LHK Jestřábi ProstějovHC Frýdek Místek

přát., čtvrtek 15.8.2024

LHK Jestřábi Prostějov - HC Frýdek Místek

1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 22. Pilař - 15. Pavelka, 34. Haman, 45. Haránek. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
LHK Jestřábi Prostějov: Štipčák (Irgl) – Studený, Zdráhal, Krejčí, Kubeš, Babka, Poledna – Karabáček, Kindl, Tomeček – Veselý, Honejsek, Pilař – Jenyš, Skuhrovec, Jiránek – Korčák, Ekrt, Jenčovský.
HC Frýdek Místek: Petrík (Švančara) – Haman, Havránek, Pacalaj, Zbořil, Homola, Výtisk, Andrle – Svačina, Šilar, Kozlík – Kucsera, Marosz, Ostřížek – Ramik, Macháček, Matiaško – Půček
Do prvního utkání na domácím ledě jsme měli lepší vstup, když jsme v prvních minutách drželi puk ve své moci. Frýdek ale zanedlouho dokázal srovnat krok, a v patnácté minutě dokonce utéct do jednobrankového vedení. To na začátku druhé třetiny dorovnal Radek Pilař, jenomže Rysi si ještě před druhou pauzou vzali své vedení zpět. Přesnou trefu přidali hosté také v poslední části, a se zápasem se tak loučíme po výsledku 1:3.

Do duelu proti Frýdku – Místku vstoupil náš tým jen s malými změnami v sestavě. V brankovišti od úvodního buly vládnul Marek Štipčák a na centru čtvrté formace poprvé v našem dresu naskočil Honza Ekrt. V úvodních minutách zápasu jsme byli aktivnějším týmem a na puku jsme strávili dvakrát tolik času co náš soupeř. I když se jednalo o přípravný zápas, nikdo nechtěl dát zadarmo ani kousek ledové plochy, a tak ve statistikách už po šesti minutách hry figurovaly dva menší tresty v kolonce naší, dvojka se však nevyhnula ani hostujícímu Frýdku. Ten po prvotním hledání se začal přidávat na obrátkách a zhruba v polovině první třetiny se už na našem zimáku odehrávalo vyrovnané klání. Oba hokejové tábory jsou stále na začátku přípravy a chvílemi bylo jasně znát, že i když by hokejisté chtěli sehrát některý z nacvičených signálů, či jinak plnit své taktické pokyny, nebyla na jejich hokejkách potřebná jistota a souhra. Světlejší moment se a straně Frýdku – Místku našel v patnácté minutě, kdy se Rysi během přesilovky dostali do jednobrankového vedení. O srovnání jsme mohli zabojovat rovněž v nabídnuté početní převaze, tak se však po ani ne minutě změnila ve hru čtyř proti čtyřem, a tak si hosté svůj hubený náskok udrželi i po první dvacetiminutovce.

Do prostředního dějství jsme tak měli předurčen úkol v podobě minimálně vyrovnání skóre. A na to jsme nemuseli dlouho čekat! Necelé dvě minuty po zahájení druhé třetiny totiž přesně pálil Radek Pilař, jehož podpis tak našel místo pod srovnáním na 1:1. Zároveň se také stal prvním hráčem v letošní sezóně, jehož jméno se v rámci oslav rozléhalo celým naším stadionem! V dalších minutách jsme sledovali podobný pohled, jaký nabídla už první třetina. Tedy vyváženou hru na obě strany, během níž nebylo těžké najít si prostor na ohrožení některého z brankářů. Oba dva maskovaní fantomové však nenechali soupeřovým střelcům nic zadarmo a pokud to jen trochu šlo, byli vždy tam, kde bezpečně zlikvidovali letící projektil. Hra se během druhé dvacetiminutovky uklidnila alespoň co se vyloučení týče. Oproti předchozímu dějství, kdy rozhodčí na trestnou lavici odeslali dohromady šest hříšníků, zamířil tentokrát za katr pouze jeden provinivší se, a to z hostujícího celku. To ale až v samotném závěru celé třetiny. I za po většinu času vyrovnaného počtu hráčů na ledě ovšem frýdeckomístečtí hráči dokázali najít způsob, jak dostat puk do naší branky. Zhruba šest a půl minuty před druhou sirénou tak Rysi znovu vedli o jeden gól. Do útrob stadionu tak opět mířili jakožto tým, který má blíže k vítězství.

Stejně jako při zápase ve Zlíně jsme tak do posledního dějství vstupovali za nepříznivého stavu 1:2. Jenomže tentokrát se nám soupeře na uzdě držet nepodařilo, což vyústilo ve třetí gólovou radost hokejistů z haly Polárky. Náskok o dvě trefy samozřejmě dodal Slezanům psychickou výhodu, zatímco naši kluci museli bojovat nejen s vývojem zápasu, ale také s časovým presem. Cenné vteřinky totiž každou vteřinou utíkaly rychleji a rychleji. Nápor Frýdku – Místku ještě umocnila nařízená přesilovka, která se stala realitou jen pár minut před tím, než se ze základní hrací doby začalo odpočítávat posledních deset. Náš obranný val se s ní však dokázal vypořádat, a boj o vyrovnání tak mohl započít. To platilo dvojnásob poté, co pruhovaní muži přiřkli přesilovou hru také nám! Nařízená početní převaha nakonec ale vytouženou změnu ve skóre nepřinesla. Naši hráči ani přes veškerou snahu nedokázali napodobit Pilařův kousek z úvodu druhé části a dostat puk za záda Petríka, což znamenalo, že s přípravným zápasem proti Frýdku – Místku jsme se loučili prohrou 1:3.

Redakce: Jak byste celkově zhodnotil dnešní zápas?

Martin Janeček – LHK Jestřábi Prostějov: Přípravné zápasy máme od toho, abychom jako trenéři získali co nejvíc informací o hráčích i jejich herním projevu, a také o samotném zápase. Dnes jich oproti zápasu ve Zlíně máme trochu více negativních, ale i tak z toho chceme vytěžit. Jsou to pro nás důležité informace, které se promítnou v práci s mužstvem. Všechny nabrané poznatky se promítnou 14. září se startem ligy. Dnes tedy méně povedený duel než ve Zlíně, kdy řada hráčů nepodala takový výkon, jaký by měla, na druhou stranu se do toho řada hráčů stále dostává a všechno se bude víc a víc vyjasňovat. Nechci tedy vyřknout nějaké předčasné hodnocení, ale dbám na to, abychom si z dnešního zápasu odnesli co nejvíce informací, což se stalo.

Redakce: V zápase byl k vidění vyšší poněkud vyšší počet vyloučení, z čeho na naší straně pramenily prohřešky proti pravidlům a jak jsme se s nimi z vašeho pohledu dokázali popasovat?

Martin Janeček – LHK Jestřábi Prostějov: První vyloučení pramenilo ze špatného střídání, kterým jsme dokonce ztratili přesilovou hru. Tam hrála roli nesehranost, která k této fázi sezóny patří. Co se dalších vyloučení týče… kvalita zápasu se odvíjí od podmínek pro něj, které dnes kvůli horku a špatné kondici ledu nebyly vůbec dobré. Z toho pramenila řada nepřesností, hráčům se to dostane do hlavy, svou roli může hrát také fakt, že hráči jsou po těch těžkých letních trénincích unavení, nějakou ze situací nedobruslí a musejí například hákovat. Taková situace je aktuálně v obou táborech a myslím si, že je hlavním důvodem toho, proč jsme dnes viděli tolik nedovolených zákroků.

Jádro týmu, proti kterému jsme dnes stáli, pospolu hraje asi tři roky a je v něm obrovská kvalita. V jejich dresech se na ledě prohání několik mistrovských titulů, viz. Zbořil, Marosz, Svačina… a mohl bych jmenovat dál. Během hry o sobě vědí, jejich přihrávky měly oči, zatímco naše nově složené mužstvo se chvílemi pořád hledá. My pro oslabení zatím nemáme vštěpený žádný systém, čehož soupeř využil a početní výhody sehrál lépe.