LHK Jestřábi ProstějovHC Slavia Praha

50.kolo, sobota 25.2.2023

LHK Jestřábi Prostějov - HC Slavia Praha

6:4 (0:2, 2:1, 4:1)
Branky a nahrávky: 26. Jiránek (Vlach, Kubeš), 34. Veselý (Poledna, Illéš), 44. Illéš (Bartko, Veselý), 51. Jiránek, 52. Kubeš (Slanina), 60. Illéš – 15. Kulda (J. Brož, Klikorka), 20. Mrňa, 22. J. Brož (Všetečka), 42. Klikorka (Kulda). Rozhodčí: Koziol, Rapák - Kučera, Bezděk. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1210. Střely na branku: 40:29. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4, 6:4.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Poledna, Kubeš, Malák, Bartko, Valenta, Hamšík – Jiránek (A), T. Jáchym (A), Slanina – Jandus, Vlach, Hašek – Pěnčík, Venkrbec (C), Maruna – Veselý, Illéš.
HC Slavia Praha: Málek (Volevecký) – Klikorka, Hejda (A), Žovinec, Křepelka, Barák (A), Szathmáry, Fiala – Strnad, Žejdl (C), Kulda – Všetečka, L. Stehlík, J. Brož – Mrňa, Simon, Curran – Havrda, Labuzík, Krliš.
První třetina zápasu přinesla několik šancí na obou stranách, úspěšnějšími v jejich proměňování však byli hráči Slavie, která tak po úvodní dvacetiminutovce vedla o dvě branky. Své vedení ještě navýšila na začátku druhého dějství, pak se však dvakrát prosadili i naši útočníci a bylo to jenom o gól. Závěrečná třetina tak věštila urputný boj, který opravdu přišel. Nejprve sice opět odskočila Slavie, pak ale zaúřadovali naši střelci a čtyřmi góly v poslední periodě zajistili našemu týmu tříbodový přísun!

V úvodu zápasu, který v Chanceligovém kalendáři nesl číslo padesát, se více dařilo hostům. Během prvních minut zápasu si vypracovali několik akcí, všechny z nich však dokázal zneškodnit náš gólman. Ještě v první desetiminutovce si velkou příležitost dokázali připravit i naši hráči. Ti využili dvouminutového pobytu na trestné lavici, který rozhodčí přisoudili Všetečkovi a chyběl jenom kousek k tomu, abychom se mohli radovat z prvního gólu. Do další šance se o pár minut později dostal Honza Maruna, který vystihl soupeřící rozehrávku. Zakončení se mu však nevydařilo podle plánu a puk skončil v držení brankáře Pražanů. Skóre utkání ale nakonec otevřela Slavie, která za to vděčila přesné střele Edgarse Kuldy v početní výhodě. Pruhovaní muži dál nešetřili trestnými minutami, a tak na trestnou lavici musel usednout Kuba Illéš. Ještě, než se náš forward vrátil do hry, letěla pravice hlavních sudích opět vzhůru a vylučovalo se z řad hostů. Hrálo se tedy čtyři na čtyři, což svědčilo Slavii. Té se totiž při zmenšeném počtu hráčů na ledě podařilo proniknout do našeho obranného pásma, kde na dvoubrankový rozdíl ve skóre upravoval Pavel Mrňa. První třetina tedy vyšla lépe Sešívaným, další dvě však stále byly před námi…

Necelé dvě minuty po startu druhého dějství se zápis o utkání rozšířil o dalšího střelce v pražském dresu, konkrétně se prosadil Jaroslav Brož. Naši hokejisté ale ani za nepříznivého skóre nesložili zbraně a houževnatě se rvali o každý centimetr ledu. Ve dvacáté šesté minutě se nám naskytla možnost sehrát přesilovou hru po faulu Baráka, ve které se s ničím nepáral Tomáš Jiránek! Ten se k puku dostal po buly, na pravém kruhu přesně zamířil a dostal kotouč až za Málkova záda! Přísná taktovka arbitrů se projevila i v této části, a tak nejprve za podražení na lavici hanby usedl Klikorka a krátce před jeho návratem na ledovou plochu za byl na dvouminutový odpočinek za stejný prohřešek odeslán Matouš Venkrbec. Ve druhé polovině zápasu se znovu hrálo čtyři na čtyři a tentokrát se v této herní disciplíně zadařilo nám! Poledna přes osu hřiště předložil nabídku Honzovi Veselému, který bez přípravy nedal Málkovi v brance hostů žádnou šanci, a vstřelil tak kontaktní gól! Krátce po polovině utkání jsme tak byli na dostřel vyrovnání, o které jsme následně bojovali v poslední dvacetiminutovce.

V jejím začátku ale nic nenasvědčovalo tomu, že se blíží otočka zápasu. Ve čtyřicáté druhé minutě totiž puk za Pavelku dostal opět Karel Klikorka, od té doby však zápas do svých rukou vzali naši střelci a že se bylo na co dívat! Nejprve se dokázal prosadit Kuba Illéš, který si na brankovišti našel puk, který Málek jenom vyrazil a dopravil ho za jeho záda! Ve čtyřicáté deváté minutě náš tlak na vyrovnání ještě umocnila další početní převaha, na jejímž konci se podruhé v zápase trefil Tomáš Jiránek, který přesně tečoval nahození od modré čáry. A o minutu později burácel náš zimní stadion radostí znovu! Zásluhy na tom si připsal jak Honza Slanina, který přesně našel hokejku Kuby Kubeše, tak samotný Kubeš. Ten trefil přesně nad lapačku gólmana Slavie, a poprvé v zápase se tak náš tým dostal do vedení! Slavie se se ztraceným vedením nechtěla smířit a v době, kdy na trestné lavici seděl Daniel Malák se zuby nehty snažila utkání dostat zpátky do svých rukou. Naše obrana však její nápor dokázala ubránit, a tak v poslední minutě mohl trefou do prázdné branky upravit na konečných 6:4 Kuba Illéš! Jeho trefa byla definitivní tečkou za obratem, který náš tým ve třetí třetině převedl, a kterým jsme si zároveň zaručili jistotu toho, že play off odstartujeme v roli domácího celku.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Dneska od nás špatná první třetina, ale zbývajících 40 minut stačilo naštěstí na výhru. Musíme se lépe koncentrovat a být lépe připraveni na určité pasáže v zápase. Na druhou stranu si ceníme toho skvělého obratu ve 3. třetině, kde pro diváky to muselo být atraktivní. V play-off to bude trošku jiný hokej a my na něj musíme být připraveni.