HC Dukla JihlavaLHK Jestřábi Prostějov

6.kolo, středa 27.9.2023

HC Dukla Jihlava - LHK Jestřábi Prostějov

2:4 (0:0, 2:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Handl, 25. Čachotský (Anděl) – 21. Illéš (Račuk, Hanousek), 28. Hanousek (Illéš, Račuk), 30. Šidlík (Illéš), 51. Hašek. Rozhodčí: Wagner, Jechoutek - Jindra, Teršíp. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 515. Střely na branku: 28:19. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4.
HC Dukla Jihlava: A. Beran (Chaloupek) – D. Kolář (A), Bilčík, Kočí, Ozols, Chvátal, L. Mareš, Dundáček – Šik, Anděl, Čachotský (C) – Cachnín, Štefančík, T. Havránek – Berger, Handl, Meluzin – V. Brož, Pořízek, Jelínek.
LHK Jestřábi Prostějov: Štipčák (Pavelka) – Šidlík, Hanousek, Krejčí, Poledna, Forman, Pěnčík, Kloz – Hašek, Ostřížek, V. Burian (A) – Z. Doležal, Račuk, Illéš – Fronk, Venkrbec (C), Jiránek (A) – Maruna, Antoníček.
V první třetině byl aktivnější domácí tým, který hned dvakrát rozezvonil břevno Štipčákovy branky. Puk za záda našeho gólmana však Dukla nedostala. Druhá část už ale byla o něčem jiném. Dohromady jsme viděli hned pět gólů, přičemž o tři z nich se postarali naši hráči. V poslední třetině ještě brankou na konečných 4:2 z našeho pohledu, upravil skóre Petr Hašek.

Souboj proti Jihlavě, která po úvodních kolech okupuje horní příčky tabulky Chance ligy, začal vyloučením Matouše Venkrbce, jehož rozhodčí odeslal na trestnou lavici za sekání. Během první početní nevýhody našeho týmu se domácí dostali do šance až na jejím samotném konci, gólman Marek Štipčák, který byl do tohoto utkání zvolen jako strážce naší svatyně, ale neměl se zneškodněním rány ze střední vzdálenosti žádný problém. V šesté minutě se před naší brankou nepodařilo nikomu z obránců ujmout se puku, čehož se snažili využít útočníci Dukly. Naštěstí se jim to ale nepovedlo. Na druhé straně kluziště po rychlém otočení hry provětral betony Berana Matouš Venkrbec, který pálil od modré čáry. Dunivým zvukem kusu výstroje jihlavského maskovaného muže ale naše útočná akce skončila. V polovině úvodního dějství jsme se ujistili, že Marek Štipčák si správně postavil branku, když o břevno jeho klece zacinkala tvrdá střela Šika. Náš gólman se vyznamenal o minutu později, když Čachotský dostal nabito před odkrytou branku. Štipčák ale skokem po vzoru fotbalových brankářů dokázal ucpat prostor mezi svým tělem a ledem, čímž zmařil už téměř jistou gólovou radost Jihlavy. V závěru první třetiny jsme se znovu bránili ve čtyřech hráčích na ledové ploše, tentokrát po faulu Krejčího, který se provinil držením soupeře. Při tomto oslabení za Štipčákem znovu zacinkalo břevno, do kabin ale i přes to oba týmy po první dvacetiminutovce zamířili za bezbrankového stavu.

Do startu druhé třetiny se promítnulo vyloučení Otakara Šika, který putoval za katr půl minuty před koncem první části. Naši hokejisti se v přesilovce s ničím nepárali. Usadili se v útočném pásmu, kde Hanousek předal puk Marku Račukovi. Ten ho následně poslal do před brankového prostoru, kde ho šikovně tečoval Kuba Illéš a poslal náš tým do vedení 1:0! Jednobrankový náskok nám ale nevydržel dlouho. Ve třiadvacáté minutě totiž s pukem na holi vybruslil do prostoru pravého kruhu Tobiáš Handl, který následně kus černé gumy umístil mimo dosah Štipčáka, a tak bylo opět srovnáno. Jihlavě se na svou první trefu podařilo rychle navázat. Venkrbec totiž při bránění přišel o hokejku, čímž dal volný prostor k průchodu Čachotskému, který nevybavenosti našeho hráče využil. Prošel až před Štipčáka, kterého dokázal dostat mimo pozici a následně poslal puk do naší sítě. Šanci na srovnání jsme dostali v šestadvacáté minutě po vyloučení Ozolse, který šel pykat za nebezpečnou hru vysokou holí. A taky jsme ji využili! Po druhé v zápase totiž zaúřadovala naše první přesilovková pětka. Illéš s Hanouskem si tentokrát prohodili role, když první jmenovaný nahrával na modrou čáru, odkud náš obránce dělovkou, která se zastavila až v brance jihlavské Dukly, vyrovnal na 2:2. Další gól našeho týmu přidal chvíli poté od modré čáry Petr Šidlík, je ale potřeba vyzdvihnout také Kubu Illéše, který sám proti třem, navíc v pádu, dokázal právě Šidlíkovi puk popostrčit a měl tak na třetím gólu lví podíl. Během druhé dvacetiminutovky jsme následně dokázali ustát dlouhé oslabení 5na3, a tak jsme do útrob stadionu zamířili za stavu 3:2.

O navýšení náskoku tak, abychom měli větší klid na hokejkách, se hned po startu třetí periody snažil Zdeněk Doležal, který střelou zápěstím pozdravil lapačku brankáře Berana. Stejný hráč se do ještě větší šance dostal o necelou minutku později, kdy se mu podařilo položit zmiňovaného gólmana na břicho. Ten ale i přes to dokázal vytáhnout velice kvalitní zákrok, kterým zmařil Doležalovu snahu. Ačkoliv domácí museli dohánět výsledek, herně aktivnější bylo naše mužstvo, které se co nejčastěji ubytovávalo v útočném pásmu tak, aby se puk pohyboval co nejdál od Štipčákovy branky. I přesto se ale Dukla do útoku dostávala, naše defenziva, kterou z branky dirigoval brankář s dvojkou na drese, ale zodpovědně přistupovala k rozebírání hráčů, a nedovolovala tak soupeřícímu celku žádné nebezpečné akce. Deset minut před koncem hrací doby byl za napadání rozehrávky Jihlavy odměněn Petr Hašek! Ten se ujal zapomenutého kotouče, z rohu ho zavezl téměř až na brankoviště, odkud nekompromisně vymetl bližší horní růžek branky domácích a upravil skóre zápasu na 4:2. Dvougólový rozdíl se Dukla v závěru zápasu pokoušela umazat riskem s odkrytými zády, ani šestý hokejista na ledě ale domácím body nezajistil. Ty totiž po konečném výsledku 4:2 odvážíme domů!

Martin Štrba - LHK Jestřábi Prostějov: Sehráli jsme velice dobrý zápas, ze kterého domů vezeme důležité tři body. V tom ne úplně ideálním počtu hráčů, ve kterém jsme cestovali, podali kluci vynikající výkon, i když první třetina tomu úplně nenasvědčovala. Zbylé dvě byli ale hráči výborně sehraní. Vyšly nám přesilovky, což taky hodně pomohlo. Poslední dvacetiminutovku jsme zvládli ubránit bez obdržení gólu, kluci tam byli obětaví a dali do toho srdce.

Karel Nekvasil - HC Dukla Jihlava: Na první třetinu se nám koukalo krásně. Byly tam parádní akce, dvakrát břevno a jednou tyčka. Pak ve spoustě šanci skvěle zasáhl výborný hostující gólman. Bohužel to skončilo 0:0. Ve druhé třetině se potvrdilo naše trápení v přesilovkách, kterými si nepomůžeme, soupeři se povedlo dvě využít. I když jsme prohrávali o gól, tak jsme se dokázali dostat do stavu 2:1, ale soupeř nám to zase otočil. Ve třetí třetině už to bylo takové ne že nervózní, ale v minisoubojích, které jsme dvě třetiny vyhrávali, jsme začali prohrávat. Nedali jsme si přesnou přihrávku, pořád nám to někam odskakovalo a nedostávali jsme se do šancí. Poslední chyba na čtvrtý gól, to se prostě stává. My můžeme soupeři jen pogratulovat, že si odváží všechny body.