AZ HavířovLHK Jestřábi Prostějov

24.kolo, středa 12.11.2014

AZ Havířov - LHK Jestřábi Prostějov

3:4 (1:0, 0:3, 2:1)
Branky a nahrávky: 10. Pechanec, 50. Klimša (Jakúbek, Šlahař), 57. Fořt (Lenďák, Hlinka) – 21. Stejskal (Venkrbec, Řezáč), 26. Sršeň (Coufal, Malý), 39. Roupec (Stejskal), 50. Indra (Roupec). Rozhodčí: Trombík – Lukš, Novák. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 519. Střely na branku: 56:27. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4.
AZ Havířov: Matoušek (Daneček) – Matějíček, Foltýn, Lenďák, Graca, Repe, Bezuška, Bahounek – Šedivý, Hlinka, Fořt – Jakúbek, Šlahař, Klimša – Haas, Pechanec "A", Tomi – Rimmel, Maruna "A", Sztefek "C"
LHK Jestřábi Prostějov: Šimboch (Kocián) – Kaluža, Roupec, Malý, Jedlička, Řezáč – Indra, Meidl, Kajaba – Venkrbec "A", Stejskal, Luňák "A" – Černý, Kovařík, Coufal – Sršeň, Duba "C", Cienciala.
Velmi cenné tři body odvážejí hokejisté LHK Jestřábi Prostějov z ledu Havířova. V rámci 24.kola 1.ligy sice nevstoupili Jestřábi do utkání dobře, když prohrávali 1:0, ale skvělou druhou třetinou otočili stav zápasu. Postupně se trefili Vladimír Stejskal, Tomáš Sršeň a David Roupec. Jako velmi důležitý se pak ukázal gól Marka Indry po snížení Havířova. Hosté si pak vedení uhlídali a připisují si tak druhou venkovní výhru této sezóny a zároveň si díky bodovému zisku vylepšují skóre na 18 bodů. Jediné co může svěřence Petra Zachara mrzet je, že Havlíčkův Brod vyhrál v Kadaňi za dva body. Na výhru v Havířově může Prostějov navázat již v sobotu, kdy hostí doma České Budějovice.

Havířovští hokejisté na svého soupeře vlétli a od začátku byli lepším týmem. Hned v první minutě se dostali do dobrých příležitostí Hlinka s Fořtem, ale hostující obrana nakonec nebezpečí zažehnala. Ve 4. minutě pálil v přesilovce Matějíček, ale jeho rána se zastavila na boční síťce prostějovské branky. O dvě minuty později měl dobrou šanci Jakúbek, ale Šimbochův levý beton byl proti. První gól utkání padl až na konci 10. minuty z hole Antonína Pechance, který se trefil přesně do levého horního růžku Šimbochovy branky.

Ve 12. minutě trefil tyč domácí Hlinka, o další dvě minuty později pálil Tomi, jeho ránu tečoval Pechanec, ale Šimboch puk chytil do své výstroje. Šance Prostějova přišly až v závěru třetiny – při přesilovce pálil z velmi dobré pozice Kajaba, ale Matoušek proti jeho ráně vytáhl pohotový zákrok. Necelou minutu před koncem nebezpečně střílel Luňák, jehož rychlou střelu Matoušek vytěsnil ramenem. Poprvé se tak do šaten šlo za stavu 1:0.

Druhá třetina patřila hostujícím hráčům. Na konci 21. minuty se po přesné Venkrbcově přihrávce prosadil Vladimír Stejskal, jemuž stačilo trefit odkrytou Matouškovu branku. Potom měli sice častěji puk na holích hráči AZetu, ale rychlý protiútok Jestřábů a rychlá střela švihem z hole Tomáše Sršně znamenala vedení Prostějova 1:2. To bylo na začátku 26. minuty.

Poté byli opět aktivnější domácí, jenže Jakúbek ani Haas svých možností využít nedokázali. Ve 31. minutě dostal puk na útočné modré havířovský Fořt, ale byl vytlačen mimo dobrý střelecký úhel a Šimboch jeho ránu vyrazil. Za další dvě minuty zle zatápěla hostující obraně trojice Jakúbek-Šlahař-Klimša, ale gól z toho nebyl.

Naopak Prostějov navýšil své vedení, když ve 39. minutě zásluhou Davida Roupce využil přesilovku. Havířov měl vzápětí také možnost přesilovky, ale na rozdíl od soupeře této výhody nevyužil. Po dvou třetinách byl tedy stav utkání 1:3.

Na začátku třetí části měl obrovskou šanci domácí Šedivý, ale netrefil puk před odkrytou brankou. Ve 45. minutě přišla při přesilovce gólovka domácího Sztefka, ale Šimbochova lapačka byl na místě. O pět minut později AZ snížil na 2:3, když David Klimša mířil pod levý Šimbochův beton. Radost domácích ale netrvala dlouho, ještě v téže minutě měl spoustu času k zakončení Marek Indra, na jehož ránu nad lapačku Matoušek nedosáhl.

Za stavu 2:4 se zdálo být rozhodnuto, ale na konci 57. minuty se prosadil Tomáš Fořt, jenž z levé strany překonal Šimbocha. Domácí AZ se vzepjal k obrovskému náporu, hrál dlouho v šesti bez brankáře, ale brankář Jestřábů už žádný puk za svá záda nepustil a hosté tak mohli slavit vítězství 3:4.

Tomáš Potěšil (HC AZ Havířov): Do utkání jsme vstoupili velmi dobře a celou první třetinu jsme excelovali. Vytěžili jsme z toho ale jen jednu branku, což se v konečném důsledku ukázalo jako rozhodující. Hned z kraje druhé třetiny jsme po našich chybách dostali dva góly a naše hra se rozpadla. Do třetí třetiny jsme vlétli naplno, dostali soupeře pod tlak, ale ten už to i díky zakázaným uvolněním a gólmanovi udržel.

Petr Zachar (LHK Jestřábi Prostějov): Naše výhra je určitě překvapivá. Havířov je silný soupeř, hraje na vrchu tabulky a my jsme navíc přijeli bez tří zraněných obránců. Kluci však bojovali, porvali se o výsledek a ukázali, že mají srdce. Věděli jsme, že musíme ustát tlak v první třetině a pokud se nám to povede, máme šanci na úspěch. A to dneska přesně platilo. Ve zbytku utkání jsme si počkali na naše šance a zápas rozhodli pro sebe.