LHK Jestřábi ProstějovSalith Šumperk

7.kolo, sobota 1.10.2022

LHK Jestřábi Prostějov - Salith Šumperk

5:2 (1:0, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 10. Venkrbec (Valenta, Jandus), 27. Ostřížek (Burian), 32. Slanina (T. Jáchym), 37. Ostřížek, 45. Ostřížek (Burian) – 23. Eliáš (Bartoš, Průžek), 43. Svoboda IV (Kunst). Rozhodčí: Michal Kostourek, Tomáš Micka – Pavel Blažek, Tomáš Bezděk. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 38:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2.
LHK Jestřábi Prostějov: J. Němeček (Přecechtěl) – Valenta, Poledna, Staněk, Malák, Zajíc, Pěnčík, Benda – Jiránek (C), T. Jáchym (A), Jandus – Burian, Ostřížek, Maruna – Jansa, Vlach, Slanina – Dubský, Venkrbec, Routa.
Salith Šumperk: Hamalčík (Lackovič) – Drtil (A), Kunst, Kadeřávek, Eliáš, Hrachovský, Rutar, Dudycha – Průžek, Bartoš (A), Žálčík (C) – Kohút, Šuhaj, Vachutka – Bernat, Svoboda IV, Jelínek – Čermák, Horký, Jouza.
V zápase se Šumperkem se nám po deseti minutách podařilo jít do vedení, hosté však stav po začátku druhé třetiny dokázali srovnat. Od té chvíle ale dění na ledové ploše bylo kompletně v režii našich střelců, kteří se v druhém dějství prosadili hned třikrát! Oba celky se ještě jednou prosadili ve třetí třetině, což v konečném součtu znamenalo výhru 5:2 pro náš tým.

Hned na začátku utkání, do kterého premiérově od první minuty nastoupil v brance Pepa Němeček, jsme se museli potýkat s šumperskou přesilovkou. Tu jsme nejen ubránili, ale díky výbornému čtení hry Martina Dubského, který na útočné modré vypíchl puk a řítil se sám na Hamalčíka, jsme navíc dokázali nebezpečně ohrozit branku hostů. O několik minut později si naši hráči nerozuměli v rozehrávce, díky čemuž se do šance tečovat vystřelený kotouč dostal Jouza, Němeček si ale s pukem bez problémů poradil. Chvíle bolesti nastaly po nahozením od modré čáry pro hostujícího obránce Rutara, kterého puk trefil do tváře a ledovou plochu musel opustit s krvavým šrámem za pomoci spoluhráčů a lékaře. Nedlouho poté se nám podařilo otevřít skóre zápasu. Nejprve na modré čáře dostal puk na hokejku Valenta. Po zpracování vyslal na Hamalčíka střelu zápěstím, kterou v mezikruží mistrně tečoval Matouš Venkrbec, čímž nedal maskovanému muži hostů žádnou šanci zakročit. Na hokejistech Šumperka bylo znát, že chtějí vyrovnat, jejich snahu ale svými zákroky úspěšně mařil Němeček. Po chvíli ale iniciativu opět přejali hráči v našich dresech, dobrou šanci si dokázali vykombinovat třeba Jiránek a Jandus, finální střela však skončila ve výstroji Hamalčíka. Z tlaku vytvářeného na šumperskou branku pramenily stále větší a větší šance, díky nečekanému odrazu od mantinelu se v před brankovém prostoru ocitl s pukem na holi Honza Slanina, jeho ránu ale v poslední chvíli zachránil skokem brankář Šumperka. V závěru třetiny se připomenulo také duo Jáchym a Jiránek. První jmenovaný šikovně zmátl hostující obránce a předložil přihrávku svému kolegovi, Hamalčík však včas stihl zaklapnout své betony.

Do druhé třetiny jsme vstupovali v početní výhodě. Na konci té první totiž na trestnou lavici putoval za krosček Patrik Kadeřávek. Chvíli po jeho návratu na ledovou plochu však Šumperk dokázal srovnat na 1:1, a to střelou Filipa Eliáše, který zastihl Němečka při přesunu. Po faulu Buriana následovalo druhé dvouminutové oslabení našeho týmu, v něm ale obranná čtveřice spolu s Němečkem nemusela řešit žádné velké šance hostí. Následně na sebe pozornost celého stadionu strhli Burian s Ostřížkem. Ti si v útočném pásmu krásně vyměnili kotouč, který po přesně naservírované přihrávce umístil na vzdálenější tyč prostějovský kanonýr David Ostřížek. Naši hokejisté nadále vytvářeli obrovský tlak na obranný val Šumperka, což vyústilo ve faul, a tak jsme podruhé v utkání dostali možnost sehrát přesilovou hru. V ní se prosadil Honza Slanina. Ten zrovna operoval v mezikruží, když dostal přihrávku přesně na hůl, a tak neváhal, a střelou pod víko navýšil naše vedení na 3:1. Nedlouho po tom vytahovali šumperští hokejisté puk z branky znovu. Čtvrtý gól našeho týmu vstřelil příznačně hráč se dvěma čtyřkami na drese – David Ostřížek. Ten u mantinelu na modré čáře vybojoval puk, vydal se s ním na levou stranu kluziště a přesnou ránou na bližší tyč si k narozeninám daroval druhý gól v zápase.

Herní projev hostů na začátku třetí třetiny zcela jasně značil, co si Draci řekli o přestávce v kabině. Za každé situace se snažili ostřelovat naši branku, což jim po šťastné teči Matěje Svobody přineslo gól. Naši hokejisti se však z branky hostů dokázali rychle otřepat, a po minutě už Vilém Burian nebezpečně pálil na branku Šumperka. Byl to ale opět David Ostřížek, který rozvlnil síťku za Hamalčíkovými zády, a mohl tak oslavovat druhý hattrick v letošní sezóně, a vedení 5:2 pro Jestřáby. Přitopit pod už tak vřícím kotlem dokázali naši hráči v další přesilové hře. V ní znovu pálili Ostřížek či Slanina, jejich pokusy ale tentokrát skončily pouze na betonech hostujícího brankáře. Ani Němeček nebyl ve třetí třetině bez práce, nadále byl však pevným pilířem v naší obraně. Naši hokejisté se nespokojili s myšlenkou, že by Drakům stačil pětigólový příděl, a nadále Hamalčíka v jejich bráně bombardovali jedním pukem za druhým. Od toho museli na chvíli upustit kvůli špatnému střídání, za které naše hráčská lavice byla potrestána dvouminutovým trestem. Krušné chvilky však nastaly po čtyřiceti vteřinách trestu, protože na trestnou lavici za podražení putoval Robin Staněk, a proti pětici Draků hladových po vyrovnání tak stála trojice houževnatých obránců hájících naše barvy. To se jim podařilo bravurně, Matouš Venkrbec dokonce vyjel na zteč proti Hamalčíkovi. Toho krásně provedeným blafákem dokázal položit na záda, puk už ale z velkého úhlu do branky neumístil. To ovšem nic nemění na tom, že ze zápasu se Šumperkem si po výsledku 5:2 bereme všechny body.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Hodně důležité body pro nás, protože tabulka je teď extrémně vyrovnaná. Dneska nám pomohl první gól, který nám dodal klid na hokejky. Rozhodující byl gól na 4:2, kdy jsme si dobře pomohli přesilovkou. Momentálně máme dvě výhry za sebou a musíme na to ve středu navázat.

Lukáš Majer - Draci PARS Šumperk: Zvláštní zápas, zvláštní atmosféra. Soupeř jednoznačně kvalitní. Je otázkou času, kdy se Prostějov prokouše s tímto kádrem, tam kam patří, tzn. do první čtyřky. Zápas zlomila naše nevyužitá přesilovka po gólu na 1:1 a následně inkasovaný gól na 2:1. Tam se to zlomilo. Měli jsme odskočit a soupeři to znepříjemnit. Dále jen díky výbornému Hamalčíkovi, jsme byli výsledkově ještě ve hře. Udělali jsme spoustu špatných rozhodnutí okolo modrých čar, které nás stály protiútoky a šance soupeře. Prostějov byl zkušenější a zápas si pohlídal. My se budujeme a formujeme, ale tady jsme v 1. lize a každý z nás ze sebe musí každý zápas vytáhnout 100% a určitou adaptaci nahradit bojovností a úsilím. To nám dnes v určitých momentech chybělo. Náš tým je velmi pracovitý, ale jsme nedůslední v klíčových momentech, viz gól Slaniny. Smekám klobouk před lidmi, kteří nás tady dnes přijeli podpořit, hrozně si toho vážíme a děkujeme jim. A také přeji Luďovi Rutarovi jen to nejlepší, který utrpěl těžké zranění. Moc ho zdravím do nemocnice. Zítra si odpočineme a v pondělí začneme opět makat.”