LHK Jestřábi ProstějovRI Okna Berani Zlín

45.kolo, sobota 4.2.2023

LHK Jestřábi Prostějov - RI Okna Berani Zlín

5:1 (2:0, 0:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 3. Jandus (T. Jáchym), 8. Valenta, 50. Ostřížek, 51. Slanina (Venkrbec), 54. Vlach (Illéš) – 45. Z. Sedlák (Riedl, Kratochvíl). Rozhodčí: Jechoutek, Ondráček - Vašíček, Komínek. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2511. Střely na branku: 31:27. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Valenta, Bartko, Poledna, Malák, Pěnčík, Staněk, Hamšík – Jandus, T. Jáchym (A), Jiránek (A) – Hašek, Ostřížek, V. Burian – Maruna, Venkrbec (C), Slanina – Illéš, Vlach, Jansa.
RI Okna Berani Zlín: Huf (Kořének) – Husa, Gazda (A), Suhrada, Zbořil, Riedl, Talafa – Kratochvíl, Kindl, Z. Sedlák – M. Lang, Gago, Mrázek – Köhler (A), P. Sedláček, Kubiš (C) – Heš, Hejcman, Pospíšil.
Bleskový vstup do o kapku lepšího zápasu se Zlínem zajistili společně Tomáš Jandus a Tomáš Valenta, po jejichž střelách jsme už v osmé minutě vedli o dva góly. Druhá třetina nabídla tuhý boj na obě strany, na rozšíření střeleckých zápisů jsme si tak museli počkat až do poslední dvacetiminutovky. V ní Zlín nejprve dokázal snížit, rodící se šanci na srovnání ale dvěma góly v rozmezí necelých třiceti vteřin zahnali Ostřížek a Slanina. Na konečných 5:1 ještě upravil skóre Roman Vlach.

Více než dvou a půl tisícové obecenstvo na našem zimním stadionu mohlo jásat už ve třetí minutě! Tomáš Jáchym přesnou přihrávkou našel jmenovce Janduse, který si v před brankovém prostoru počínal zkušeně, bekhendovým blafákem položil na led zlínského brankáře a vymetl horní patra jeho branky. Netrvalo to dlouho a stadion radostí burácel znovu. Tomáš Valenta totiž u levého mantinelu vystihl rozehrávku Beranů, dostal puk pod svou kontrolu a rychlým zakončením překvapil hostujícího gólmana. Šanci navýšit vedení jsme měli v deváté minutě, kdy se Riedl provinil proti pravidlům a byl odeslán na trestnou lavici. Během početní převahy zkoušeli své střelecké štěstí Illéš a Hašek, střelecký zápis ale nerozšířili. V pozoru ale musela být také naše čtveřice hráčů předurčená k oslabení, protože dvě trestné minuty za držení šel odpykat Aleš Poledna. Spolu s hráčem navíc, kterého náš tým dnes měl po celou dobu zápasu v hledišti, se nám ale podařilo nařízené oslabení zvládnout. V závěru první třetiny musel několik zákroků v rychlém sledu předvést Jarda Pavelka, naši bránu však dokázal ubránit před všemi zlínskými nájezdníky, a po dvaceti odehraných minutách jsme tak v utkání vedli 2:0.

Na začátku prostředního dějství dostal Zlín šanci na vstřelení kontaktního gólu v podobě přesilové hry, dvě minuty v početní nevýhodě se nám ale z poloviny podařilo strávit na útočné polovině, a žádné velké problémy jsme tak řešit nemuseli. Ve dvacáté šesté minutě se fantastickým zákrokem prezentoval Jarda Pavelka, který se při zlínském přečíslení zvládl včas přesunout ke své levé tyči a koncem vyrážečky vytěsnit puk mimo tři tyče. Na druhé straně kluziště se ve velké šanci ocitl Honza Slanina, který si našel nehlídané místo v před brankovém prostoru. Svou střelu ale nakonec otřel o lapačku Hufa, a skóre se tak neměnilo. A to ani po skvělém průchodu Robina Staňka, který puk z vlastního pásma zavezl až do toho útočného, kde prošel přes tři hráče až k zakončení, skulinku mezi nohami zlínského maskovaného muže se mu ale najít nepodařilo. V závěru druhé dvacetiminutovky rozhodčí vyučovali z řad hostů. V přesilovce se k dorážce z blízka dostal Roman Vlach, kotouč však usměrnil pár centimetrů od brány. Prostřední perioda nám tak změnu ve skóre nepřinesla.

Ta poslední už ale ano, neboť ve čtyřicáté páté minutě vstřelil kontaktní branku týmu z Baťova města Zděnek Sedlák. To hostům vlilo krev do žil, o udržení našeho náskoku se ale znamenitě postarali Ostřížek a Slanina! První jmenovaný skóroval po individuální akci, kdy prošel přes střední pásmo, kličkou si poradil s obráncem a zápěstím zamířil přesně nad rameno brankáře. Slanina skóroval ani ne o půl minuty později. Nejprve zkusil puk na bránu jen tak nahodit, následně si pro něj však dojel a z levého kruhu zaznamenal úspěch střelou na bližší tyč. Snahu Beranů o vyrovnání kompletně pohřbil Roman Vlach, který v padesáté čtvrté minutě dostal na osu hřiště přihrávku od Kuby Illéše a následně prostřelil Hufa nad jeho lapačkou. Ten měl problémy i o dvě minuty později, kdy jeden z našich hráčů dorážel puk z mezikruží. Při této akci už byl zlínský brankář překonaný, na poslední chvíli ho však v brankovišti zaskočil jeden z obránců. To ale nic nezměnilo na tom, že utkání proti Zlínu jsme s přehledem ovládli a odnášíme si z něj zaslouženou výhru.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: První třetina byla z naší strany výborná, ve druhé se hrál otevřený hokej. Do třetí třetiny jsme měli špatný vstup a mohli jsme inkasovat více gólů. Naštěstí nás podržel brankář Jaroslav Pavelka a za stavu 2:1 nás vysvobodil David Ostřížek. Poté jsme dohrávali už v euforii. Vážíme si, že jsme porazili tak rozjetého soupeře, jakým byl Zlín.

Miloš Říha ml. - PSG Berani Zlín: Pod dojmem úspěšné série jsme vstoupili do zápasu velmi lehkovážně. Hráli jsme dvanáct minut naprosto profesorský hokej, což tento zápas rozhodlo. Mysleli jsme si, že se nám nemůže nic stát. Jen přijatelný stav 0:2 po první třetině nám dal šanci ještě se do utkání vrátit. Od druhé třetiny jsme byli lepším týmem, hra se postupně zlepšovala až do velkého tlaku na začátku třetí třetiny. Měli jsme řadu šancí, přišel kontaktní gól a zásluhou dvou jasných "gólovek" jsme mohli vyrovnat. To byl druhý rozhodující faktor zápasu, ale bohužel jsme velké šance neproměnili. Poté jsme inkasovali třetí gól a naše hra se pak zcela rozsypala. Zápas nebyl z naší strany vůbec optimální, nedařily se nám ani přesilové hry.