LHK Jestřábi ProstějovHC Baník Sokolov

35.kolo, sobota 7.1.2023

LHK Jestřábi Prostějov - HC Baník Sokolov

2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 54. Ostřížek (Illéš, Bartko), 58. Illéš (Bartko, Jandus) – 5. Osmík (Csamangó). Rozhodčí: Zavřel, Jechoutek - Kleprlík, Otáhal. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1100. Střely na branku: 36:20. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Malák, Valenta, Bartko, Poledna, Pěnčík, Staněk, Hamšík – Illéš, Vlach, Jiránek – Veselý, Ostřížek, V. Burian – Jansa, Hašek, Slanina – Maruna, Venkrbec, Jandus.
HC Baník Sokolov: Michajlov (Horák) – Mikyska, J. Novák, M. Rohan, Klejna, Weinhold – Vrhel, Kverka, Vracovský – Csamangó, T. Rohan, Berka – Osmík, Kysela, Hajný – Zadražil, Švec.
V prvním domácím utkání letošního kalendářního roku jsme na svém ledě přivítali tým Sokolova. Hostům se podařilo jít do vedení už v páté minutě, kdy se prosadil Martin Osmík. Náš tým po zbytek utkání vynaložil veškeré úsilí proto, aby zápas otočil a snaha přinesla ovoce! K obratu až v padesáté čtvrté minutě zavelel svým gólem David Ostřížek, ke kterému se trefou dvě a půl minuty před koncem přidal Kuba Illéš! I přes nepříznivý začátek zápasu jsme tak prodloužili šňůru domácích výher.

Zápas proti týmu ze západních Čech začal zostra v podání obou celků. Už ve třetí minutě na sebe upozornili hosté, když se v mezikruží s pukem na holi objevil Stanislav Vrhel. Jeho nebezpečnou střelu ale výborným zákrokem vyrazil brankář Pavelka. O minutu a půl později se do našeho obranného pásma vydali útočníci Baníku znovu. Tentokrát se puku ujal Martin Osmík, který střelou na bližší tyč poslal Sokolov do vedení. Naši hráči se ale rychle inkasovaným gólem nedali zaskočit a už v sedmé minutě si brousil zuby na vyrovnání Honza Slanina. V poslední fázi zakončení však nedokázal puk zvednout dostatečně nad beton brankáře Michajlova. O minutu později se pokusil branku hostí ohrozit Honza Maruna, i tentokrát však kotouč jen zaduněl o část výstroje sokolovského gólmana. Do útoku se hnal i Sokolov, na jehož hráčích byla vidět touha přidat do první přestávky ještě alespoň jednu branku. Pavelka však krátce po sobě vychytal Rohana, Vracovského či Berku, čímž náš tým dále držel pouze v jednobrankovém manku. Šance na vyrovnání přišla v šestnácté minutě, kdy se proti pravidlům provinil Martin Rohan a rozhodčí mu udělili dvě trestné minuty. V přesilové hře byl nejblíže k dostání puku za brankovou čáru Honza Bartko, jeho ránu ale v poslední chvíli zneškodnil Michajlov. První dějství zápasu tak skončilo 0:1.

V prostřední části klání pokračovala snaha našeho týmu o srovnání skóre. Na levém křídle se k puku dostal Tomáš Jandus, který nejprve hledal před bránou některého ze svých spoluhráčů. Nakonec se ale rozhodl pro svižnou střelu, která letěla jen pár centimetrů od vzdálenější tyče. Tlak ještě umocnilo další vyloučení ze sokolovských řad, za podražení musel za katr Jan Novák. Během početní převahy se nám ale nepodařilo zrealizovat finální přihrávku, která by vedla ke vstřelení branky, a tak dobývání hostující svatyně pokračovalo. V utkání se bojovalo o každý centimetr ledové plochy, a tak nebyla nouze o střely od modré čáry. Brankáři obou týmů si však černý kus gumy vždy dokázali vyhlédnout a bezpečně ukrýt ve své výstroji. To platilo i o střeleckém pokusu jednoho z hostujících útočníků, který mířil těsně vedle pravé tyče, kam se nicméně dokázal včas přesunout Jarda Pavelka. Obranné řady Sokolova s ubývajícím časem začínaly čím dál více houstnout. I přesto se ale k rozehrávkám v útočném pásmu dostali Venkrbec nebo Vlach, jejich pobídky ke střelám ale zůstaly nevyužity. To bohužel platilo i o střele z pravé strany, kterou na brankovišti tečoval Honza Veselý. Ve druhé třetině jsme se tedy změny skóre nedočkali.

Hosté mohli hned z kraje poslední dvacetiminutovky odskočit do dvou brankového vedení. To by ale v naší brance nesměl stát Jarda Pavelka, který v samostatném úniku parádně vychytal Jaromíra Kverku. Jestřábí letka dál přikládala pod kotel a branka Michajlova byla během třetí třetiny v téměř permanentním ohrožení. Volný puk si na ose hřiště šikovně našel Honza Maruna, který nad ničím nepřemýšlel a na bránu Sokolova vyslal tvrdý projektil. Marunu o několik minut později napodobil Vilém Burian, jeho střela ale skončila na betonech brankáře v sokolovském dresu. Deset minut před koncem základní části se k puku dostal Ostřížek, který si ho srovnal na zakončení bekhendem, ani on však na Michajlova nevyzrál. Bekhendový blafák o čtyři minuty později zkoušel také Vilém Burian, ani po jeho zakončení jsme se však radovat nemohli. Následující akce už ale úspěšná byla! Po rychlém přechodu do útočného pásma Kuba Illéš namazal na hokejku Davidu Ostřížkovi, který ač střílel z úhlu, zvedl puk dostatečně na to, aby srovnal na 1:1! Vstřelená branka vlila novou krev do žil nejen hráčům, ale také fanouškům, kteří na svých hlasivkách zařadili další výkonnostní stupeň a hnali hráče k otočce. Které se dočkali! V padesáté osmé minutě puk před branku nahodil Honza Bartko. Na brankovišti Sokolova nastala obrovská vřava, ze které kotouč vyplul znovu na Bartkovu hůl. Náš obránce na milimetry přesně našel nekrytého Illéše, no a ten už doťukl puk na místo určení. V závěru se nám podařilo ubránit power play Sokolova, a domácí vítěznou šňůru jsme tak protáhli už na pět zápasů!

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Dneska jsme neměli tak dominantní vstup do zápasu. Soupeř šel bohužel do vedení a tím také mírně pookřál. Začali nám odskakovat puky, Sokolov díky tomu jednoduše protečovával kotouče a čekal na brejky. V závěru se k nám přiklonilo štěstí za tu vůli a zaslouženě jsme vyhráli. Byla to hodně ubojovaná výhra, ale pro nás o to cennější. V dalším zápase každopádně musíme být mnohem důraznější v koncovce.