HC Kometa BrnoLHK Jestřábi Prostějov

43.kolo, sobota 10.2.2007

HC Kometa Brno - LHK Jestřábi Prostějov

4:3 (0:2, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 26. Sojčík (Špelda), 32. A. Staněk (Černý), 36. Appel (Kucharczyk, A. Staněk), 60. Mikšan (Lhotský) - 13. Říha, 19. Hlouch (Říha), 41. Daneček (Říha). Rozhodčí: Pešina - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 9:12, navíc Hruška (Kometa) 10 minut za úder do oblasti hlavy a krku, Říha (Jestřábi) 10 minut za nesportovní chování a Hlouch (Jestřábi) 2 x 10 minut + do konce zápasu za nesportovní chování. Využití: bez využití. V oslabení: 1:2. Diváci: 5439. Střely na branku: 45:27. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:3, 4:3.
HC Kometa Brno: Petrík (Maláč) - David, Šmach, Mikel, Špelda, Vyhlídal, Staněk P., Lhotský - Sojčík, Moskal, Černý - Staněk A., Kucharczyk, Appel - Mikšan, Hruška J., Näätänen - Barták, Zábranský.
LHK Jestřábi Prostějov: Biegl (Jágr) - Všetečka, Sláma, Procházka, Poživil, Flašar, Doseděl - Pavelek, Říha, Hlouch, Daneček, Kukla, Duba, Čech, Gengel, Vymazal, Minařík, Piluša.
První třetina na ledě haly Rondo patřila prostějovským, kteří se po brankách Lukáše Říhy ze třinácté a Romana Hloucha z devatenácté minuty, ujali překvapivě vedení o dvě branky a dokonale tak zmrazili slušně zaplněný stadion. Kometa však do druhé části hry vstoupila jako vyměněná a po necelých šestnácti minutách otočila skóre brankami Sojčíka, Staňka a Appela na 3:2 ve svůj prospěch a zmrazeni byli pro změnu hráči a příznivci Jestřábů. Ještě než však dokázali hokejisté zbrázdit led ve třetí třetině, bylo opět vyrovnáno zásluhou Jana Danečka a drama pokračovalo. Když už se všichni hráči i diváci začínali zabývat myšlenkami na prodloužení, vypálil 55 vteřin před koncem tvrdě od modré čáry brněnský Mikšan a puk zapadnul za Bieglova záda, čímž strhla Kometa vedení opět na svou stranu. Jestřábi již sílu na brankovou odpověď nenašli.

První střelou na branku se uvedl domácí Černý, ale jinak převládal opatrný oboustranný hokej, což se znenadání snažil protrhnout Zábranský, který pronikl středem do otevřené prostějovské obrany, ale jeho blafák Biegl vykryl. Hosté se nechtěli nechat zahanbit a dvojice Říha - Vymazal nebezpečně zatápěla Petríkovi, jenž dnes znovu dostal přednost před brněnskou stálicí Maláčem. Hned k poté byly k vidění na obou stranách úvodní přesilovky, ale efekt z nich byl mizerný. Vzrušení a bouřlivé emoce přinesla druhá početní výhoda Komety, která uzamkla Jestřáby v jejich obranném pásmu a rozjela „kolotoč“, jenže když se puk dostal k Davidovi, vyřítil se proti němu Říha, brněnský bek jej pustil před sebe do sóla a inkasované brance už nezabránil ani Petrík – 0:1. Po vstřelení gólu se šťastný střelec „předvedl“ několika excentrickými výlevy směrem k ochozům Ronda, které jej za to „odměnili“ sprškami nadávek a odpadků. Toto byla jedna z věcí, díky které si Prostějov proti sobě poštval brněnské diváky. Sice předváděli vcelku pohlednou hru, avšak doplněnou neustálým provokováním, záludnými zákroky a nevybíravými gesty k tribunám. Nečekaný gól Kometu rozhodil. Snaha o vyrovnání byla vidět, jenže vzájemná souhra vázla, kupili se nepřesnosti. Nepomohla ani další přesilovka, ve které měl sice obrovskou šanci Sojčík, ale Biegl, zkušený ostřílený veterán, potvrdil svoji pověst o stále skvělém brankářském umění. Jen co tato výhoda skončila, rozhodčí Brňanům věnoval další, jenže byl to dar věru danajský! Skoro jako přes kopírák se opakovala situace, která předcházela první brance. Říha znovu na modré obral o puk Davida a vydal se v samostatném nájezdu směrem k Petríkovi. Ten sice jeho střelu zneškodnil, ale nedostal kotouč pod kontrolu a zezadu najíždějící nekrytý Hlouch pohodlně skóroval – 0:2. To bylo na Kometu moc a byla moc ráda, když za pár okamžiků její hráči slyšeli sirénu, oznamující konec třetiny.
Zda proběhla v brněnské kabině důrazná domluva, to nevíme. Faktem je, že od prvních minut prostřední části hry začala hrát Kometa přece jen aktivněji a čím dál nebezpečněji ohrožovala Biegla. Po šanci měli Näätänen a P. Staněk, ale Biegl byl pokaždé na místě. Na druhé straně se znovu do sóla řítil Říha, ale obrana Brňanů tentokrát svoji chybu v nedůslednosti napravila, za což bylo vzápětí odměněno celé mužstvo. Sojčík využil zaváhání Jestřábů a společně se Špaldou vyrazili vpřed a v momentě, když každý, i Biegl, čekal přihrávku spoluhráči, brněnský útočník rozvlnil síť – 1:2. Snížení stavu Kometu nabudilo a ještě více zvýšila svoji aktivitu, s jasným cílem dorovnat nebo ještě lépe otočit nepříznivý vývoj zápasu. A šance k tomu byly, jenže v cestě stála hráz jménem Biegl. Nepomohla ani přesilovka 5 na 3, kterou si vzápětí zahrál i Prostějov, ale též bez valného efektu. Do třetice všeho zlého se málem podařilo v opětovném souboji David – Říha, ale naštěstí pro smolaře dnešního zápasu, byl Říhovi odpískán faul, oceněný navíc dvouminutovým trestem. Když se mohli Jestřábi radovat ze dvou gólů v oslabení v první třetině, Kometě to bylo umožněno, alespoň jednou, ve třetině druhé. Při vyloučení Bartáka vystihl špatnou rozehrávku v půlce hřiště Černý, který nahrál před bránu na Aleše Staňka, pro kterého nebyl problém dopravit touš do poloprázdné klece – 2:2. Bylo vyrovnáno, ale Brňanům to bylo pořád málo a chtěli výsledek zvrátit na svoji stranu, na což se nečekalo dlouho. Nejprve se ještě zastřeloval Moskal, ale pak přišlo osudové jestřábí zaváhání . Při rozehrávce se jednomu z hostujících beků zlomila hokejka. Puku se zmocnil A. Staněk, zatáhl jej před Bieglovu bránu, kde našel Kucharczyka, na jehož střelu prostějovský gólman ještě stačil zareagovat, ale na dorážku Appela byl krátký – 3:2. Ještě nebyl konec třetiny a skóre se mohlo měnit opět a na obou stranách. Excelovali však oba brankáři. Biegl vychytal A. Staňka, který sice dokonale vyšachoval hostující beky, ale na právě na někdejším reprezentantovi si vylámal zuby. Stejně dopadlo na opačné straně velice agilní duo Říha – Hlouch, ale Petrík byl Bieglovi zdatným konkurentem. Do kabin se odcházelo za nadšeného potlesku diváků, kteří už netrpělivě čekali, jaké rozuzlení přinese poslední třetina.
Právě úvod poslední třetiny přinesl divákům radost, jenže pouze těm, kteří ctí barvy, ze kterých je poskládáno logo Prostějova. Znovu byl u toho Říha. Ten nahodil puk na Danečka a z jeho hokejky si už našel touš cestu za Petríkova záda, který nebyl na této brance zcela bez viny – 3:3. Euforie, která se po Apelově gólu začala, tak byla utlumena a hra se přenesla do bojovného rytmu, kde více než technika hole se uznávala spíše tvrdost a pevné nervy. Na ledě se začaly objevovat nečisté zákroky, byť některé byly neúmyslné, což pocítil ve svém obličeji Vymazal, když mu nastřelený puk „orazítkoval“ obličej. Prostějov cítil, že by bodový zisk z Ronda byl reálný a pokoušel se Brňany vyvést z koncentrace dohrávanými souboji nebo i faulem za zády rozhodčích. Ti dnes měli velice těžkou úlohu. Nelze jim vytknout nějakou předpojatost, ale přece jen se občas nepříjemně zamotali do kompenzací jednomu či druhému mužstvu. Mimo toho, že Jestřábi provokovali, předváděli i pěkné akce, které ocenilo i brněnské publikum, které bylo však stejně nakonec rádo, že Petrík, ve snaze odčinit inkasovaný gól, je dokázal zneškodnit. Zvláště při střele Duby a dorážce Čecha mu bylo pořádně úzko, ale dokázal si poradit. Stejně tak mu jistě zatrnulo při šanci Hloucha, kdy kotouč už mířil do odkryté brány, ale nakonec ji minul, byť o malý kousek. Kometa kontrovala podvakrát A. Staňkem, ale bez většího úspěchu. Pak se ocitl v šanci Näätänen, jenže nedosáhl na nepřesně poslaný kotouč. Hra se čím dál víc utápěla v surovosti. Pěkných šancí bylo pomálu, zato se hodně vylučovalo. Svoje vyloučení neunesl Duba, poškorpil se na dálku s několika fanoušky a Ti zahájili zteč hostující trestné lavice.Situaci uklidnila až ochranka. Vypadalo to, že zápas půjde do prodloužení. Trenér Komety Čada na to reagoval oddechovým časem a dal svým hráčům poslední pokyny a neskutečné se proměnilo do pozitivní polohy! Probíhala poslední minuta zápasu, když Lhotský našel pasem Mikšana , ten vnikl do prostějovského obranného pásma a krátkým švihem vrátil Kometě vedení a prolomil prokletí dnešního zápasu. Doposud totiž všech šest předchozích gólů padlo do branky stojící pod „kotlem“ hostí – 4:3. To, co se dělo na tribunách, není zapotřebí zdůrazňovat! Stav vydržel až do konečného hvizdu, který přišel vzápětí.