LHK Jestřábi ProstějovAZ Havířov

1.kolo, středa 12.9.2007

LHK Jestřábi Prostějov - AZ Havířov

4:5sn (0:1, 3:3, 1:0 - 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 22. Bartošek (Kotásek), 23. Opatovský (Berzinš), 29. Kotásek, 58. Bartošek (Berzinš) - 9. Varga (Škoda), 22. Mikšan (Zdráhal), 28. Huhto (Zdráhal), 37. Seman (Hulva), 66. Hruška . Rozhodčí: Blecha - Brabec, Klein. Vyloučení: 10:11. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1567. Střely na branku: 41:35. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5.
LHK Jestřábi Prostějov: Štůrala - Kumstát, Chovan, Procházka, Vomela, Bartoň, Suchý, Hegegy, Jedlička - Opatovský, Piecha, Berzinš, Bartošek, Kotásek, Vrba, Vymazal, Šúrek, Korčák, Mikšovský, Škatula, Fojtík
AZ Havířov: Valent - Huhto, Klimeš, Novák, Varga, Galvas, Lašek, Peštuka, Kolarz - Hruška, Zdráhal, Mikšan, Hulva, Škoda, Seman, Daněček, Velecký, Rozum, Sikora, Zdeněk, Lazorišák
P r o s t ě j o v - Prostějovská jestřábí letka přivítala v prvním kole druhé nejvyšší hokejové soutěže na svém ledě Havířov. Jestřábi s Pantery svedli krutý boj, ze kterého nakonec vyšli vítězně hosté, avšak až po samostatných nájezdech. Havířov v zápase čtyřikrát vedl, ale Jestřábům se vždy podařilo srovnat, naposledy na 4:4 upravoval skóre domácí Bartošek necelé dvě minuty před koncem třetí třetiny. Rozhodnout tak muselo prodloužení a následné samostatné nájezdy, v těch byli úspěšnější hosté. Havířovským hrdinou, který určil konečný výsledek 4:5, byl Radim Hruška.

Před samotným začátkem prvního utkání nové sezóny proběhlo poděkování a předání upomínkových předmětů Martinu Janečkovi k příležitosti ukončení jeho aktivní hráčské kariéry. Do zápasu však vstoupili lépe hosté. Již v první minutě se po přihrávce z levé strany ocitl sám mezi kruhy Zdráhal, jehož přízemní střelu Štůrala reflexivně levým betonem vyrazil. O minutu později si připsal svůj první zákrok také Michal Valent po střele Michala Bartoška. V osmé minutě utkání chyboval před vlastní brankou Petr Suchý. Jeho chybu však Mikšan ve vedoucí gól proměnit nedokázal. O minutu později přišla další chyba v prostějovské rozehrávce, Vladimír Škoda našel neobsazeného Milana Vargu a ten na dvakrát překonal Tomáše Štůralu – 0:1! Vedoucí branka Panthery poslala do tlaku a strážce domácí svatyně měl plné nohy a ruce práce. Postupně si poradil s pokusem Veleckého a následně i Semana. I Jestřábi se dostali do slibné šance. V koncovce však nebyl, po přihrávce Michala Vymazala, příliš důrazný Jiří Korčák. Další průběh hry nebyl diváckému oku příliš lichotivý. Bojovalo s především v rozích kluziště a v jeho středním pásmu. V sedmnácté minutě prvního dějství se o slovo přihlásil domácí dravec Tomáš Vrba, projel celým středním pásmem, následně si poradil s jedním z hostujících obránců, obkroužil hostující klec a z otočky nadvakrát nedokázal kotouč protlačit za Valentova záda. V závěru první třetiny předvedli ještě pěknou akci Josef Fojtík s Michalem Bartoškem, z nichž druhý jmenovaný nedokázal zpracovat těžkou přihrávku a tak byl stav po dvaceti minutách 0:1 pro hosty.

Dalo by se říci, že v začátku druhé části se s brankami roztrhl pytel. Jestřábi nejprve ve dvacáté druhé minutě zápasu srovnali skóre po překrásné kombinaci v přesilové hře. Martin Kotásek z levého křídla naservíroval přes šířku kluziště Michalu Bartoškovi a ten již neměl žádný problém nastavit svoji hůl tak, aby trefil prázdnou branku 1:1! Z vedení se však domácí dlouho neradovali. Za dvacet sekund již hosté opět vedli. Jako přes kopírák okopírovali kombinaci Kotáska s Bartoškem Pavel Zdráhal s Radimem Hruškou, z nichž druhý jmenovaný se zapsal mezi střelce – 1:2! O minutu a půl později již mohli domácí opět srovnat krok. Fojtík projel celé kluziště, za útočnou modrou přenechal Vymazalovi a ten vyslal svůj projektil směrem na hostující branku. Valent byl však pozorný. Pár vteřin na to, se však domácí přece jen radovali. V čase 22:07 se přesně pod horní tyčku trefil Martin Opatovský - 2:2! Na vteřinu přesně o pět minut později šli do vedení opět hosté. Po vyhraném buly v útočném pásmu hostí se ke kotouči dostal Mikko Huhto a jeho lehké nahození prošlo až za Štůralova záda 3:2! Další velkou šanci měli hosté o pár sekund později. Rozjetého Škodu, který by jel sám na Štůralu, musel za cenu faulu zastavit Suchý. Z této přesilové hry hosté však nic nevytěžili. V čase 28:22 předvedl Martin Kotásek hokejovou lahůdku. První kličkou si obhodil hostujícího obránce, druhou jeho obranného parťáka a třetí nasadil brankáři Valentovi a pohodlně zasunul do prázdné branky – 3:3! V polovině utkání se po tvrdé a přesné střele Nováka blýskl učebnicovým semaforem Tomáš Štůrala. Domácí se postupně dostali do trvalého tlaku a Pantherský gólman musel čelit pokusům Piechy, Berzinše, Opatovského a opět Piechy. Prostějovský nápor utnul, po další hrubé chybě v rozehrávce, Filip Seman, jež po přihrávce Jakuba Hulvy na dvakrát překonal domácího brankáře 3:4! Necelé tři minuty před koncem druhé části udělal hrubku za vlastní brankou i havířovský brankář Valent. Jeho hrubky využil Martin Piecha a už, už se chystal kotouč zasunout do odkryté klece, když v tom přišla likvidační „sekera“ v podání Davida Mikšana.

Častá vyloučení poznamenala úvod třetí třetiny. K vidění nebyly prakticky žádné brankové příležitosti. Kombinace vázla a na ledě vládla spíše poziční hra a hra tělem. Za zmínku stojí akce Mikšana, který dokonale přelstil domácí obranu a řítil se sám na Štůralu. Forhendová klička mu však nevyšla a kotouč směřoval pouze do výstroje domácího brankáře. První mistrovský bod zařídil Jestřábům v padesáté osmé minutě zápasu, svým druhým gólem, Michal Bartošek. Přešel přes celé hřiště a zakončil. Jeho střelu Valent vyrazil, odražený kotouč si našel Armands Berzinš, kotouč poslal znovu Bartoškovi a ten nechytatelnou střelou pod horní tyčku srovnal skóre 4:4! Michal Bartošek si mohl hned v prvním utkání nové sezóny připsat dokonce hattrick. Obrovskou šanci v přemíře snahy se mu však nepodařilo zužitkovat a tak přišlo na řadu prodloužení.

V úvodu prodloužení měli Panteři výhodu přesilové hry a nutno podotknout že domácí borce pořádně zaměstnali. Ihned po tom co na led skočil čtvrtý hráč domácího týmu se vrhli domácí do útoku. Velká snaha rozhodnout však vyslyšena nebyla a tak se o druhém bodu rozhodovalo v samostatných nájezdech.

Za domácí se proti Valentovi rozjeli Bartošek, Vrba a Piecha, ale ani jeden z nich neskóroval. Za hosty se odpovědnosti ujali Škoda, Zdráhal a Hruška. První dva na Tomáše Štůralu nevyzráli, ale Radim hruška již ano, a tak si hosté připsali na své konto ještě druhý prémiový bod za vítězství v samostatných nájezdech.

Alois Chlustina (trenér HC Havířov Panthers): Do Prostějova jsme přijeli s cílem neprohrát, což se nám podařilo. Na druhou stranu, pokud tým čtyřikrát v zápase vede, nesmí pustit ani bod. V utkání byla k vidění řada našich chyb. Myslím si však, že to bylo na úvod sezony velmi kvalitní utkání jak ze strany naší, tak ze strany Prostějova.

Martin Stloukal (trenér HK Jestřábi Prostějov): Dnešní utkání bylo z naší strany v úvodní části hry poměrně nervózní. Hráči se našli až ve druhé části hry, kdy jsme jim řekli, ať hrají to, co se učí na ténincích. Kluci do toho šli podle pokynů a najednou se soupeř ocitnul pod tlakem a několikrát mu nezbývalo nic jiného, než vyhazovat puky. Je to pro ně otázka času, kdy si zažijí systém, který je učíme. Zatím jej hrají jen proto, že to po nich vyžadujeme.