LHK Jestřábi ProstějovSK Horácká Slavia Třebíč

24.kolo, sobota 25.11.2023

LHK Jestřábi Prostějov - SK Horácká Slavia Třebíč

1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 16. Venkrbec (Poledna) – 3. Michalčuk (Bořuta), 27. Dočekal (Bořuta, Bittner), 60. Michálek (Ferda, Dočekal). Rozhodčí: Zubzanda, Maršálek - Kleprlík, Kráľ. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 761. Střely na branku: 37:19. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (Štipčák) – Šidlík, Krejčí, Pohl, Pěnčík, Hanousek, Poledna, Kubeš – Hašek, Fronk, Maruna – Illéš, Račuk, Venkrbec (C) – Jiránek (A), Ostřížek, J. Veselý – Pitule, Slanina, Z. Doležal.
SK Horácká Slavia Třebíč: Jekel (Mičán) – Bořuta, Furch, Baláž, Vodička, Štebih, Poizl – Kučera, Michálek, Malý – Maty. Svoboda, Vodný, Michalčuk – Ferda, Matě. Svoboda, Frömel – Bittner (C), Dočekal (A), Psota.
Skóre utkání dokázala otevřít hostující Třebíč, když David Michalčuk využil signalizovanou výhodu. Ještě v první dvacetiminutovce ale dokázal srovnat Matouš Venkrbec, a tak se hrálo za stavu 1:1. V prostředním dějství ale v dresu Horácké Slavie pálil úspěšně Dočekal a v tom třetím trefou do prázdné branky upravil skóre na konečných 1:3 Michálek.

Hned v první minutě zápasu proti Třebíči se do útoku vyřítil Honza Slanina, který se prokličkoval do samostatného úniku a stanul tváří v tvář brankáři Jekelovi. Forhendová klička našeho útočníka se však gólovou nestala a brankář hostů si připsal první důležitý zákrok. Pak ale přišla signalizovaná výhoda pro Horáckou Slavii, která se v oslabení našeho týmu ani nepřehoupla. Bořuta totiž nahrál na levou stranu kluziště Davidu Michalčukovi, který zamířil mimo dosah Jardy Pavelky a zařídil hostům vedení. Hra byla po otevření skóre vyvážená na obě strany a jak naši hráči, tak hokejisté Třebíče, se střídavě navštěvovali v obranných pásmech, přičemž se snažili ohrozit soupeřovu branku. Velký závar musel Jekel hasit po devíti odehraných minutách, kdy puk poskakoval na brankovišti, kde se v tu chvíli nacházelo dohromady snad sedm hráčů. Černá guma se ale nakonec odrazila pouze k mantinelu. Na druhé straně se chvíli poté vyznamenal Jarda Pavelka, který vyrážečkou zlikvidoval hostující přečíslení a nepovolil bílým hvězdám navýšit svůj náskok. Šest minut před první sirénou jsme dostali šanci na vyrovnání v podobě přesilové hry. V ní byl ke vstřelení gólu nejblíž Kuba Illéš, který si vybruslil na střed ledové plochy, jeho rána ale pouze orazítkovala pravou tyčku třebíčské svatyně. Úspěšný byl ale Matouš Venkrbec, který v před brankovém prostoru dokázal tečovat ránu Aleše Poledny tak, že zapadla za bezmocného Jekela a bylo to 1:1.

Druhá část utkání tak začala za vyrovnaného stavu, který jsme se ale snažili změnit. Úvodní minuty prostřední dvacetiminutovky jsme totiž obsadili útočné pásmo a snažili se co nejrychleji po návratu na led otočit skóre utkání. Tomu ale hokejisté Třebíče dokázali zabránit, a tak se nadále pokračovalo za shodného stavu. Nepříjemnost v podobě oslabení jsme museli řešit v sedmadvacáté minutě. Na trestnou lavici byl za nedovolený zákrok odeslán Kuba Kubeš, a na led tak zamířily speciální formace obou celků. Té třebíčské stačilo pouze pár vteřin na to, aby se prosadila. Vedení hostům vrátil po střele Bořuty od modré čáry totiž v před brankovém prostoru tečoval puk Martin Dočekal a znovu jsme museli dotahovat jednobrankové manko. V polovině zápasu se skvělým obranným zákrokem prezentoval Ale Poledna! Ten se nejprve obětavě položil do přihrávky křižující naše pásmo, odpálil puk do bezpečí, a navíc důrazným způsobem připomenu třebíčským útočníkům, že výlet na naše brankoviště je bude stát při nejmenším pár modřin. Zbylý čas vymezený pro druhou třetinu už ani jeden z týmů nedokázal využít ve svůj prospěch, a tak jsme do kabin po čtyřiceti odehraných minutách odcházeli s jednogólovou ztrátou.

Do startu posledního dějství se promítlo vyloučení Antonína Bořuty, který šel s koncem druhé třetiny pykat za podrážení. Zkrácená přesilovka nám ale gólovou radost nepřinesla, a dohánět skóre jsme tak museli nadále. Třebíč však byla na snahu našeho týmu o vyrovnání dobře připravená a na vlastní obranné čáře vytvořila obranný val, přes který se hráčům s jestřáby na prsou procházelo jen velmi těžko. Pěknou akci zosnovala naše druhá útočná formace vedená Davidem Ostřížkem. Tomu se podařilo rychle vyhrát buly přímo na hokejku Slaniny, střela ze sehraného signálu ale vyletěla mimo tři tyče. V pětačtyřicáté minutě se Jekel v brance hostů musel ohánět doleva doprava, aby zašpuntoval několik cest, kudy se naši hokejisté snažili propasírovat puk za brankovou čáru. O pár vteřin později se na ose hřiště nikým nehlídaný ocitl Aleš Poledna, jenomže jeho rána neměla dostatečné parametry na to, aby se stala gólovou. Bez práce ale nebyl ani Jarda Pavelka, který na druhé straně musel udržovat v pozoru svou lapačku. Ta splnila svou práci nejen třináct minut před koncem základní hrací doby, proti střele Vodného. Kousek od vyrovnání dělil pět minut před koncem Honzu Slaninu, jehož střelu Jekel absolutně neviděl a netušil, jak zasáhl. K udržení puku před čárou mu to ale stačilo. Dotáhnout zápas alespoň do prodloužení jsme se snažili při hře bez brankáře, kterou nicméně potrestal Michálek. Z duelu proti Třebíči tak body nezískáváme.

Martin Janeček - LHK Jestřábi Prostějov: Náznaky, které jsme ve hře převedli v poslední třetině bylo to, co nám chybělo v těch předchozích dvou. Tudíž důraz, hlad do branky a vůle po vítězství. Soupeř za tím dnes šel o něco víc než my, což se během prvních dvou třetin projevilo v osobních soubojích a na odskočení ve skóre, což pro něj byla voda na mlýn. Třebíč poctivě bránila, to že padl třetí gól byla spíš jen taková kosmetická úprava, ale bojovali jsme do konce, nicméně hostí výborně bránili a my už jsme je ve třetí třetině nepřepracovali.

Kamil Pokorný - SK Horácká Slavia Třebíč: Stála dnes proti nám velká sportovní síla, Prostějov má ty úplně nejvyšší ambice a má na to i kádr a zázemí. Očekávali jsme velice těžký zápas, ale hráči neudělali nic jiného, než že napravili středeční výkon ze zápasu s Kolínem. Po tom utkání jsme si museli my s nimi, i oni mezi sebou důrazně promluvit. Dnešní zápas snesl z naší strany nejpřísnější měřítka, ale s chválou budu šetřit. Ono se to pak v dalším zápase po velké chvále otočí. Kluci sami vědí, jak to dnes odmakali a co je potřeba udělat k vítězství i s takto silným soupeřem. Já doufám, že se toho budou držet i v dalších zápasech. Co se týče Pavla Jekela, tak tam patří velký dík lékařům a paní Markétě Zahrádkové z rehabilitace třebíčské nemocnice. Ona mu věnovala strašně moc času. Jarda Odehnal, náš trenér brankářů s Pavlem také pracoval individuálně a od reprezentační pauzy se Pavel připojil k týmu. Odchytal dva zápasy ve Velkém Meziříčí a dnes přišel čas, kdy se po složitém zranění vrátil mezi tyče a podal velice dobrý výkon. Jsme rádi, že je zpátky.