LHK Jestřábi ProstějovHC Frýdek Místek

1.kolo, středa 14.9.2022

LHK Jestřábi Prostějov - HC Frýdek Místek

3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Novák (Ostřížek), 20. Pěnčík (P. Machač, Jansa), 46. Ostřížek (Novák, Vlach) – 15. Haas, 45. A. Zeman (Š. Havránek). Rozhodčí: Daniel Jechoutek, Filip Vrba - Jan Kleprlík, Jan Vašíček. Vyloučení: 2:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 43:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (Němeček) - Valenta, Hamšík, Staněk, Malák, Pěnčík, Zajíc - Jiránek, Jáchym, Jansa - Burian, Ostřížek, Slanina - Novák, Vlach, Jandus - Machač, Venkrbec, Maruna - Routa.
HC Frýdek Místek: Mokry (Šimonů) – Teper, Š. Havránek, J. Michálek, Jaroměřský, Žůrek, Sova, Zeleňák – Vrdlovec, Machala, Svačina – Dostálek, A. Zeman, Doktor – Klimša, Haas, Hotěk – Macháček, Matěj, Gejdl.
V prvním ligovém utkání jsme dostáli svému jménu a od začátku na soupeře přímo vletěli. Díky tomu se nám podařilo rychle dostat do vedení. O to jsme se s Frýdkem-Místkem přetahovali až do třetí třetiny, kdy vítězný gól na 3:2 vstřelil David Ostřížek.

Začátek utkání byl kompletně v naší režii. Už v první minutě se druhá formace tvrdě tlačila do brankoviště Rysů, za pár minut jsme pak zahrozili v akci tři na dva, střelecký pokus Patrika Machače na jejím konci však skončil sražený v ochranné síti. Gólové trápení z posledních domácích zápasů jsme prolomili v přesilovce 5na3, to když byl náš kapitán Martin Novák důrazný na brankovišti, a nejrychleji našel a do brány zametl kotouč, který vypadl z výstroje Mokreho. Hra se poté začala vyrovnávat a do útočného pásma se podívali i hokejisté Frýdku-Místku. Těm se také v patnácté minutě podařilo srovnat střelou Haase, který z blízkosti prostřelil Pavelku. Krátce poté za katr putoval z domácích řad Daniel Malák, o přesilovku se však frýdeckomístečtí sami připravili hrou v šesti. Poslední vteřiny první třetiny ozdobil krásný přechod do útočného pásma, který přesnou střelou na vzdálenější tyč vyšperkoval Martin Pěnčík, čímž nám vrátil vedení jen několik desetin před první sirénou.

Hned ze začátku té druhé ale zahrozili hosté, vyrovnání měl na hokejce opět Haas, se střelou z velkého úhlu si však neporadil. Naši se do další šance dostali vzápětí, kapitán Martin Novák vybídl přihrávkou ke střele Martina Pěnčíka, jeho pokus však tentokrát skončil jen na rameni Mokreho. Plynulý chod druhé třetiny narušilo až vyloučení na straně hostí. Haas se nedovoleně snažil zastavit jednoho z našich hráčů, což hlavní arbitr ocenil dvěma trestnými minutami. Minutu poté, co se Haas vrátil na led šel Frýdek-Místek do čtyř znovu – tentokrát se proti pravidlům provinil Zeleňák. Během nabídnutých přesilovek se nám několikrát podařilo ohrozit branku Mokreho, ani jednou jsme však puk nedostali až za jeho záda. Po druhém dějství tak na výsledkové tabuli stále svítilo skóre 2:1.

Krátce po začátku třetí třetiny putoval na trestnou lavici Vilém Burian. Hosté se chopili nabídnuté příležitosti a střelou pod víko srovnal stav utkání Adam Zeman. Naše reakce na sebe však nenechala dlouho čekat. Vedení totiž už po dvou minutách znovu překlopil na naši stranu David Ostřížek, který našel odražený kotouč, a zápěstím ho přesně umístil do branky. Po zbytek zápasu se Rysi snažili o opětovné srovnání výsledku, naši hráči se však v defensivě semkli, a s jistým Pavelkou v zádech si nenechali utkání zkomplikovat. Obstáli i při těžké zkoušce proti šestici hráčů v poli, když se frýdeckomístečtí rozhodli hrát s odkrytými zády. Obranný val byl však dostatečně pevný na to, abychom spolu s fanoušky mohli oslavit první vítězství v nové sezóně.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Hodně těžký zápas, ale o to sladší výhra. Důležitá byla využitá přesilovka 5 na 3 a skvělý gól do šatny. Ve druhé třetině pak škoda, že jsme nezvýšili na 3:1. Důležité bylo, že jsme po inkasovaní hráli stále trpělivě a následně využili přesilovku. Pro hodně mladých kluků to byl první zápas a věřím, že se budou jen a jen zlepšovat. Moc děkujeme našim fanouškům, protože ti nás dnes dohnali ke 3 bodům.

Martin Janeček - HC Frýdek-Místek: Jednoznačně zasloužené tři body pro domácí. Ačkoliv to výsledkově vypadá jako urputný boj, soupeř nás po většinu času přehrával. Troufnu si říct, že až poslední dvě a půl minuty power-play jsme měli trošku navrch, dokonce jsme v tomto úseku mohli i sahat po bodu. Nicméně se vrátím k obrazu naší hry. Spoustu situací jsme řešili úplně jinak, než jsme se připravovali, a k tomu řada zbytečných faulů. Musíme se umět z dnešního utkání hodně poučit, dál věřit tomu, že jsme velmi dobrý tým, a hlavně to co nejdřív opět ukázat. Věřím, že kluky první neúspěch nerozhodí, do naší hry se vrátí radost, která přinese brzy i vítězství.