Ze Slavie vezeme třetí venkovní výhru v řadě!

HC Slavia PrahaLHK Jestřábi Prostějov

11.kolo, středa 12.10.2022

HC Slavia Praha - LHK Jestřábi Prostějov

2:4 (0:2, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 25. Růžička (Knotek), 50. Klikorka (Žejdl, Knotek) – 5. Hašek, 10. Venkrbec (Hašek), 32. Ostřížek (Pěnčík), 37. Pěnčík (T. Jáchym, Burian). Rozhodčí: Valenta, Jaroš – Baxa, Belko. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 433. Střely na branku: 33:24. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4.
HC Slavia Praha: Málek (Pittr) – Žovinec, Hejda, Klikorka, Matyáš, Barák, D. Němeček, Hanousek – Knotek, Žejdl, Kern – Všetečka, Růžička, J. Brož – Simon, Závora, Strnad – Mrňa, Houška, Havrda.
LHK Jestřábi Prostějov: Brízgala (J. Němeček) – Valenta, Hamšík, Malák, Pěnčík, Poledna, Benda – Ostřížek, T. Jáchym, Burian – Jandus, Vlach, Jansa – Maruna, Hašek, Venkrbec – Dubský, Routa.
Do zápasu s pražskou Slavií jsme vstoupili mnohem aktivněji než náš soupeř, což bylo už po deseti minutách znát na dvoubrankovém vedení. Během utkání se nám podařilo vsítit ještě další dvě branky, a ustáli jsme také finální nátlak Slavie před koncem třetí třetiny. Z Edenu tak odjíždíme s vítězstvím 4:2.

Hned v úvodu utkání se pražští hokejisté pořádně orosili, protože po krásné zadovce Romana Vlacha jeho kolega Tomáš Jandus orazítkoval tyč Málkovy branky. Ani Brízgala na druhé straně kluziště nečekal dlouho na první práci v našem dresu, zasáhnout musel proti dotěrným hokejistům Slavie, kteří nebezpečně kombinovali v našem před brankovém prostoru. Otevřít skóre zápasu se nám podařilo díky pohotovosti Petra Haška, který využil zaváhání domácích při rozehrávce, a uloupený puk nekompromisně poslal pod horní tyčku branky Slavie. Netrvalo to dlouho, a Pražané se pokusili o vyrovnání. Od toho nebyli daleko, proti byl ale gólman Brízgala. Ten v poslední chvíli dokázal zasáhnout proti střele z před brankového prostoru, kterou na něj vypálil Růžička. Druhou branku jsme přidali po spolupráci Haška a Venkrbce. Ti společnými silami úspěšně napadli rozehrávku z poza branky sešívaných, a rychlé ruce Matouše Venkrbce dokázaly šikovně propašovat puk až za brankovou čáru. V obrovské šanci navýšit vedení byl v přesilové hře David Ostřížek, ten ale při střele zlomil hůl. Po vypršení dvouminutového trestu se slávisté v plném počtu hráčů moc dlouho neohřáli, proti pravidlům se totiž provinil Brož, a tak jsme v útočném pásmu setrvali další dvě minuty. Po jejich uplynutí jsme však museli oslabení čelit i my, dvouminutový trest si šel odpykat střelec první branky zápasu Petr Hašek. Třicet sekund před koncem oslabení Brízgala nešťastně odehrál puk mimo hřiště, a rozhodčí tento počin ocenili dvěma trestnými minutami za zdržování hry. Nová tvář v našich barvách ale tuto minelu odčinila přesvědčivými zákroky, které mařily snažení Slavie o snížení manka. Po první dvacetiminutovce jsme tak v Edenu vedli 2:0.

Druhou třetinu jsme odstartovali ještě v počtu čtyř bruslařů na ledové ploše, domácí tým jsme ale k žádné velké šanci nepustili. Naopak se nám opět podařilo ohrozit branku Málka, ten na poslední chvíli lapil kotouč, který mu projel mezi betony. Bylo vidět, že aktivnějším týmem je náš celek, Pražané se z našeho tlaku často dokázali osvobodit jen za cenu zakázaného uvolnění. Do velké šance se po přihrávce Jansy dostal Maruna, jeho bekhendový pokus ale těsně skončil na špičce betonu domácího brankáře. V ten moment puk na hokejku nabrali sešívaní, a vydali se k naší bráně. Síťku v ní nekompromisní ranou do šibenice rozvlnil svou střelou Vladimír Růžička, a Slavie tak stáhla naše vedení na rozdíl jednoho gólu. V polovině utkání ke stropu haly opět jeden ze sudích vyšvihl svou pravici. Tentokrát se souběžně vylučovalo na obou stranách. Slávistický Všetečka putoval na trestnou lavici za sekání, dvě minuty za napadení si pak odnesl Tomáš Jáchym. Při hře čtyři na čtyři z pravého kruhu naprosto přesně zamířil David Ostřížek, a ránou nad rameno Málka vrátil našemu týmu dvoubrankové vedení. Další radost našich hokejistů zařídil Martin Pěnčík. Ten si od modré čáry vybruslil s pukem do mezikruží, odkud střelou zápěstím zamířil přesně na vzdálenější tyčku a poslal náš tým do vedení 4:1. V závěru druhého dějství jsme museli ustát oslabení zapříčiněné vyloučením Hamšíka. S tím jsme si však poradili, a po čtyřiceti minutách jsme tak nad pražskou Slavií vedli 4:1.

Do třetí části vstoupila o něco aktivněji Slavie. Na jejich hráčích byla znát touha něco udělat s pro ně nepříznivým výsledkem. Naši borci ale s jistým Brízgalou v bráně tvrdě bránili, a domácí nepouštěli do žádných velkých příležitostí. To bohužel neplatilo po slávistické přesilovce, kterou tvrdou ránou z osy hřiště zužitkoval Karel Klikorka, a zdramatizoval tak koncovku utkání. Slavii tahle branka vlila krev do žil, a před naší klecí se začal odehrávat tvrdý boj o každý centimetr ledu. Ve vzniklé vřavě se proti pravidlům provinil Martin Pěnčík, a nátlak Pražanů tak nabral na ještě větší síle. Obrovskou šanci dokázal parádním obranným zákrokem zlikvidovat Jakub Hamšík, který v poslední chvíli položil své tělo do přihrávky, která by v případě doručení adresátovi otevřela před jedním ze slávistických útočníků prázdnou branku Prostějova. Do útočného pásma jsme se ale dokázali dostat také my, hokejku Tomáše Janduse, který se chystal uklidit puk do branky, ale ve velké šanci na poslední chvíli slávisté dokázali zablokovat. Utkání se nám i přes velký tlak domácích podařilo dotáhnout do vítězného konce, a perfektně jsme se naladili na sobotní derby!

Jiří Veber - HC Slavia Praha: Byli jsme připravení na to, jakým způsobem Prostějov hraje. Prezentoval se rychlou a aktivní hrou s tím, že teď se udržel více na kotouči, v tom byl lepší. My jsme nějakým způsobem vstoupili do zápasu – naši obránci nesmyslně přidržovali kotouče, otáčeli jsme hru zpátky, místo toho abychom drželi taktiku. Při prvním gólu jsme měli odpálit kotouč někam do rohu a nechat, aby si ho hráč zpracoval a vystřeli. Druhý gól padl po naší chybě, ztratili jsme puk za brankou, takže jsme si o to řekli. Když jsme se nadechovali za stavu 1:2 a hráli jsme 4 na 4, tak jsem věřil, že bychom mohli dát gól a že na to máme hráče, ale vůbec jsme to nezvládli. Po čtvrtém gólu jsme nedodržovali základní věci, které bychom měli vědět. Musím říct, že byli zarputilejší a hladovější soupeř po kotouči. Zasloužená výhra.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Poslední zápasy se nám dařilo, ale v pondělí jsme shořeli v koncovce s Litoměřicemi, i když jsme dvě třetiny byli lepší. Chtěli jsme se zase nastartovat na vítěznou vlnu a to se nám dneska podařilo. Měli jsme dobrý pohyb, byli jsme aktivnější a živější a více jsme se drželi na kotouči. Jsme rádi za vítězství. Měli jsme dobrý vstup do zápasu, Adam Brízgala tam měl dva důležité zákroky. Pak jsme odskočili na 2:0 a mladému týmu se v obraně hrálo lépe, kontrolovali jsme hru. Trochu jsme znervóznili po stavech 1:2 a 2:4, ale dokázali jsme to dohrát.