Těsná prohra! O prvním vítězi série rozhodlo až prodloužení

HC RT TORAX PorubaLHK Jestřábi Prostějov

OS1, čtvrtek 11.3.2021

HC RT TORAX Poruba - LHK Jestřábi Prostějov

2:1p (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 52. Kozák (Korkiakoski), 63. Hotěk (Endál) – 21. Hrdinka (Hrníčko, Mrázek). Rozhodčí: Ondráček, Čech – Gančarčík, Polák Osmifinále. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: 42:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1. Stav série: 1:0.
HC RT TORAX Poruba: Muštukovs (Foltán) – Teper, Žovinec, Szathmáry, Kozák (C), T. Voráček, Urbanec, Slavík – Sikora (A), Hudeček, Pořízek – Korkiakoski, T. Jáchym, Stloukal – Špaček, Raška I, Endál (A) – Hotěk, Toman, Kanko.
LHK Jestřábi Prostějov: Bláha (Wolf) – Piegl, Hrdinka, Drtil, P. Krejčí, Staněk, Hefka, Matyáš – Mrázek, Bartoš (A), Hrníčko – Žálčík (A), Chlán, Gago – M. Novák, T. Kaut (C), T. Jandus – Motloch, Janeček, Antoníček.
Předkolo play off s Porubou odstartovalo dnes na ostravském ledě. Úvodních dvacet minut osmifinále branku nepřineslo. Skóre zápasu otevřel až na začátku prostřední části prostějovský František Hrdinka. V dalším průběhu utkání se z Bláhovy branky stal doslova terč pro domácí Porubu. Prostějovská jednička však jistými zákroky držela těsné vedení svého týmu. Tak tomu bylo až do 52. minuty, kdy puk za Bláhova záda poslal Lukáš Kozák a bylo vyrovnáno. Základní hrací doba o vítězi prvního střetnutí nerozhodla, a tak se šlo do prodloužení. V něm byli Jestřábi oslabeni o jednoho hráče, kvůli faulu Tomáše Drtila, z konce třetí třetiny. To Jestřábi ubránili. Z první výhry v sérii se ale po chvíli radovala domácí Poruba. Další utkání série tyto dva mančafty odehrají hned zítra od 17:30 hodin.

Úvodní třetina úvodního duelu série byla pro obě strany spíše takovou rozehřívací. Porubští sice měli lehkou převahu, ale naprostá většina z jejich pokusů nějakých vysokých gólových parametrů nedosahovala. Nejblíže ke skórování měl ve čtvrté minutě po Korkiakoskiho přihrávce Stloukal, jehož parádní střelu pod horní tyč vytěsnil ještě parádnějším zákrokem gólman Bláha. Další výraznější šanci měl pak na svědomí Raška, kterému ale v zakončení do odkryté branky zabránila jestřábí obrana. Několik pokusů si pak připsali i hosté při své přesilové hře, o nic vážného se však nejednalo. Po zaznění sirény se tak oba celky rozešly za bezgólového stavu.

Hned v první minutě druhé části dopadla na porubské hlavy velice studená sprcha. V jejich pásmu se totiž k puku dostal František Hrdinka, který nikým neatakován dojel až před Muštukovse a chladnokrevně jej propálil. Hned na to byl blízko vyrovnání Toman, který však z bezprostřední blízkosti trefil pouze Bláhovu lapačku. V jednatřicáté minutě pak gólman Jestřábů přidal další dvojici skvělých zákroků, když se neúspěšnými střelci stali Korkiakoski a Stloukal. Jak čas ubíhal, tak domácí své už tak obrovské tempo ještě navyšovali. Své téměř stoprocentní šance nevyužili jak Hudeček, tak ani do téměř odkryté branky dorážející Pořízek. V obou těchto případech se znovu zaskvěl výborný Ondřej Bláha. Bohužel pro domácí ale ani obrovský tlak, ani vedení 29:12 na střely po čtyřiceti minutách k vyrovnání jednogólové ztráty nestačilo.

I třetí část začala předpokládaným náporem Porubských. Ve čtyřicáté třetí minutě měl obrovskou šanci Žovinec. Skvěle chytající Bláha ale znovu zachoval chladnou hlavu a srovnání stavu domácímu celku nedovolil. Ostravané i nadále zasypávali hostujícího gólmana hromadou střel, ale skóre bylo stále jakoby zamrzlé. V jednapadesáté minutě to navíc byli hosté, kdo mohl skórovat. Žálčík ani Chlán však úspěšní nebyli. No a tak to potom o minutu později konečně přišlo. Po buly v útočném pásmu se puk dostal na hůl Lukáše Kozáka, který se nijak nerozpakoval a zavěsil do pravého růžku – 1:1! Jestřábi potom ještě měli výhodu početní převahy, kterou ale Porubští s přehledem ustáli. Naopak ještě šestnáct vteřin před koncem šedesáté minuty odešel na lavici hanby hostující Drtil, a tak si domácí odnesli do následného prodloužení minutu a čtyřiačtyřicet vteřin trvající přesilovku.

V prodloužení si domácí i díky přesilovce vytvořili tlak, který nakonec po dvou minutách a dvaceti vteřinách využil po Endálově přihrávce Michal Hotěk.

Porubští hráči si tak mohli oddechnout. První bod v sérii mají v kapse a mohou se v klidu připravovat na zítřejší odvetu, která se v RT TORAX ARENĚ uskuteční znovu od 17:30.

Jiří Šejba (LHK Jestřábi Prostějov):

Utkání bylo takové varované typické playoffové. Zápasy jsou o tom, že kdo udělá víc chyb, tak to utkání prohraje. Domácí měli svoje šance a my zase svoje. Nicméně jsme udělali v prodloužení jednu malou chybičku, kterou domácí využili a potrestali. Série se hraje na tři vítězná utkání, takže dnešek házíme za hlavu a zítra se jede dál.

David Moravec (HC RT Torax Poruba):

Prostějov byl oproti minulému utkání úplně jiný. Utkání bylo hodně vyrovnané. Sice jsme měli menší převahu, jenže paradoxně jsme gól inkasovali. Ještě několikrát za život se stane, že se rozehrávka nepodaří a soupeř to využije. Myslel jsem si, že ten hráč udělá kličku, ale nakonec to záhadně prostřelil. Tak jsme dotahovali, a nakonec jsme to i zvládli. Kluci nesložili hlavu a šli tomu naproti. Závěrečný gól ukázal, co nám v zápase chybělo. Byla to chytrost. Chtělo to, abychom udělali něco jiného, než čeká soupeř, což se Hoťkovi a Endálovi podařilo. Takže jsme rádi, že jsme utkání dokázali otočit.