SK KarvináLHK Jestřábi Prostějov

39.kolo, sobota 28.1.2012

SK Karviná - LHK Jestřábi Prostějov

3:4 (2:1, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 9. Moravec (Luka, Mikšan), 13. Ivan (Hegegy, Studený), 29. Ciupa (Mikšan, Moravec) - 4. Černý (Čuřík), 30. Kumstát (Stejskal, Smejkal), 50. Stráněl (Kumstát, Peštuka), 52. Stejskal (Duba). Rozhodčí: Škrobák – Hanzlík, Štěpán. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:4.
SK Karviná: Iláš (Žídek) – Javín, Sznapka, Hegegy, Galvas, Štefanka, Tomis – Moravec, Mikšan, Cieupa, Luka, Ivan, Studený, Novák, Blatoň, Samiec, Ciupa, Holuša, Štubňa, Lemel, Orság
LHK Jestřábi Prostějov: Sedlář (Taťák) – Kolibár, Doseděl, Paška, Peštuka, Finkes, Kumstát , Tomiga – Stejskal, Duba, Smejkal, Ševčík, Šebek, Žajgla, Černý, Čuřík, Mikšovský, Berčák, Stráněl, Zachar
P r o s t ě j o v - V zápase, ve kterém dominovaly obrany obou týmů a prostějovský gólman Dalibor Sedlář, šli do vedení, zásluhou Michala Černého, hokejisté Prostějova. Karvinští však dokázali třemi brankami stav dočasně otočit. Stejný kousek se ale povedl také Hanákům, když skórovali Kumstát, Stráněl a Stejskal. Skvělý výkon v závěrečné dvacetiminutovce podpořil bezchybně chytající Sedlář a misky vah se překlopily na stranu hostů. Z Karviné si tedy Jestřábi vezou velmi cenné tři body.

Utkání začalo pěkně zostra a oba celky si četně vyměňovaly střelecké pozdravy. Brankáři se nenudili a už ve čtvrté minutě se poprvé měnilo skóre. Situace se odehrála po buly před karvinskou brankou, kdy ze změti hokejek vyslal puk na Iláše Michal Černý. David kotouč vyrazil nad sebe, ale ztratil jej z dohledu i dosahu, což způsobilo, že neposedná černá guma doskotačila až za jeho záda. Gól dodal Jestřábům sebevědomí a ti pořádali čím dál častější a odvážnější zálety do karvinského pásma, kde velmi dobře napadali domácí rozehrávku. Kvalitní forčekink Karvinou dovedl až k faulu a prostějovští si mohli vyzkoušet první přesilovku. Ta se hostům příliš nevedla a světlý okamžik přišel až v její poslední vteřině. Smejkal dostal geniální střílenou přihrávku, kterou tečoval nad Iláše. K jeho smůle kotouč z jeho hole pouze orazítkoval horní tyč.

Z následného protiútoku domácí vytěžili přesilovku a sehráli ji na výbornou. Luka s Moravcem napodobili předchozí promarněnou šanci hostů a David Moravec svou tečí úspěšně usměrnil touš za záda Dalibora Sedláře. To Karvinou nakoplo a branku začala ohrožovat čím dál častěji, což vyústilo až v gól Marka Ivana, který za čáru zametl parádní Hegegyho přihrávku. Jenže od tohoto okamžiku zápas přestal být příliš líbivý. Oba celky zabednily střední pásmo a vytvořili v něm neprostupnou bažinu, ve které se topil jeden útok za druhým.

Tato bažina nevyschla ani přes přestávku a s výjimkou chyby prostějovského obránce, který namazal Moravcovi, jsme žádné žhavé momenty neviděli. Brankáři neměli co na práci a na obou brankovištích musel rolbař po zápase v sedačce poskakovat, protože tam gólmani vstáli důlek. Polovinu druhé třetiny si takřka nesáhli na puk a poté se po nich chtěli výkony. Není divu, že vypadli z tempa, a když přišly vážnější šance, nebyli schopni jim zabránit. Nejprve se nádherně uvolnil Mikšan, který sice na Sedláře nevyzrál, ale puk se odrazil k Jakubu Ciupovi, který zaznamenal svou první trefu v karvinském dresu. Půlminutu na to musel do střehu Iláš, který nestačil na Pavla Kumstáta, který dorážel Stejskalovu střelu.

Kdo čekal, že přijde oživení, mýlil se. Po divoké půlminutě se vše vrátilo do původních kolejí a atmosféru nerozvířila ani dlouhá přesilovka Jestřábů, kteří v ní působili naprosto bezzubě. Světlou výjimkou byla šance domácích v samém závěr třetiny. Sznapkovu ránu Sedlář s velkými problémy vyrazil ramenem před sebe. Poté zlikvidoval tři dorážky, a když už nedosáhl na čtvrtou, tak puk na brankové čáře vykopl duchapřítomný Kumstát.

V úvodu poslední části hráli domácí přesilovku, ve které měl velkou šanci Mikšan, ale Sedlář zůstal pevný jako skála. Pak herní obraz opět zabředl do stereotypu prvních dvou třetin, ale přece jen jsme se dočkali dvou branek. O obě se postarali Jestřábi. Nejprve Tomáš Stráněl za čáru dorazil Kumstátovu střelu a poté ve dvaapadesáté minutě předvedl skvělou akci Martin Stejskal, který si v přesilovce nádherně najel do osy hřiště a přesnou ranou k tyči propálil Iláše, který měl zakrytý výhled. Karviná se usilovně snažila o vyrovnání. Dobré příležitosti měli Ivan a Luka, jenže Dalibor Sedlář je v posledních zápasech ve skvělé formě a žádné další puky ve své síti lovit nehodlal. Prostějov se tak díky vítězství dostal na dostřel třetího místa a po prohře Havířova s Opavou má ještě velkou šanci dostat se až na druhou příčku. Havířovská prohra navíc znamená dobrou zprávu pro Karvinské, neboť se její náskok na ligovém trůnu nemění a stále zůstává sedmibodový.

Aleš Flašar, trenér Karviné: Já si myslím, že utkání jsme si prohráli sami tím, že jsme nedali do prázdné branky na 4:2. To byl zlomový moment. Věřím, že kdybychom se dostali do dvougólového vedení, tak jsme ten zápas dotáhli do vítězného konce, ale je to sport a to je na tom to krásné. Nedali jsme my, dali nám oni a vyhráli. S tím se nedá dělat. Já z toho tragedii nedělám. Teď máme týdenní pauzu, během které se musíme připravit na čtyři utkání venku a uvidíme jak to dopadne.

Petr Zachar, trenér Prostějova: Klíčové momenty byly v tom, že Karviná neproměnila vyložené šance. My jsme dali dva, tři náhodné góly a to rozhodlo. Nebo... Nemůžu říct náhodně, ale takové, že to tam padlo po odražení kotouče. My jsme se snažili o důslednou obranu, chtěli jsme ty hráče rychle pokrývat, takže jsme je do těch šancí moc nepouštěli a ani Karviná nás do těch šanci nepouštěla. Myslím si, že by tomu zápasu více slušela remíza, ale my jsme dali o jeden gól víc. Byl to šťastný gól a my máme tři body.