HC Baník SokolovLHK Jestřábi Prostějov

48.kolo, sobota 18.2.2023

HC Baník Sokolov - LHK Jestřábi Prostějov

4:2 (2:1, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Csamangó, 6. Rulík (Tomek), 27. Vrhel (Křemen), 40. Hajný (Tomek) – 12. Staněk (Pěnčík, Vlach), 32. V. Burian (Malák). Rozhodčí: Petružálek, Jaroš - Belko, Baxa. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 402. Střely na branku: 16:40. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2.
HC Baník Sokolov: Cichoň (Horák) – J. Novák (C), Baláž, Krutil, Tůma, Weinhold, Benda, Klejna, Rulík (A), Tomek – Mat. Adámek, Vrhel, Csamangó – Křemen, Kysela, Váňa – Hajný.
LHK Jestřábi Prostějov: J. Němeček (Pavelka) – Valenta, Kubeš, Malák, Bartko, Staněk, Pěnčík – Jiránek (A), T. Jáchym (A), Jandus – V. Burian, Ostřížek, Hašek – Slanina, Venkrbec (C), Jansa – Veselý, Vlach, Illéš – Maruna.
Úvod utkání s nejzápadněji položeným celkem ligy vyšel lépe právě Sokolovu, který v šesté minutě vedl už o dvě branky. Naši hokejisté se ale z nepovedeného startu oklepali a zásluhou Robina Staňka se nám ještě v první třetině podařilo rozdíl ve skóre snížit. Ve druhé části se však sokolovští hráči opět trefili dvakrát, zatímco o jednu branku našeho týmu se postaral Vilém Burian. V poslední dvacetiminutovce jsme Baník několikrát dostali pod velký tlak, vyrovnat stav utkání se nám ale nepodařilo, a ze zápasu tak odcházíme bez bodového zisku.

V zápase hraném na západě Čech se naši hokejisté dostali do šance už po minutě hry, kdy Petr Hašek dostal zajímavou pobídku zpoza soupeřovy brány, jeho rána z mezikruží ale skončila jen na betonech brankáře Baníku. V páté minutě se k puku dostal sokolovský Csamangó, který se s ním vydal až do našeho pásma a střelou z osy hřiště otevřel skóre utkání. O chvíli později ho napodobil Rulík, po jehož střele se Západočeši dostali do dvoubrankového vedení. Naši hráči se na inkasované góly snažili najít rychlou odpověď, slibně vypadající útočná akce pod vedením čtvrté formace ale skončila jen v Cichoňově výstroji. V polovině první třetiny se kolem pravého mantinelu prodral do útočného pásma David Ostřížek, který vybídl na brankovišti šikovně najetého Buriana, ten však puk umístil nad branku domácích. Přesně svá mířidla však o pár minut později seřídil Robin Staněk! Ten se ke kotouči dostal na modré čáře, kde to vzal na sebe a příklepem se postaral o snížení na rozdíl jedné branky. Tento stav přes několik šancí na obou stranách vydržel až do konce první dvacetiminutovky. V jejím úplném závěru se do hry poprvé v zápase výrazněji vložili rozhodčí a za nedovolený zákrok potrestali Matouše Venkrbce. Přes přestávku jsme se tak připravovali na hru v oslabení.

Nařízenou početní nevýhodu jsme ale zvládli ubránit bez větších potíží, a navíc sokolovskou obranu pozlobil svým výletem do útočné třetiny Vilém Burian. On, ani střela Staňka, která přišla po srovnání počtu hráčů na ledě, ale úspěch neslavili. Početní převaha se ve dvacáté páté minutě naskytla i našemu týmu. V přesilovce se v mezikruží do dobré šance dostal Filip Jan, jeho projektil ale skončil několik čísel nad horní tyčkou branky Sokolova. Ve dvacáté sedmé minutě se domácí dostali do přečíslení dvou na jednoho. Se střelou Křemena si Němeček ještě poradil, nedosáhl už ale na dorážku Vrhela, a domácí tak opět odskočil na rozdíl dvou gólů. Základní hrací doba už počítala svou druhou polovinu, když se proti pravidlům provinil Tomáš Jandus, a na led se tak opět dostala naše obranná čtveřice. Z nevyrovnaného počtu hráčů na ledě si ale nic nedělal Vilém Burian! Ten totiž vyvezl puk do útočného pásma a jelikož měl dost prostoru, odhodlal se ke střele zápěstím, která doputovala až za Cichoňova záda, a srovnání tak bylo opět na dostřel! V poslední vteřině druhé periody se ale střelecké štěstí přiklonilo k Hajnému, jehož gól znamenal další změnu ve skóre ve prospěch Sokolova.

Začátek třetí třetiny se nesl v duchu většího prostoru na ledové ploše pro oba týmy, protože krátce po sobě byly oba celky potrestány menšími tresty. Při hře čtyři na čtyři Jansa šikovnou zadovkou našel svého spoluhráče Honzu Bartka, jeho střelu z pravého kruhu ale na poslední chvíli vyrazil do ochranné sítě domácí gólman. Po návratu provinilců do hry se náš tým ujal iniciativy a v útočném pásmu se nám podařilo sehrát několik nebezpečných kombinací. Po jedné takové obráncům Sokolova nezbylo nic jiného než puk z vlastního brankoviště dostat rukavicí, za což rozhodčí ve prospěch našeho týmu nařídili trestné střílení. Toho se ujal Roman Vlach, na půl cesty k bráně se mu však puk na hokejce zadrhl, a nájezd se mu tak proměnit nepodařilo. V padesáté třetí minutě došlo k rozbrojům na našem brankovišti, kdy si hráči důrazně vyjasňovali své názory, což rozhodčí odměnili dvěma vyloučeními na každé straně. Šest minut před koncem základní hrací doby se na ose hřiště ke střele odhodlal Ostřížek, jeho střelu ale vyrazil Cichoň k levému mantinelu. Příležitost vrátit se do zápasu jsme dostali necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny po špatném střídání domácích, kteří hráli v šesti. V přesilovce jsme sáhli k risku s odkrytými zády, ani tenhle tah nám však gólovou radost nepřinesl a poprvé po téměř měsíci ze zápasu odcházíme bez bodu.