VHK ROBE VsetínLHK Jestřábi Prostějov

SF5, sobota 25.3.2023

VHK ROBE Vsetín - LHK Jestřábi Prostějov

1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 44. Číp (Voženílek) – 29. Ostřížek (T. Jáchym, Illéš), 33. Maruna (Venkrbec), 37. Illéš (T. Jáchym). Rozhodčí: Kubičík, Pilný - Maštalíř, Polák. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3844. Střely na branku: 40:21. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
VHK ROBE Vsetín: Žukov (Vošvrda) – Česánek, O. Němec (A), Kajínek, Jenáček, Smetana (A), Voženílek, Hryciow – Jonák (C), Přikryl, Rob – Holec, Klhůfek, Půček – Berger, Š. Bláha, Hořanský – Jenyš, Lichanec, Číp.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Staněk, Pěnčík, Malák, Bartko, Valenta, Hamšík – Jandus, Venkrbec (C), Maruna – Jansa, Hašek, Slanina – Illéš, T. Jáchym (A), Ostřížek.
Prvních dvacet minut zápasu na vsetínském Lapači nabídlo několik málo šancí, spíše se však jednalo o taktickou bitvu, v níž nikdo nechce udělat první chybu. V té druhé ale střeleckou mlčenlivost prolomil nejprve David Ostřížek, který spolu s Honzou Marunou a Kubou Illéšem zasadil tři tvrdé údery do týlu vsetínského celku. Domácí na začátku poslední třetiny sice dokázali skórovat, bylo to ale poprvé a naposledy v dnešním zápase, kdy puk dostali za záda našeho brankáře. Semifinále tak pokračuje v pondělí na našem ledě!

Úvod pátého duelu mezi našimi hráči a týmem valachů začal v klidném tempu, během několika prvních minut jsme neviděli žádnou větší šanci na jedné či druhé straně. První ohrožení Žukovovy branky obstaral Matouš Venkrbec s Honzou Marunou, střelu našeho křídelníka od pravého mantinelu ale bez problémů polapil brankář Vsetína. V osmé minutě se na ose hřiště ocitl Ondřej Němec, kterému adresoval puk jeho týmový kolega Roman Přikryl. Střelu zkušeného obránce, která směřovala do horních pater naší branky, ale svou lapačkou zlikvidoval Jarda Pavelka. Valaši se další návštěvou našeho obranného pásma připomenuli chvíli na to, tentokrát spolu kombinovali Klhůfek a Holec, i tato útočná akce ale skončila v náruči našeho gólmana. Na druhé straně kluziště po individuální akci Filipa Jansy a následné střele Tomáše Janduse naopak našel puk ve své výstroji brankář domácích. Plné ruce práce naší obraně podruhé v první třetině přivodil Přikryl společně s Němcem. První jmenovaný opět připravil dobrou střeleckou pozici pro svého spoluhráče, proti jeho plánu otevřít skóre utkání se ale svým zákrokem razantně proti vyslovil Jarda Pavelka. Dvě minuty před koncem se proti pravidlům provinil Peter Lichanec, a tak na led zamířila naše přesilovková formace. V početní převaze měl největší šanci Matouš Venkrbec, který si vydobyl pozici na brankovišti. Prosadit se ale nedokázal, a po první třetině se tak na Lapači hrálo bez gólu.

Krátce po startu prostředního dějství do útočného pásma pronikl Peter Lichanec a přihrávkou přes osu na pravém křídle našel Pavla Klhůfka, tomu ale střela nesedla a žádné velké problémy jsme řešit nemuseli. V pětadvacáté minutě se nad naším týmem stahovala mračna, když ve dvouvteřinovém odstupu byli na trestnou lavici odesláni Robin Staněk a Petr Hašek. Ve dvojnásobném oslabení nám pomohla i tyčka brankové konstrukce stojící za Pavelkovými zády, do velké šance se ale dostali hned po srovnání počtu hráčů na ledě právě dva trestanci z našeho týmu. Po návratu na ledovou plochu se Robin Staněk hned zapojil do kombinace a spolu s Haškem se vydal do situace dva na nikoho. Důležitý zákrok si ale proti jejich úniku připsal do statistik Maxim Žukov. Ten už byl však krátký na akci, při které Tomáš Jáchym právě vsetínského brankáře donutil povyjet z branky, čímž otevřel prostor Davidu Ostřížkovi na středu hřiště, který neváhal a předložený puk umístil do polo odkryté branky. O pět minut později se kotouče ujal Matouš Venkrbec, zpoza branky přihrál na Honzu Marunu, který na nic nečekal a střelou mezi betony navýšil naše vedení! Tři minuty před koncem druhé periody probíhala přesilovka našeho týmu, když Tomáš Jáchym přihrál puk Kubovi Illéšovi. Ten na nic nečekal a střelou pod víko vsetínské branky zasadil domácím třetí gólový úder během osmi minut.

Nástup do posledního dějství mohl po půl minutě okořenit kapitán našeho týmu, Venkrbcova střela z mezikruží ale skončila na zadním mantinelu. Poté se k několika útočným akcím odhodlali zelenožlutí, kteří se snažili zareagovat na pro ně nepříznivý vývoj utkání. To se podařilo Radku Čípovi, který svým gólem probudil své spoluhráče i značnou část fanoušků na Lapači. Ti o necelou minutu později už zvedali ruce znovu, důležitý zákrok proti střele a dorážce Miroslava Holce z bezprostřední blízkosti ale vytáhl ze svého repertoáru Jarda Pavelka. Ten spolu s celým týmem statečně odolával i v následujících minutách, kdy Vsetín stupňoval obrátky při snaze o vstřelení kontaktní branky. V padesáté první minutě po jedné takové akci valachů puk poskakoval nikým nehlídaný po našem brankovišti, kus černé gumy na poslední chvíli ale dokázal odehrát do bezpečí Jarda Pavelka. Ten se ukázal být stěžejní postavou našeho týmu při bránění vytvořeného náskoku. Několikrát už to vypadalo, že vsetínští útočníci se nacházejí ve vyložené příležitosti, maskovaný muž v našem dresu byl ale vždy ve správný čas na správném místě. I když Vsetín s ubývajícími minutami stále více přikládal pod kotel, závěr zápasu se nám podařilo zodpovědně odbránit, získat důležitou výhru a vrátit semifinálovou sérii zpátky na náš zimní stadion!

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Dnes o výsledku zápasu rozhodla opět bojovnost a soudržnost, někdy to od našich hráčů bylo až na hranici sebeobětování a díky tomu vracíme sérii k nám domů. Důležité bylo, že jsme Vsetín před vlastním publikem udrželi na uzdě v první třetině a klíčový moment celého zápasu bylo ubránění dlouhého dvojnásobného oslabení. Krátce po něm jsme vstřelili tři góly za sebou, sebrali jsme domácím momentum a potom už pro ně bylo hrozně komplikované dostat se zpátky do zápasu. Třetí třetinu jsme pak odbránili, podařilo se nám plnit to, co jsme si řekli v kabině a dokráčeli jsme si pro vítězství. Jsme rádi, že v pondělí budeme opět hrát před domácími fanoušky.

Radim Kucharczyk - VHK ROBE Vsetín: Prostějov na tom byl první dvě třetiny líp, v té první sice ještě nedokázal proměnit své šance, v té druhé už jim to tam ale padlo. V poslední třetině jsme měli velký tlak a myslím si, že kdyby se nám podařilo vstřelit kontaktní gól, tak to ještě bude tvrdý boj. Na jednu třetinu ale nemůžeme vyhrát celý zápas. O rozhodující bod jedeme v pondělí bojovat do Prostějova.