LHK Jestřábi ProstějovRI Okna Berani Zlín

31.kolo, středa 20.12.2023

LHK Jestřábi Prostějov - RI Okna Berani Zlín

2:1sn (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 28. J. Veselý (Jáchym, Jiránek), rozh. náj. Illéš – 15. Süss (Köhler, Gago). Rozhodčí: Šudoma, Micka - Kráľ, Peluha. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1374. Střely na branku: 24:27. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
LHK Jestřábi Prostějov: Štipčák (Pavelka) – Poledna, Hanousek, Pohl, Forman, Krejčí, Kubeš – Z. Doležal, Hašek, Illéš – J. Veselý, Jáchym (A), Jiránek (A) – Slanina, Pitule, Račuk – Ostřížek, Venkrbec (C), V. Burian – Maruna.
RI Okna Berani Zlín: Huf (Kořének) – Zbořil, Salonen, Suhrada, Warg, M. Novotný, Husa, Riedl – Šlahař, Kindl, Paukku – M. Lang, Süss, Keränen – Köhler (C), Gago, P. Sedláček (A) – Novák, Werbik, Salmio.
V první třetině jsme se hned pětkrát potýkali s oslabením, díky skvělému Marku Štipčákovi a obětavé obraně jsme z tohoto úseku vyšli pouze s jednou inkasovanou brankou. Během prostředního dějství jsme dokázali s Berany srovnat krok a zásluhou Honzy Veselého se dočkali vyrovnání na 1:1. Třetí dvacetiminutovka žádný přesný zásah nepřinesla, a tak se šlo do prodloužení. To ale vítěze utkání neurčilo, a tak přišly na řadu samostatné nájezdy. Těch jsme viděli hned sedm sérií, přičemž v té poslední se stal rozhodujícím střelcem Kuba Illéš!

Střetnutí našich borců proti zlínských Beranů začalo svižně, když už v první minutě jsme za cenu nedovoleného zákroku museli hatit útočné snažení modrožlutého Šlahaře, za což dvě minuty obdržel Petr Hašek. Hosté, kteří sehrávali početní výhodu před vlastními fanoušky vytvořili mohutný závar, kdy Marek Štipčák takhle brzo zkraje zápasu musel vytáhnout dva skvělé zákroky. Oddechu naše obrana nedostala ani poté, co se Hašek vrátil z trestné lavice. Jeho místo totiž zaujal Marek Račuk, který šel odpykat prohřešek naší střídačky za příliš mnoho hráčů na ledě. I druhé oslabení v krátkém sledu za sebou jsme ale dokázali ubránit, a po těžké zkoušce naší defenzivy se tak pokračovalo za bezbrankového stavu. Všem vyloučením ale ještě zdaleka nebyl konec. Na lavici hříšníků byl totiž odeslán Zdeněk Doležal, jehož hokejka nadělala neplechu v úrovni tváří hostujících hráčů. Marek Štipčák však svými zákroky ve spolupráci s obránci před ním nadále říkal razantní „ne“ všem zlínským střelám. Ke slovu se během úvodního dějství dostala také naše přesilovková pětka, dobývaní tvrze jménem Huf ale úspěch neslavilo. Skóre utkání se hnulo při čtvrtém vyloučení z našich řad, kdy puk do Štipčákovy klece dopravil Süss. Po dvaceti minutách jsme tak měli na kontě jednobrankové manko.

Prostřední dějství začalo dalším zásahem pruhovaných mužů, tentokrát se však vrátka na lavici hanby otevírali na straně Zlína. Tomáš Pitule totiž vybojoval faul od hostujícího kapitána Bedřicha Köhlera, v pozoru však krátce na to musel být Štipčák! Jesse Pauku, jakožto článek zlínské obranné čtveřice, totiž vystihl naši kombinaci, uzmul puk pro sebe a nikým neohrožený sprintoval směrem k naší svatyni. Tu ale její strážce zvládl před nájezdníkem z Baťova města ubránit. Už za vyrovnaného počtu hráčů na ledě a v době, kdy se blížila polovina zápasu, zazářil Honza Veselý! Ten si našel pozici v mezikruží, kde ho přesně našel Tomáš Jiránek. Veselý následně položil brankáře Hufa bekhendovým blafákem na břicho, a nekompromisně vsítil vyrovnávací branku na 1:1. Zápas jsme chtěli překlopit na svou stranu a pomoct k tomu mohlo vyloučení Riedla, který v souboji u mantinelu seknul Polednu. Během naší přesilovky létaly puky okolo zlínské branky, žádný z nich ale nenašel cestičku za záda brankáře Beranů. Nerozhodný stav tak platil i po siréně, která označovala konec druhé části.

Vstup do třetí třetiny tak jako do obou předchozích přinesl vyloučení. V tomto případě na trestnou lavici usedal finský útočník ve službách Beranů, Mikko Salmio, který svou hokejkou trefil do obličeje Tomáše Hanouska. Početních nevýhod bylo v utkání jednatřicátého kola mnoho, jejich úspěšnost se ale z obou stran blížila bodu mrazu, a tak jsme se gólové radosti na úvod poslední části nedočkali. Nesměli jsme však zapomínat ani na obranné povinnosti. Ty byly na pořadu dne třináct minut před koncem základní hrací doby, kdy menší trest obdržel Marek Račuk. Ten totiž v souboji za Hufovou brankou přelomil hokejku jednomu z hostujících hráčů, což neušlo pozornosti hlavních arbitrů. Náš speciální tým na hru ve čtyřech ale ukázal svou plnou připravenost, a tak se na změnu ve skóre čekalo dál. Deset minut před vypršením času určeného k sehrání hokejového utkání se v zajímavé střelecké pozici ocitl zlínský Denis Kindl, jeho ránu zápěstím ale dokázal ztečovat Petr Krejčí, jehož zásluhou se tak puk třepotal v ochranné síti. Tribuny našeho stadionu zašuměly při akci Honzy Pohla! Ten dostal nádhernou přihrávku křižující osu hřiště, zkušený obránce ale o pár centimetrů svůj cíl minul. Jelikož úspěch neslavila ani žádná z dalších akcí, které jsme pozorovali na jedné či druhé straně, chystal se duel se zlínskými Berany do prodloužení.

Krátce po startu nastaveného času se hra přesunula do obranné třetiny Zlína. Po Hufově pravici se vhazovalo poté, co rozhodčí shledali nedovoleným zákrok Salonena. Měli jsme tak k dispozici přesilovku čtyři na tři, ta ale zůstala nevyužita. O vítězi klání jednatřicátého kola tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

Dovednostní soutěž dospěla až do sedmé série, kde se rozdílovým střelcem stal Kuba Illéš, který nám zařídil bonusový bod do tabulky!

Martin Janeček - LHK Jestřábi Prostějov: Věřím, že diváci si dnes přišli na své, protože i když nepadali góly, tak viděli parádní hokej, oboustranně zodpovědný. V utkání bylo plno emocí a z naší strany bylo důležité to, že jsme v první třetině ustáli tolik vyloučení, kdy jsme se v několika soubojích nechali nachytat a šli jsme do oslabení. To že jsme to zvládli bylo ale důležité momentum utkání. Šli jsme do druhé třetiny pouze s jednobrankovým mankem, takže nám to o tolik neuteklo, na druhou stranu si myslím, že když jsme konečně hráli v pěti, tak jsme měli převahu a myslím si, že jsme byli lepším mužstvem. Nicméně soupeř měl obrovskou kvalitu, přijel se porvat o body a byl to napínavý zápas až do konce, který rozhodly nájezdy.

Jan Srdínko - Berani Zlín: Dnes kluci předvedli dobrý výkon, moc jim toho vyčítat nemůžeme. Měli jsme výborný pohyb, šancí jsme měli i víc než na jeden gól. Tlak jsme měli v první třetině, i ve druhé třetině tam byly šance. Koncovka nás trápí dlouhodobě, snažíme se na tom pracovat a věříme, že to bude lepší. Co se týče přesilovek, tak dnes jsme dali alespoň jeden gól, ale pořád je to málo. Zase, pracujeme na tom, děláme co můžeme. Pak už je to o tom, aby si kluci v tom rozhodujícím momentu víc věřili.