HC OlomoucLHK Jestřábi Prostějov

49.kolo, sobota 3.3.2007

HC Olomouc - LHK Jestřábi Prostějov

3:2sn (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 42. Vlček (Šimo), 46. Smejkal (Bartoň, Vlček), rozhodující nájezd Ministr - 15. Kukla (Čech), 54. Všetečka (Říha, Vymazal). Rozhodčí: Smeták - Machálek, Škach. Vyloučení: 9:12. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 520. Střely na branku: 47:35. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.
HC Olomouc: Žigardy - Vlček, Bartoň, Ondrůšek, Šafařík, Vyrůbalík, Svrček - Smejkal, Ministr, Bouz, Žajgla, Najdek, Šimo, Zbořil, Čuřík, Bordowski.
LHK Jestřábi Prostějov: Biegl - Procházka, Poživil, Suchý, Všetečka, Podešva, Flašar - Čech, Gengel, Kukla, Říha, Daneček, Vymazal, Nakládal, Korčák, Minařík.
Rozhodnutí o vítězi hanáckého derby musely přinést až samostatné nájezdy. Vedení v zápase se ujali hosté z Prostějova v 15. minutě po pěkném blafáku mladíka Kukly. Příležitost zvýšit vedení hostů nevyužil na konci 37. minuty Říha, který neproměnil trestné střílení. Vývoj střetnutí se podařilo olomouckým otočit na počátku třetího dějství, kdy v rozmezí necelých čtyř minut vsítili branky Vlček a Smejkal. Jestřábům se však ještě podařilo stav srovnat brankou Všetečky z 54. minuty a zápas tak dospěl do prodloužení, v němž však rozhodnutí nepadlo. V loterii samostatných nájezdů se poté štěstí usmálo na tým Olomouce, když rozhodující nájezd proměnil Ministr.

Velmi zvolna se rozbíhalo poslední letošní hanácké derby. Nervozita a určitý tlak svazovaly ruce i nohy obou týmů. A tak si diváci museli na první vážnější střelu počkat až do 3.minuty. Švrčkovu střelu tečoval Zbořil, Biegl v bráně Jestřábů ukázal, proč je považován za největší oporu prostějovského týmu. Hned na to si Jestřábi zahráli dvě přesilové hry za sebou, Smejkalovo naražení i Vlčkova sekera zůstaly nepotrestány, hosté se spíše sami trápili při přechopdu do útočného pásma. V 7.minutě musel ale domácí Žigárdy vytáhnout jeden ze zázračných zákroků, vleže sebral lapačkou Gengelovu dorážku Všetečkovy bomby. V 10.minutě poprvé zvedali ruce nad hlavu Jestřábi, branka ovšem padla po nedovoleném ataku Vymazala na Žigárdyho a tak se místo střeleckých statistik měnil zápis o vyloučených. Početní výhodu dostala Olomouc, dokonce na 58 vteřin dvojnásobnou, ale vyloženě jí pohrdla. Trets na sebe nenechal dlouho čekat, Jestřábi číhali na olomoucké defenzívní chyby a po Gengelově a Vymazalově neúspěchu vyšel až třetí pokus o samostatný nájezd. Ten v 15.minutě proměnil po perfektním blafáku Kukla 0:1. Mora měla vzápětí stejnou možnost, Čuříkovu kličku ale Biegl s přehledem přečetl. Olomoučtí v závěru třetiny notně přitlačili, výsledkem bylo jen dvojnásobné vyloučení hostí, se kterým Mora vstupovala do druhého dějství.

Místo očekávaného náporu však přišlo nečekané schlazení, hráči se po vstupu na led museli vrátit do kabin. Obavy o osud derby byly patrné a vzhledem k tomu, že z řad diváků přilétly na led v prvním dějství konfety, nechal hlavní sudí Smeták vyklidit sektor olomouckých fandů. Zdržení se ale projevilo na hráčích, obě mužstva vypadla z tempa a podle toho vypadala i olomoucká přesilovka 5 na 3. Šanci tak měla Mora paradoxně ve svém oslabení, minelu Flašara ale nepúotrestal ve 24.minutě samostatně najíždějící Šimo. Prostějovští ale ucítili možnost zvýšit svůj náskok, Šimova šance byla velmi ojedinělou v dosavadním průběhu druhé třetiny. Čech, Suchý a Vymazal při svých šancích neuspěli, posledně jmenovaný se nakonec ve středním pásmu dopustil prohřešku proti pravidlům a otupil tak vzrůstající tlak hostí.V přesilovce Mora nechala pálit své beky, Vyrůbalím a Švrček své projektily za brankovou čáru nedostali. V polovině zápasu promarnil ještě velkou šanci Žajgla.Následovala série vyloučení na obou stranách, vzruch ale přinesla až 37.minuta. Říha nastartoval do úniku, jeho zakončení ale na poslední chvíli zmařil faulem Vlček a prostějovský nejlepší střelec si sám postavil kotouč do středu kluziště, aby patřičně ztrestal Vlčkův zákrok při trestném střílení. Žigárdy byl ale proti, vlažné zakončení mezi betony mu neudělalo vážnější problém.Těsně před sirénou se zopakovala situace z prvního dějství, Jestřábi se opět přestali koncentrovat na disciplínu a Olomouci nabídli na úvod poslední třetiny minutu a sedmnáct vteřin dvojnásobné přesilovky.

Olomouc tento důležitý moment zvládla, ve 42.minutě, již proti čtyřem Jestřábům, propálil Biegla od modré Vlček 1:1. Mora se do soupeře doslova zakousla a Biegl se ocitl v dešti střel. Ve 46.minutě si jedna z nich našla cestu do vysněného prostoru, Mora předvedla v přesilovce dokonalé vyšachování celé prostějovské obrany a Smejkal zařídil Olomouci vedení 2:1. Hned vzápětí mohl Čuřík zvýšit na dvoubrankový rozdíl, ležícího Biegla ale nedokázal přehodit. Deset minut před závěrečnou sirénou ale tlak Mory začal uvadat a Jestřábi začali přebírat iniciativu. Cestu do olomouckého obranného pásma hledali velmi složitě. Až přišla 54.minuta a vyloučení Bordowskiho. Říha podržel kotouč za olomouckou bránou, nechal Vymazala, aby udělal před Žigárdym nejen vzruch ale i prostor pro najíždějícího Všetečku. Prostějovský bek byl nakonec tím mužem, který doklepnutím kotuče za Žigárdyho záda zařídil prodloužení 2:2. Těsně před poslední sirénou stačil ještě faulovat Smejkal a poskytnul tak Jestřábům výhodu jednoho muže v poli v začátku nastaveného času.

Prodloužení ale bylo spíše vyčkávacím taktizováním, obě mužstva se více soustředili na to, aby neudělali chybu, než na útočné kombinace. Půl minutu před koncem se do zakončení vahou svého těla opřel Kukla a celou olomouckou svatyni i s Žigárdym odsunul daleko mimo vymezené pozice. Po tomto střemhlavém nájezdu se začal jásavě zdviženýma rukama dožadovat uznání branky, na celém stadionu však zůstal ve svém radostném rozpoložení osamocen.

Ke slovu tak přišlo rozhodnutí v podobě samostatných nájezdů. Hned první olomoucký proměnil nad Bieglovu vyrážečku Ministr. O odpověď se dlouhým obloukem "ála Hamrlík" snažil Kukla, Žigárdy mu ale skvělým vyjetím zcela sebral možnost zakončení. Ze středu kluziště se poté rozjel Smejkal a bez rozpaků vymetl Bieglovu šibenici. Rozhodnutí tak zůstalo na prostějovském Gengelovi, i s ním si ale Žigárdy poradil a Mora tak v posledním letošním derby mohla oslavovat vítězství.

Robert Hamrla (sportovní manažer Jestřábů): S průběhem utkání jsem spokojen, i když si myslím, že nás trošku brzdil rozhodčí. Škoda neproměněných šancí z počátku zápasu a trestného střílení Lukáše Říhy. Nájezdy pak už byly vabank a v nich byli šťastnější domácí.

Miroslav Venkrbec (HC Olomouc): "Situace před zápasem pro nás nebyla růžová, ráno se na rozbruslení sešlo třináct lidí, Ministr a Šimo přecházejí nemoc a tak nastoupili pod calciovou injekcí v žilách.První dvě třetiny se mi příliš nelíbily, kluci sice bojovali, ovšem, třeba přesilovky jsme měli kritické, zvláště početní výhoda pět na tři. Až v posledním dějství jsme dokázali začít hrát svou hru, dali jsme dva góly z přesilovek. Remíza odpovídá průběhu utkání a tomu, co se na ledě dělo. Nájezdy vyhrál šťastnější, i když provedení Ministra i Smejkala bylo perfektní.Musím vyzdvihnout i Žigárdyho byl bezchybný v nájezdech, navíc chytil i trestné střílení Říhy, což byl jeden z klíčových momentů, dotahovat dvoubrankový deficit by pro nás bylo těžké."