LHK Jestřábi ProstějovHC ZUBR Přerov

17.kolo, sobota 28.10.2023

LHK Jestřábi Prostějov - HC ZUBR Přerov

1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 55. J. Veselý (Drtil) – 4. T. Doležal, 25. Krisl (Jak. Svoboda, Indrák). Rozhodčí: Úlehla, Pilný - Beneš, Tvrdý. Vyloučení: 7:10. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2612. Střely na branku: 45:32. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
LHK Jestřábi Prostějov: Strmeň (Štipčák) – Hanousek, Šidlík, Pěnčík, Drtil, Krejčí, Forman, Kloz – Hašek, Ostřížek, V. Burian (A) – J. Veselý, Račuk, Illéš – Slanina, Pitule, Fronk – Maruna, Venkrbec (C), Jiránek (A).
HC ZUBR Přerov: Postava (Stuchlík) – R. Černý, Kudělka (A), Chroboček, Krisl (C), J. Adámek, Cubo, F. Němec – Indrák, Pechanec, Jak. Svoboda – T. Doležal (A), Hejcman, Mácha – Tarnoczy, Zadražil, Tomi – Goiš, Chludil, Ministr.
Vstup do derby vyšel lépe hostům z Přerova, které během první třetiny poslal do vedení Tomáš Doležal. Zápas provázel nezpočet vyloučení, ale góly i nadále padaly pouze při hře pět na pět. Střelecký zápis Zubrů rozšířil ve druhém dějství Jiří Krisl, jehož střela se nakonec ukázala jako rozdílová. V poslední dvacetiminutovce totiž dokázal zkorigovat skóre zápasu Honza Veselý, vyrovnat už jsme ale nedokázali. Body ze sedmnáctého kola tak putují do Přerova.

Hanácké derby vypuklo za neutišitelné vřavy našich fanoušků, kteří zaplnili obě tribuny a byli připraveni se o body ze sedmnáctého kola rvát společně s námi. Utkání se od prvních minut neslo ve stylu tvrdých osobních soubojů ať už u mantinelu, nebo při přechodu modré čáry. Vstup do zápasu vyšel lépe hostujícím Zubrům, kteří se po střele Tomáše Doležala ujali vedení. Naši hráči se na inkasovanou branku snažili zareagovat při akci, které se účastnila naše čtvrtá formace. Závar, který jsme na přerovském brankovišti ale dokázal vyřešit gólman Postava. V desáté minutě vyfasoval hned čtyřminutový trest Jakub Svoboda. Ten totiž v souboji o puk nejprve hákoval jednoho z našich obránců a během komunikace s rozhodčími navíc nejspíš došlo na nějaké peprnější slovíčko, za které mu sudí jako bonus udělili další dvě trestné minuty. Během početní převahy měl na levém kruhu napřaženo ke střele Marek Račuk, který tvrdou ránou bez přípravy pročechral chrániče přerovského gólmana, za jeho záda ale puk nepropašoval. Necelé čtyři minuty před první sirénou začala atmosféra na ledě houstnout a za potyčku před našim brankářem Strmeněm rozhodčí vyloučili Tomáše Jiránka za hrubost. Zubři tak měli k dispozici přesilovku, ve které puk nebezpečně poskakoval na hranici naší brankové čáry, naše defenzíva ale na poslední chvíli zamezila jeho průchodu přes ni. První třetina tak skončila ve chvíli, kdy měli hosté jednobrankové vedení.

Prostřední část zápasu zahájil rychlým průchodem do útočného pásma a svižnou střelou zápěstím Vilém Burian, který mířil do horních pater přerovské branky. Postava ale potvrdil, že je vládcem brankářských tabulek Chance ligy a proti střele našeho útočníka se prezentoval zákrokem lapačkou. Pětadvacátá minuta přinesla další úspěch Zubrů, kteří se vymanili z našeho sevření, dostali se až před branku, kde se nejlépe zorientoval Jiří Krisl a navýšil vedení hostí. Na tuto situaci navazovalo vyloučení Lukáše Fromana, který se proti pravidlům provinil v osobním souboji u mantinelu a pruhovaní muži jeho prohřešek nepřehlédli. Hru v oslabení jsme ale zvládli bez úhony. V polovině zápasu se hluboko do útočného pásma vydal obránce Petr Šidlík, který se zkoušel prosadit rychlou střelou po přihrávce přes osu. V závěsu za jeho ránou, která našla pouze rameno Postavy, bylo odpískáno vyloučení jak na naší, tak přerovské straně. Pokračovalo se pět na pět, ale jen do jednatřicáté minuty. V ní totiž na lavici hříšníků putoval Jirka Fronk a to za hrubost. Další porci ice-timu tak obdržela naše čtyřčlenná formace sestavená na oslabení, i poněkolikáté svůj úkol ale zvládla. Početní výhody jsme se dočkali také my. Přes několik dobře vypadajících střel se nám ale nepodařilo vstřelit alespoň kontaktní gól, a před poslední dvacetiminutovkou jsme tak proti Přerovu ztráceli dva góly.

To jsme se snažili napravit hned v prvních vteřinách posledního dějství, kdy jsme dohrávali přesilovku nařízenou na konci předešlé periody. Zubři ale potvrdili, že oslabení je v letošní sezóně jejich parketou a dokázali si držet dvoubrankový odstup. Za doprovodu hlasivek našich fanoušků jsme se dále hnali za snížením, potažmo vyrovnáním. Z pravého křídla se střelecky zkoušel prosadit Kuba Illéš, lapačka Postavy jakoby ale snad nějakou nadpozemskou silou přitahovala všechny puky, které letěly v její blízkosti. Necelých patnáct minut před koncem základní hrací doby v souboji jeden na dva nedovoleně zastavil soupeře Petr Šidlík a musel zamířit na trestnou lavici. Po jeho návratu na lavici hanby pro změnu zamířil Darek Hejcman a na naší střídačce se začínaly osnovat plány na nápor do posledních minut zápasu. Už za vyrovnaného počtu hráčů na ledě se ve svém oblíbeném prostou před brankou nachomýtl Honza Veselý, který to na Postavu zkoušel zápěstím. Jeho rána ale skončila na betonech brankáře. Hlavní arbitři nechtěli, aby se jim utkání zvrtlo v samotném závěru a nastavili opravdu přísný metr. Ten odnesl mimo jiné Joshua Mácha, který byl potrestán za hákování. Při jeho absenci z pravého kruhu dobře pálil Ostřížek, hostující brankář se ale proti jeho střele stihl přesunout. Krátký byl ale na Honzu Veselého! Ten bravurně naznačil střelu zápěstím, pak strhl puk do bekhendového blafáku, zakončil nechytatelně pod víko a vstřelil kontaktní gól na 1:2. Ten dostal naše hráče i fanoušky do tempa, které ještě umocnilo vyloučení Kudělky. V přesilovce nechybělo moc a mohli jsme slavit srovnání stavu, Postava ale podržel Zubry kvalitním zákrokem. V posledních sedmdesáti vteřinách se na střídačku odebral Jan Strmeň a na led místo něj naskočil šestý bruslař. Ani tak jsme se ale nedočkali kýženého vyrovnání a body z derby o Hanou putují do Přerova.

Martin Štrba - LHK Jestřábi Prostějov: Prohra v derby je vždycky zklamáním. Náš výkon nebyl dobrý, do první třetiny jsme nastoupili jako kdyby se nám nemohlo nic stát, vůbec jsme nebyli v zápase mentálně. Poslední zápas se nám to dařilo dobře, dnes to ale bylo úplně naopak. Věděli jsme do čeho jdeme a přistoupili jsme k tomu jinak, než jsme měli. Nevyšly nám ani přesilovky, dlouho v nich držíme puky, pomalu střílíme… O malé úspěšnosti přesilovek samozřejmě víme a na tréninku se na ně zaměřujeme, bohužel to ale nejsme schopní promítnout do zápasu, a to nás pak stojí body.

Robert Svoboda - HC Zubr Přerov: Byl to velice dobrý zápas ve vysokém tempu. Věděli jsme, že to v Prostějově bude těžké, ale hráli jsme aktivně, napadali jsme a vytvářeli jsme si z toho příležitosti. Dva góly stačily na to, abychom tady vyhráli. Důležité také bylo, že jsme ubránili všechna oslabení, kterých bylo požehnaně. Na soupeře doléhalo, že se v přesilovkách nedokázal prosadit. Kluci ukázali velkou obětavost a zároveň nás opět podržel vynikající Posty v bráně.