HC Stadion LitoměřiceLHK Jestřábi Prostějov

ČF3, neděle 12.3.2023

HC Stadion Litoměřice - LHK Jestřábi Prostějov

1:4 (1:1. 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 8. Válek (J. Koláček, P. Svoboda) – 17. Hašek (Ostřížek), 21. Slanina (Venkrbec), 51. Ostřížek (V. Burian), 58. V. Burian. Rozhodčí: Zubzanda, Bejček - Jindra, Kotlík. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1740. Střely na branku: 23:33. Průběh utkání: 1:0, 1:4.
HC Stadion Litoměřice: T. Král (Sklíba) – Jebavý (A), Hampl, Výtisk (C), Kroupa, Šedivý, Černohorský, Holý (A) – Procházka, Kuťák, Guman – P. Svoboda, Jícha, Válek – Berka, Kracík, J. Koláček – Ton, Vitouch, Senčák.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Poledna, Kubeš, Malák, Bartko, Staněk, Pěnčík, Valenta – Jiránek (A), T. Jáchym (A), Slanina – V. Burian, Ostřížek, Hašek – Maruna, Vlach, Veselý – Jandus, Venkrbec (C), Jansa.
Čtvrtfinálové klání se přesunulo na sever Čech, kde první třetina po gólech Válka a Haška skončila za vyrovnaného stavu. Ve druhé třetině se hra přelévala ze strany na stranu a k vidění byla spousta šancí, mezi střelce se ale jako jediný zapsal Honza Slanina, který otočil stav utkání v náš prospěch. Stadion se v poslední dvacetiminutovce snažil o vyrovnání, naše dobře organizovaná obrana však žádné nepříjemnosti nedopustila a o zpečetění našeho postupu do semifinále se střelou z pravého křídla postaral David Ostřížek, kterého trefou do prázdné branky doplnil Vilém Burian! Teď už čekáme na výsledky ostatních čtvrtfinálových sérií, po jejichž konci budeme znát nejen našeho dalšího soupeře, ale také to, zda semifinálovou sérii odstartujeme na domácím ledě už nadcházející víkend!

Hned ve druhé minutě třetího čtvrtfinálového klání mezi našim týmem a Litoměřicemi si Daniel Malák všiml dobře najetého Kuby Kubeše, který operoval v před brankovém prostoru, kam mu taky Malák nabil. Proti střele našeho obránce ale brankář domácích stihl včas zareagovat. Na startu sedmé minuty zastavil hru hvizd rozhodčích, kteří udělili dvě trestné minuty Matouši Venkrbcovi. Přesilovou hru Litoměřice díky trefě Lukáše Válka využily a ujaly se vedení v zápase. Minutu na to do hry pruhovaní muž vstoupili znovu. Na brankovišti Tomáše Krále se totiž z nejprve menší pošťuchované stala větší šarvátka, po jejímž konci hlavní sudí odměnili oba aktéry dvěma trestnými minutami. Hra ve zmenšeném počtu hráčů na obou stranách ale žádnou změnu ve skóre nepřinesla. Ve čtrnácté minutě se týmu ze severu Čech podařilo sehrát kombinaci, po které na našem brankovišti vznikl poněkud velký závar. Ten naši hráči v zádech s Pavelkou dokázali odbránit, povedlo se to ale za cenu faulu. S početní nevýhodou jsme si ale poradili a krátce po jejím konci jsme zamířili do útočného pásma. Tam se puku ujal Petr Hašek, který ho poslal přesně pod víko Královy branky! První třetina tak skončila za vyrovnaného stavu.

Ten ale dlouho nevydržel! Se sirénou ukončující první třetinu totiž rozhodčí udělili menší trest Šedivému, a do druhého dějství jsme tak vstoupili v početní převaze. Tu po sedmapadesáti vteřinách přetavil ve vedoucí gól Honza Slanina, který se dokázal nejlépe zorientovat na brankovišti a dorazit kotouč za čáru! Následovalo další vyloučení z litoměřických řad a naši hokejisté se znovu usadili v útočném pásmu. Tentokrát se puku ujal Honza Veselý, který ale trefil jenom tyčku branky střeženou gólmanem domácích. Rozhodčí v utkání nechtěli dopustit nějaké velké rozmíšky a nastavili jasnou laťku v posuzování nedovolených zákroků, kterou ve druhé dvacetiminutovce překročil Honza Slanina. Při jeho vyloučení se ke střele ze slotu dostal Josef Jícha, ten ale branku přestřelil. V polovině zápasu muži v pruhovaném do našich řad sáhli znovu, se hrou v oslabení jsme si ale poradili i tentokrát a po jejím konci vytáhl při následném tlaku Litoměřic skvělý zákrok pravým betonem Jarda Pavelka! Hra se rychle obrátila a v dobré střelecké pozici byl najednou Tomáš Jáchym, jeho ránu ale dokázal Král špičkou betonu vyrazit. Na Litoměřicích bylo vidět, že chtějí do konce druhé třetiny stav utkání znovu alespoň srovnat, Filip Kuťák ani Petr Ton však recept na to, jak dostat puk za záda Jardy Pavelky nenašli, a po čtyřiceti minutách jsme tak vedli o jednu branku!

Třetí perioda začala vyloučením Viléma Buriana, po kterém Litoměřice na led poslaly to nejlepší, co jejich kádr nabízí. Proti pětici dobyvatelů se hned na začátku oslabení zaskvěl Pavelka, který svým rychlým přesunem zabránil už téměř jistému gólu! Výborný byl navíc stejně jako obranná čtveřice před ním i po zbytek početní nevýhody. Z poslední třetiny bylo odehráno asi pět minut, když Filip Jansa vybídl na modré čáře ke střele Daniela Maláka, jeho rána ale skončila jen ve výstroji muže s maskou. Bránění jednogólového náskoku se nám dařilo znamenitě. Díky dobré práci našich hráčů na obranné modré čáře se Litoměřicím jen ztěžka dařilo dostat na naše území. Deset minut před koncem základní hrací doby navíc udeřil David Ostřížek! Ten se u pravého mantinelu odhodlal ke střele, kterou propálil vše, co mu stálo v cestě a navýšil naše vedení! A pět minut před koncem mohlo být ještě lépe. Honza Slanina nasměřoval přihrávku přesně na hokejku Honzy Veselého, puk po jeho zásahu ale proletěl kousek od horní tyčky. Domácí se v závěru odhodlali k závěrečnému náporu s odkrytými zády, hru bez brankáře ale potrestal Vilém Burian, který vybojoval puk a trefou do prázdné branky udělal definitivní tečku za čtvrtfinálovou sérií.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Jsme rádi, že jsme sérii ukončili poměrem 3:0. V dnešním zápase bylo nejdůležitější to, že jsme brzo vyrovnali na 1:1 a dostali jsme domácí pod tlak. Z toho vyplynula přesilovka na začátku druhé třetiny a gól, který jsme z ní dali, už Litoměřice dostal do velmi těžké situace. Utkání se nám pak podařilo zodpovědně dohrát, blokovali jsme střely, kluci do toho dali srdíčko a ukázalo se, že velkou sílou našeho týmu je to, jak umíme držet pohromadě.

Kdybych měl okomentovat celou sérii, tak v tom prvním zápase už to v prodloužení několikrát vypadalo, že bod budou brát Litoměřice, nakonec jsme ale vyhráli my a prohra v prodloužení se ve vyřazovacích bojích vždycky kouše těžko.

Ve druhém a třetím zápase jsme sice nejprve prohrávali, obě utkání jsme ale kontrolovali, byli jsme lepším týmem a za realizační tým jsme moc hrdí na to, jak hoši hrají týmově, zodpovědně a vzájemně si věří. Chtěl bych také poděkovat fanouškům, kteří ať už doma, ale i tady v Litoměřicích, kde obsadili část tribuny, byli skvělí. Jsem rád, že před nimi v Prostějově budeme pokračovat v tažení napříč play off.

Cením si toho, že podruhé za sebou se nám podařilo probojovat do semifinále, svědčí to o dobrém fungování celé organizace.

Jakub Janoušek - HC Stadion Litoměřice: Samozřejmě v nás převládá zklamání, že jsme nepřešli přes čtvrtfinále, ale s odstupem času si myslím, že sezona se sice chvílemi nevyvíjela dobře, ale splnili jsme náš cíl, že jsme se vyhnuli předkolu a postoupili do play-off. Celkově jsme v sérii dělali chyby, za které nás soupeř potrestal. Musím uznat, že jsme byli o trošku horší, než soupeř a Prostějov zaslouženě postupuje do semifinále.