LHK Jestřábi ProstějovHC Slavia Praha

24.kolo, sobota 26.11.2022

LHK Jestřábi Prostějov - HC Slavia Praha

3:4sn (1:0, 2:3, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Mar. Novák (T. Jáchym, Jiránek), 33. T. Jáchym (Mar. Novák, Kubeš), 40. Kubeš (Ostřížek, T. Jáchym) – 22. Mrňa (Klikorka, Poletín), 24. J. Brož (Hanousek, Kulda), 32. Simon (Strnad, Žovinec), rozh. náj. Žejdl. Rozhodčí: Šudoma, Jechoutek – Bezděk, Zídek. Vyloučení: 2:6. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 33:43. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Valenta, Kubeš, Malák, Benda, Poledna, Pěnčík – Jiránek (A), T. Jáchym (A), Mar. Novák (C) – V. Burian, Vlach, Ostřížek – Slanina, Hašek, Jansa – Jandus, Venkrbec, Maruna.
HC Slavia Praha: Málek (Pittr) – Klikorka, Hejda, Barák (A), Roth, Žovinec, Hanousek – Stehlík, Žejdl, Kulda – Strnad, V. Růžička, J. Brož – Mrňa, Kern, Simon – Havrda, Poletín (C), Petrov.
Do zápasu jsme vstoupili jako favorit, jelikož Slavie se drží na předposledním místě tabulky. Úvod nám vyšel na výbornou, když jsme šli po trefě kapitána Martina Nováka do vedení. Ve druhé třetině ovšem dostal Daniel Malák pětiminutový trest a v něm jsme dvakrát inkasovali. Zápas jsme srovnali díky dvojnásobným přesilovkám, ale v nájezdech jsme úspěšní nebyli.

První minuty zápasu proti pražské Slavii se nesly ve znamení našeho tlaku. Během dlouhé pasáže bez přerušení se v úvodu utkání zkoušeli prosadit Jáchym či Maruna, jejich střely ale dokázali zablokovat obránci hostů. Z neustálého tlaku, který naši hráči vyvíjeli na obranu pražského celku vyplynula další šance, to když se na modré čáře po dobrém napadání ocitl s pukem na hokejce Filip Jansa. Gólman Málek ale přečetl jeho plány, a Jansovo zakončení bekhendem tak úspěch neslavilo. Krátce na to se ale přeci jen naší fanoušci radovat mohli. Tomáš Jáchym totiž prověřil Málka střelou ze střední vzdálenosti. Brankář Slavie kotouč pouze vyrazil do svého brankoviště, kde ve správný čas hlídkoval Martin Novák, který nikým nehlídaný bez problémů poslal puk za brankovou čáru. Nedlouho poté Kubeš vybídl přesnou přihrávkou k samostatnému úniku Filipa Jansu, Málek si s ním však dokázal poradit. Během první třetiny jsme se dočkali také vyloučení z řad soupeře. Na tom mělo lví podíl dobré čtení hry Viléma Buriana, který si před brankou soupeře vyhlédl nikým nebráněné místo. Když se tak puk dostal k němu, nezbylo Slávistům nic jiného, než našeho útočníka odzbrojit nedovoleným zákrokem. V početní převaze se ke střele odhodlali třeba Novák s Kubešem, jejich rány ale skončily ve výstroji brankáře Slavie. Přesně dvě minuty před první sirénou se proti pravidlům provinil Tomáš Jandus, a závěr první třetiny jsme tak dohrávali ve čtyřech. Herní projev ale rozhodně nenasvědčoval tomu, že náš celek hrál v oslabení. Do zakončení se totiž dostal Tomáš Jáchym, který mohl střílet po kombinaci s jeho jmenovcem Jiránkem. V závěru třetiny to na Málka zkoušel ještě Maruna, ani jeho projektil ale nenašel svůj cíl, a tak se po dvaceti minutách šlo do kabin za stavu 1:0.

Ve druhé třetině to byla Slavia, která začala aktivněji. Krátce po buly vyslal od modré čáry střelu Hejda, Pavelka měl ale dobře postavenou branku. Krátce poté byl na pět plus do konce vyloučen Daniel Malák a hosté se chopili šance. Nejprve skóre zápasu srovnal Pavel Mrňa, který se nejlépe zorientoval ve skrumáži těl na našem brankovišti a chvíli po té se Slavie radovala znovu, tentokrát zásluhou Jaroslava Brože. Počet hráčů na ledě se srovnal vinou Pavla Mrni, kterému rozhodčí udělili dvě minuty za podražení. Během hry čtyři na čtyři se opět o slovo hlásili naši hráči v čele s Pěnčíkem, všechny střely ale jako by přímo přitahovala Málková výstroj. Psala se druhá polovina zápasu, když se pražanům podařilo dát třetí branku. Jejím autorem byl Michal Simon, kterému se odražený puk dostal přímo na čepel, a útočník hostí tak neměl těžkou práci. Ještě v téže minutě ale podrazil brankář Slavie jednoho z našich hráčů, což rozhodčí ocenili dvouminutovým trestem pro jinak zatím bezchybného brankáře celku z Vršovic. Slavie sice vyhrála následné buly, jeden z obránců ale vyhodil puk až do hlediště, čímž se našem celku naskytla téměř dvě minuty trvající dvojnásobná početní převaha. V ní se o kontaktní branku postaral Tomáš Jáchym, který zužitkoval přesnou pobídku od svého týmového kolegy Martina Nováka a z bezprostřední blízkosti zasunul puk za bezmocného Málka. Krátce před koncem druhého dějství to byl právě Novák, před kým se otevřel volný prostor pro samostatný únik. Proti srovnání skóre ale byla vyrážečka hostujícího brankáře. Pak přišlo další provinění proti pravidlům ze strany Pražanů, kteří se ani nenadáli a znovu hráli ve třech. Na trestnou lavici byl poslán Kulda následovaný Hanouskem, a tak naše přesilovková letka roztočila kolotoč kombinací v útočném pásmu. Na konci jedné takové byl Jakub Kubeš, který těsně před pauzou z pravého kruhu umístil puk přesně ke vzdálenější tyči a srovnal stav utkání na 3:3.

Ve třetí třetině hra působila klidnějším dojmem než během předchozích čtyřiceti minut. Hrálo se nahoru dolů a z obou stran přicházely časté ztráty puku při pokusu o přejítí středního pásma. Asi po pěti minutách hry neuhlídal svou hokejku Honza Maruna a dopustil se prohřešku proti pravidlům. V oslabení se zaskvěl Jarda Pavelka. Už to vypadalo, že střela z osy hřiště, kterou vyslal Brož, letí do prázdné branky, v poslední chvíli ale senzačně máchl lapačkou právě náš brankář a bezpečně ukryl puk. Po skončení oslabení se díky dobrému forcheckingu dostal ke kotouči jeden z našich útočníků, v nečekané situaci ale neměl komu nahrát, tak volil střelu. Ta ale skončila jen v moci Málka. Zbytek základní hrací doby se nesl ve znamení pozornosti a snahy neudělat chybu, která by jeden z týmů dostala krátce před třetí sirénou do vedení. Zápas tedy nepoznal vítěze po šedesáti minutách, a tak následovalo prodloužení.

Během nastaveného času se puku nejprve ujali naší hráči, pak ale přišla šance hostů. Z levého křídla se dostal ke střele Lotyš Kulda, Pavelka ale předvedl jistý zákrok. Výtečně si poradil také v souboji jeden na jednoho, když proti němu s pukem na holi vystartoval Brož.

Zápas nakonec dospěl až do samostatných nájezdů. V nich byli úspěšnější hráči Slavie, kteří si tak z Prostějova za výhru v nájezdech odvážejí dva body.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: V první třetině jsme dominovali, vyhráli jsme ji i na střely, ale dali jsme v ní pouze gól. Moc situací zbytečně přehráváme, a proto dáváme tak málo gólů. V druhé třetině jsme udělali zbytečné chyby a naším vyloučením posadili soupeře na koně. Dobré pak bylo, že jsme využili dvě dvojnásobné přesilovky a srovnali. Na nájezdy jsme tam dali hráče, kterým věříme a zase to nevyšlo. Příště tak budeme muset hráče opět vyměnit.