LHK Jestřábi ProstějovČEZ Motor České Budějovice

51.kolo, pondělí 2.2.2015

LHK Jestřábi Prostějov - ČEZ Motor České Budějovice

2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 35. Kňazev (Venkrbec, Malý), 36. R. Meidl (Krejčík) – 51. Straka (Nouza). Rozhodčí: Kubičík - Lukš, Novák. Vyloučení: 8:7, navíc Husák (PRO) OT 10 min. za nesportovní chování a Bohunický (ČEZ) OT 10 min. za úder do oblasti hlavy a krku. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 973. Střely na branku: 29:49. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
LHK Jestřábi Prostějov: Šimboch (Kocián) – Kužel, Látal, Roupec, Husák, Malý, Kolibár, Hawlík – R. Meidl, Krejčík, Matuš – Luňák, Venkrbec, Kňazev – Moučka, Duba (C), Indra – Kajaba, Stejskal.
ČEZ Motor České Budějovice: Bláha (Gába) – Punčochář, Vráblík, Mucha, Žovinec, Chmelíř, Bohunický, Suchánek – Nouza, Straka (C), Švihálek – Kuchejda, Přibyl, Boháč – Marek, Rob, Vaniš – Trummer, Bárta, Pašek.
Pěkně porouchaný pojede domů na jih Čech českobudějovický Motor. Jestřábi jej totiž zvládli obrat o všechny tři body. Ve druhé třetině dvakrát překvapili gólmana Bláhu a v poslední dvacetiminutovce zuby nehty své vedení bránili. Budějovice sice snížily, víc už jim však Hanáci v čele s vynikajícím Jurajem Šimbochem nedovolili a mohou slavit ubojované a hodnotné vítězství.

Předposlední kolo 1. ligy znamenalo pro oba týmy hodně. Zatímco domácí hrají o holé setrvání v soutěži, Motor o důležité postavení v tabulce pro play-off. Na střídačce Hanáků se po dlouhé době objevil Ondřej Kocián, v sestavě chyběl Tomáš Franek, naopak pomoci z Třince přijel Radim Matúš. Hosté z Českých Budějovic nastoupili v brance Ondřej Bláha, útok táhl kapitán Josef Straka .

Nástup do utkání měl lepší Prostějov, který těžil z dobrého pohybu první formace v útočném pásmu. Bláha se musel hned od začátku pořádně pohybovat, aby udržel nerozhodný stav. Ve 3.minutě vystřelil od modré Lukáš Kužel, jeho nahození skončilo na břevně. Tlak mohli domácí zužitkovat v přesilové hře, ta ale nebyla příliš dobře sehraná. S polovinou první třetiny přebrali iniciativu hosté. Ale díky dobré obraně domácích se favorit nedostal do výraznější příležitosti. Pěkné individuální sólo předvedl Josef Straka, přelstil tři obránce, ale na Juraje Šimbocha si nepřišel. Po první třetině tak svítil na ukazateli skóre nerozhodný stav.

Zřejmě nejzajímavější z diváckého pohledu byla druhá třetina. V ní si oba celky otevřely dveře do obrany. Nejprve množství vyloučených na domácí straně znamenalo velký tlak Motoru, ale bez výraznější příležitosti. Do té se dostal až Marek Vaniš, který byl v úniku faulován, a bylo nařízeno trestné střílení. S tím si poradil výborný Juraj Šimboch a udržel bezbrankový stav. S polovinou utkání se do šancí začal dostávat i Prostějov. Nejdříve Lukáš Luňák z prostoru před brankou neprostřelil Bláhu, aby o pár momentů později Kňazev minul v rozhodujícím momentu.

To čeho se nová posila Jestřábů, VALERIJ KŇAZEV, nedočkal ve 30. minutě, přišlo v čase 34:23. Matouš Venkrbec se udržel na kotouči v útočném pásmu, nahodil puk na branku, Bláha vůbec nevěděl, kde má kotouč a pohotový Kňazev měl jednoduchou úlohu – 1:0.

O pár chvil později byl na prostějovském stadionu ještě veseleji, když domácí vedli o dvě branky. RADEK MEIDL se proháčkoval od mantinelu až k brance a z úhlu prostřelil, možná trošku jednoduše, brankáře hostí - 2:0.

I po vstřelené brance Jestřábi pokračovali v aktivitě. Jakoby tým Zdeňka Čecha znal výsledek z Havlíčkova Brodu a nechtěl zaváhat. Nutno však podotknout, že hra Motoru nenaznačovala, že tento tým se pohybuje v nejlepší trojce soutěže.

Do třetí třetiny vstoupil aktivněji Motor,přesto se domácí hokejisté drželi v tempu a hra se přelévala z jedné strany na druhou. V 50. minutě dostal Motor poslední šanci se zápasem něco udělat. Přesilovou hru rychle potrestal kapitán hostí JOSEF STRAKA, který si sjel pro kotouč po nacvičeném signálu a střelou po ledě nedal Šimbochovi šanci – 2:1.

Domácí chvíli byli v mírné nervozitě, kdy zmatkovali i takoví hráči, jako Radim Matuš. Kritické střídání však Hanáci přežili, a v době, kdy se Motor odhodlal ke střídání brankářů, trefil Lukáš Krejčík tyčku. Hosté špatně vystřídali a jejich případné power-play byla již vniveč. Domácí si pohlídali vítězství a připsali si důležité tři body.

Situace na chvostu tabulky se více zamotala, jelikož Havlíčkův Brod rozstřílel doma Most 6:1 a navíc může pravděpodobně počítat se třemi body z Kladna. Poslední kolo tak bude více než zajímavé, to samé platí pro Motor, který ještě nemá, směrem k pozici pro play-off, zdaleka vyhráno.

Jiří Vykoukal (asistent trenéra Prostějova): Dnes rozhodlo to, že jsme po dlouhé době hráli to, co chceme produkovat. Neměli jsme výpadky, jako v dřívějších zápasech. Byla tam nesmírná bojovnost, ale především jsme dokázali šedesát minut plnit to, co chceme. V závěru to mohlo být 3:0, ale díky vyloučením jsme dostali soupeře do hry. V závěru byla vidět na hráčích panika, ale myslím si, že dnes jsme si to štěstí, za ten výkon zasloužili.

Radek Bělohlav (asistent trenéra ČEZ MOTOR České Budějovice): Závěr soutěže nás nepotkal v ideální formě. Dnešní výkon byl špatný, neproměňovali jsme šance, neměli jsme důraz, žádné dorážky. Byli jsme často vylučovaní, úplně zbytečně. Zápas jsme si prakticky prohráli sami, jelikož jsme to soupeři darovali. Po druhé třetině to mělo být, řekněme 2:4. Musíme se z toho poučit, i když soupeř bojoval. My jsme tady dnes měli vyhrát. Štve mě to dost, protože tomu musíme jít naproti a to dnes nebylo.