HC Frýdek MístekLHK Jestřábi Prostějov

40.kolo, sobota 21.1.2023

HC Frýdek Místek - LHK Jestřábi Prostějov

3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 17. Kowalczyk (Bednář, Klimša), 30. Hotěk (Sova), 39. Doktor (Vrdlovec) – 35. Vlach (Veselý, Jansa), 53. Venkrbec (Slanina, Jansa). Rozhodčí: Cabák, Rapák - Vašíček, Bohuněk. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 822. Střely na branku: 25:45. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2.
HC Frýdek Místek: Mokry (Švančara) – Kareš, Zeleňák, Homola, Žůrek, Kowalczyk, Sova, J. Adámek – Dostálek (A), Vrdlovec (C), Doktor – Lyszczarczyk, Hotěk, Cedzo – Bednář, Matěj, Klimša (A) – Geidl, Macháček, Ramik.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Hamšík, Valenta, Staněk, Bartko, Poledna, Pěnčík, Malák – Jiránek (A), Vlach, Veselý – V. Burian, Ostřížek, Illéš – Slanina, Venkrbec (C), Jansa – Jandus, Hašek, Maruna.
V první třetině se v hale Polárce hrál útočný hokej na obě strany. I přes velký počet šancí jsme však během úvodní dvacetiminutovky viděli jedinou branku, kterou vstřelil domácí tým. Dva góly Frýdek-Místek přidal v prostředním dějství, přičemž za náš tým skóre korigoval Roman Vlach. Kontaktní branku se ve třetí třetině podařilo vstřelit Filipu Jansovi, žádnou další se nám však přidat nepodařilo, a tak se ze Slezska vracíme bez bodu.

Už v první minutě utkání ve Frýdku-Místku to halou Polárkou zašumělo strachem z akce, do které se po Illéšově přihrávce dostal Vilém Burian. Jeho bekhendové zakončení nakonec ale úspěch neslavilo. Vědět o sobě dali také útočníci Rysů, po rychlém přechodu do útočného pásma si však zakončující Ramik nepřišel na připraveného Pavelku. Toho o několik minut později střelou z osy hřiště prověřil Nico Geidl, i tentokrát byl však náš brankář na svém místě. Vzápětí se na led vydala naše formace určená k sehrání oslabení, neboť dvě trestné minuty obdržel Tomáš Jandus. V početní nevýhodě Pavelka ve spolupráci s obrannou čtveřicí ale dokázal zažehnat veškerá nebezpečí. I přes několik vážnějších situací tak hra pokračovala za bezbrankového stavu. Po srovnání počtu sil na ledě se na frýdecko-místecké polovině kluziště rýsovala akce, na jejímž konci stál zakončující Honza Veselý. Podobně to z levého křídla o několik minut později hned dvakrát zkoušel Vilém Burian, ani tyto šance však změnu ve skóre nepřinesly. Prezence našich hráčů v útočném pásmu byla odměněna faulem jednoho z domácích hokejistů, a tak se do hry dostala přesilovková formace. V početní výhodě se do střeleckých statistik snažili zapsat třeba Ostřížek nebo Bartko, brankář Rysů ale žádnou z jejich střel za svá záda nepustil. Na místo určení však doletěla rána Kowalczyka, který v přesilové hře Frýdku-Místku otevřel skóre utkání. Do kabin tak hokejisté zamířili za stavu 1:0 pro domácí.

Na začátku prostřední periody se naši hráči pilně snažili proniknout do útočné třetiny a následně vytvořit tlak na brankáře Vojtěcha Mokryho. Po sérii několika vhazování ve frýdecko-místecké třetině se k puku dostal Roman Vlach, který ho do před brankového prostoru postrčil na Tomáše Jiránka. Následná střela našeho útočníka však za brankovou čáru nedoputovala. První polovina druhé třetiny se odehrávala téměř jednostranně v obranné třetině domácího mančaftu, hru do našeho pásma však vrátil hvizd rozhodčích, kteří za podražení poslali na trestnou lavici Davida Ostřížka. V početní výhodě se Frýdek-Místek znovu nadechl ke hře a po teči Hoťka navýšil své vedení. Ve třicáté čtvrté minutě si svůj pracovní nástroj neohlídal Aleš Sova a svou hokejkou podrazil za brankou Honzu Veselého. Během přesilovky se ve skrumáži na brankovišti Mokreho dostal k puku opět Honza Veselý, který si všiml nikým nekrytého Romana Vlacha, jemuž puk předložil. Zkušený centr se střelou do polo odkryté branky nemýlil a postaral se o první gól našeho týmu v zápase! Rysi ale s odpovědí přišli ještě před koncem druhé části, když jim dvougólové vedení po samostatném úniku vrátil Jakub Doktor. Po čtyřiceti odehraných minutách tak skóre zápasu ukazovalo 1:3 z našeho pohledu.

Do úvodu třetí třetiny si naši hokejisté přenesli část přesilovky ještě z prostředního dějství, a poslední dvacetiminutovku jsme tak začali v útočné třetině. Naše elitní útočná formace ve složení Jiránek-Vlach-Veselý opět domácí obraně připravila krušné chvilky, žádná z jejich střel ale bohužel za záda frýdecko-místeckého brankáře nedoputovala. V nátlaku pokračovaly i ostatní pětky, které na ledě točil Aleš Totter. K tomu, abychom po některé z kombinací mohli slavit úspěch však vždy v jejich samotném závěru chybělo několik centimetrů. To už ale neplatilo o nahození Filipa Jansy, který si puk srovnal na modré čáře, využil zakrytého výhledu brankáře domácího celku a trefou do šibenice vstřelil kontaktní branku! O tu další – vyrovnávací se už náš celek pokoušel se šesti bruslaři na ledové ploše. Při risku bez brankáře se nám však výsledek utkání zvrátit nepodařilo, a ze zápasu čtyřicátého kola jsme tak vyšli bodově na prázdno.

Michal Janeček - HC Frýdek-Místek: Pro nás dnes velice cenné vítězství, protože Prostějov je top tým, který má hodně velké a dobře bruslící hráče. Tabulka je neúprosná, stále to vypadá, že konec je ještě daleko, ale není. Výhry si ceníme o to víc, protože nám pomáhali mladí kluci z juniorky a vše jsme zvládli podle plánu.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Byl to hodně podobný zápas jako v Třebíči, kde jsme také dotahovali, ale tam se nám to povedlo a tady už bohužel ne. Musíme hrát konstantně celých 60 minut a proměňovat svoje šance. Teď budeme mít 3 zápasy doma a ty chceme zvládnout, abychom se udrželi v první šestce.