HC Slavia PrahaLHK Jestřábi Prostějov

37.kolo, středa 11.1.2023

HC Slavia Praha - LHK Jestřábi Prostějov

5:0 (1:0, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 19. Šmerha (Szathmáry, Žejdl), 24. Strnad (Mrňa, Labuzík), 44. Žejdl (Kulda), 51. Šmerha (Mrňa, Všetečka), 52. Křepelka. Rozhodčí: Jaroš, Valenta - Beneš, Horážďovský. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 661. Střely na branku: 30:28. Průběh utkání: 5:0.
HC Slavia Praha: Kořenář (Málek) – Klikorka, Hejda, Žovinec, Křepelka, Barák (C), Szathmáry, D. Němeček – Všetečka, Žejdl (A), Kulda – Šmerha, Kern, J. Brož – Mrňa, Labuzík, Strnad – L. Stehlík, Havrda, Simon.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Hamšík, Malák, Bartko, Poledna, Benda, Pěnčík – Jiránek (A), Vlach, Illéš – V. Burian, Ostřížek, Veselý – Slanina, Hašek, Jansa – Jandus (C), Venkrbec, Maruna.
Ačkoliv už od začátku zápasu jsme měli možnost sledovat útočný hokej na obě strany, gólu jsme se dočkali až sedmdesát vteřin před koncem první třetiny, kdy skóre zápasu otevřela Slavia. Našim střelcům se v zápase nedařilo, naopak domácí další trefy přidali, a led pražského týmu jsme tak opustili bez bodového zisku.

Hned během svého prvního střídání se na brankovišti ochomýtal Vilém Burian, kterému nechybělo mnoho k tomu, aby využil zaváhání domácího gólmana a poslal náš tým rychle do vedení. Kořenář však svou chybu v poslední chvíli dokázal napravit, a tak se hrálo dál. Ve čtvrté minutě zápasu s pražským týmem musel svou vyrážečku v pohotovost uvést Jarda Pavelka. Do našeho pásma se totiž podařilo proniknout Žejdlovi s Kuldou, pokus druhého jmenovaného z velké blízkosti ale náš brankář dokázal eliminovat. Následně došlo na současné vyloučení Jiránka a Všetečky, a tak se souboj na ledě odehrával ve zmenšeném počtu hráčů. Oba týmy si při hře čtyři na čtyři vyměnily několik střel na bránu, žádnou velkou šanci si ale ani jeden z celků nevypracoval. Už při klasickém počtu hráčů na ledě od pravého mantinelu zkoušel propašovat puk na hokejku Veselého Burian, jeho nabídku na teč ale zachytil jeden z domácích obránců. V tu chvíli se slávisté vydali do našeho obranného pásma a obrovskou šanci Kerna musel fantastickým zákrokem lapit Jarda Pavelka. Ten měl plnou lapačku práce i v dalších minutách, se střelami domácích si ale vždy dokázal poradit. V závěru poslední dvacetiminutovky Pavel Mrňa u mantinelu nedovoleně atakoval Kubu Hamšíka, a rozhodčí ho potrestali menším trestem. V početní převaze se puk několikrát dostal na brankoviště a až za brankovou čáru se ho pokoušel dostat třeba Honza Veselý. Narazil však na neprostupné betony Kořenáře. Skóre zápasu se podařilo při hře pět na pět otevřít Slavii, která se do vedení dostala zásluhou Tomáše Šmerhy. Do kabiny jsme tak zamířili s jednobrankovým mankem.

Prostřední část odstartoval svým rychlým průnikem Honza Bartko, který vyslal tvrdou střelu z levého kruhu. O několik minut později se střelecky prosadit pokoušel Jansa. Jeho ránu a následnou dorážku spoluhráče ale dokázal brankář pražského týmu zastavit. Ve čtyřiadvacáté minutě se Slavii podařilo dobře prostřídat a vypracovala si akci, na jejímž konci Lukáš Strnad dostal puk až za našeho brankáře. Rozhodčí pak poslali na trestnou lavici Petra Haška, a náš tým si tak vyzkoušel hru v oslabení. Po jeho skončení se od modré čáry zkoušel prosadit Pěnčík a v návaznosti na něj Benda, ani jedna střela však na místo určení nedoputovala. V polovině zápasu si Slanina vedl puk po pravém mantinelu, odkud také vystřelil. Po jeho střele zápěstím se ale rozvlnila jen boční síťka. Na programu byla další početní nevýhoda našeho týmu, i tentokrát jsme si s ní ale i díky několika skvělým zákrokům Pavelky dokázali poradit. Náš brankář se vyznamenal i o dvě minuty později, když rychlým přesunem ukradl gólovou radost Brožovi a úspěšný byl také proti ráně Šmerhy, který pálil od modré čáry. V poslední minutě druhé periody se do útoku vydal Illéš, kterého doplnil Vlach. Ani z této akce jsme se ale neprosadili, a druhá siréna tak stadionem zazněla za stavu 0:2 z našeho pohledu.

Domácí další branku přidali necelé čtyři minuty po startu poslední dvacetiminutovky. Po výměně puku mezi Kuldou a Žejdlem se střely ujal starší z nich a kotouč vyslal mimo Pavelkův dosah. Z přemíry snahy s utkáním ještě něco udělat vyplynul útočný faul Davida Ostřížka, jehož hokejka zůstala tam, kde neměla, o trochu déle a způsobila podražení jednoho z hokejistů ve slávistickém dresu. Během oslabení se ke střele opět dostal Žejdl, jeho rána ale skončila v Pavelkově náruči. Po buly se na druhou stranu kluziště vydal Jandus, který se zkoušel prosadit z pravé strany, jeho střela na vzdálenější tyč ale nebyla umístěná přesně. To bohužel neplatí o střelách Šmerhy či Křepelky, kteří svými trefami upravili výsledek zápasu. Alespoň o čestný gól se snažil v závěru David Ostřížek, recept na maskovaného muže v brance Sparty ale nenašel, a z pražského Edenu tak na Hanou žádné body neputují.

Pavel Kolařík - HC Slavia Praha: Samozřejmě jsem dnes spokojený. Byli jsme dnes kompaktní a hráli jsme skvěle střední pásmo. Prostějov má velké, silné borce, takže prvních 40 minut se hrálo hodně u nás ve třetině, ale my to dobře odbránili a dostávali se z toho do přečíslení. Ve třetí třetině jsme měli dobrý pohyb a po 3. gólu si myslím, že se ten zápas zlomil a poté jsme ještě využili přesilovku, takže spokojenost.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Opět jsme měli šance, dostali jsme i první přesilovku, ale nedáváme první gól zápasu. Druhou třetinu jsme je zavřeli ve třetině, ale soupeř nám ujel a zakončil téměř do prázdné brány. Poté jsme se dostali do úplné flustrace a Slavie už jenom přidávala další góly. Teď nás čeká derby a není lepší náprava, než ho vyhrát.