AZ HavířovLHK Jestřábi Prostějov

přát7, čtvrtek 20.8.2015

AZ Havířov - LHK Jestřábi Prostějov

5:4sn (1:2, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Ostrčil (Pechanec), 39. Sztefek, 44. Maruna (Pechanec, Kanko), 56. Sztefek (Pechanec), rozh. náj. Bednář - 12. Illéš (Čuřík), 13. Kaluža (Rod, Gřeš), 23. Gřeš (Illéš, Rod), 50. Luňák (Venkrbec). Rozhodčí: Mikula – Vegřín, Stonavský. Vyloučení: 4:5. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 3:4, 5:4.
AZ Havířov: Matoušek (Svoboda) – Lenďák, Korím, Graca, Bail, Krisl, Chroboček, Ostrčil - Staněk, Maliník, Bednář - Maruna (A), Rimmel, Kanko - Sztefek, Pechanec, Kurovský, - Bárta, Sedláček (C), Matějek.
LHK Jestřábi Prostějov: Horčička (Vydržel) – Rudl, Vokurka, Kaluža, Mojžíš, Husák (A), Sirota, Liška – Rod, Moskal, Augustin - Luňák (C), Venkrbec, Kajaba - Čuřík, Kuncek, Šlahař - Illéš, Česlík, Gřeš.
Prohru po samostatných nájezdech si v přípravném utkání na ledě Havířova připsali prostějovští hokejisté. Slezany poslal ve čtvrté minutě duelu v přesilovce do vedení obránce Ostrčil, Jestřábi však nepříznivé skóre dokázali otočit. Postupně se trefili Jakub Illéš, Marek Kaluža a na 3:1 pro Hanáky zvyšoval ve 23. minutě po krásné kombinaci Tomáš Gřeš. Jenže AZ zásluhou Sztefka a Maruny srovnal. Prostějovští opět odskočil po brance Lukáše Luňáka, leč na druhé straně odpověděl svým druhým zásahem v zápase Michal Sztefek. Vítěze musela nakonec určit až trestná střílení, v nichž Havířovu vystřelil výhru 5:4 Lukáš Bednář.

Přestože Jestřábi byli v roli hostů, patřil právě jim lepší vstup do utkání. Již ve 2. minutě zahrozil šikovně se otáčející Ileš branku Havířova, ale kotouč nakonec mířil pouze přes brankoviště. Jako první ale přesto udeřili domácí. Ti se ve 4. minutě prosadili zásluhou Radima Ostrčila, který svou střelou z kruhu vymetl šibenici branky za zády brankáře Horčičky.

Prostějov se ale inkasovanou brankou nezalekl a rychle srovnal. Po Luňákově nepřesné střele mířil už do černého ve 12. minutě Jakub Illéš, který se dostal k volnému puku a při se svém povedené pokusu si dokázal brankáře Matouška i položit. Ve 13. minutě už Jestřábi dokonce vedli, když akci naslepo chladnokrevně zakončoval Marek Kaluža. Hosté byli až do konce první třetiny aktivnější, ale další branky již na své konto nepřidali.

Co se jim ale nepovedlo v závěru první části, vylepšili na začátku té druhé. Ve 23. minutě totiž Jestřábi vyprodukovali akci, která by směle mohla kandidovat do zlaté helmy. Na konci série přesných přihrávek stál Tomáš Gřeš, který už puk pouze usměrňoval do naprosto rozebrané havířovské obrany. Prostějov tak využil svou přesilovku.

Havířov se z další inkasované branky těžce vzpamatovával, ale poměrně nenápadná střela Bednáře mohla misky vah velmi rychle přeskupit. Havířovský útočník však nakonec trefil pouze tyč. Ve 36. minutě ale bylo opět zle před domácí brankou, přestože však Čuřík pálil takřka do prázdné branky, ležící Matoušek proti němu vytasil na poslední chvíli svou lapačku, čímž získal velké ovace přítomného publika.

Téměř minutu před koncem druhé třetiny pak AZ dokázal brankový deficit snížit, ačkoliv to nebylo po žádné hokejové akci. Šťastný odraz puku totiž zařídil, že se Michal Sztefek dostal k volnému kotouči, který procedil za záda brankáře Horčičky. Nepříliš povedená přesilová hra Havířova tak byla nakonec využita.

Vstup do třetí části znamenal pro Havířov jasný signál k obratu. Ve 44. minutě totiž zužitkovával aktivní hru Pechance přesně pálící Jan Maruna. Velký nádech domácích však byl posléze zchlazen čtvrtou brankou Jestřábů. Ta přistála na konto Prostějova v 50. minutě, když další hrubku v havířovské obraně využil Lukáš Luňák.

Co však následovalo pak, se dá označit za malé "představení" rozhodčího Mikuly. Ten domácímu celku uškodil dvěma velmi spornými situacemi, při kterých ponechal svou píšťalku vklidu. Prostějov si určité náklonnosti sudího všiml a zavelel k útoku. V 51. minutě by se nemohl nikdo divit, kdyby Jestřábi vedli již o dvě branky, ale famózní semafor Matouška zchladil celou střídačku hostů.

V 56. minutě však K&K PNEU Aréna opět sledovala na světelné tabuli vyrovnaný stav, jelikož svou druhou branku v zápase zaznamenal přesnou ranou z mezikruží Michal Sztefek. Ten samý hráč dokonce útočil na hattrick, ale v jeho palebné pozici mu v kýžené třetí trefě zamezil prostějovský hráč. Necelou minutu před koncem pak utvrzoval velký nápor AZetu střílející Bednář, jeho rána ale mířila nad břevno.

Utkání tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy, ve kterých se jako hlavní aktéři prokázali právě Michal Sztefek s Lukášem Bednářem. Oba dva hráči své nájezdy proměnili, přičemž pokus Bednáře byl dokonce vítězný. Jediný přesný zásun za Prostějovské si připsal René Kajaba, což však na vítězství nestačilo. AZ tak zvítězil poměrem 5:4 po samostatných nájezdech.

Autor: David Motloch, hc-havirov.cz

Štefan Mikeš (AZ Havířov): Na to, že jsme byli dva góly pozadu, je cenné, že jsme dokázali utkání otočit a vyhrát byť po nájezdech, které následovaly hned po konci utkání. Vážím si toho, že kluci ukázali charakter, zabojovali a to přineslo vítězství. Výkon nebyl ideální, udělali jsme hodně hrubých, individuálních chyb, takže některé góly jsme si dali skoro sami. Je na čem pracovat, zápas nám ukázal naše slabší i silnější stránky. Nezačali jsme dobře, ale náš výkon šel postupně nahoru.

Kamil Přecechtěl (Jestřábi Prostějov): Myslím, že jsme viděli oboustranně kvalitní utkání. V první polovině jsme byli lepší my, ve druhé Havířov, takže remíza je naprosto zasloužená. Utkání mělo vysokou kvalitu a s výkonem svého týmu jsem velice spokojen.