RI Okna Berani ZlínLHK Jestřábi Prostějov

6.kolo, středa 28.9.2022

RI Okna Berani Zlín - LHK Jestřábi Prostějov

1:2p (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 20. Mrázek (TS) – 9. Vlach (Burian, P. Machač), 64. Vlach (T. Jáchym). Rozhodčí: Daniel Jechoutek, David Čáp - Roman Komínek, Jakub Maňák. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2152. Střely na branku: 38:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
RI Okna Berani Zlín: Huf (Kašík) – Husa, Bartko, M. Novotný, Gazda, Zbořil, Bukač, Suhrada – Gago, Kindl, Mrázek – Ondráček, Honejsek, Pospíšil – Kubiš, Hejcman, Frömel – Chludil, Illéš, Köhler.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (47. J. Němeček) – Valenta, Poledna, Staněk, Malák, Pěnčík, Zajíc – Jiránek, T. Jáchym, Jandus – Ostřížek, Burian, P. Machač – Jansa, Vlach, Slanina – Dubský, Venkrbec, Maruna.
Dnes jsme za velké podpory našich fanoušků dominovali v první třetině utkání, a chvíli po jejím začátku se dostali do vedení. Skóre však proměněným trestným střílením srovnal Mrázek, a stav 1:1 vydržel až do třetí sirény. Následovalo prodloužení, ve kterém o zisku dvou bodů rozhodl přesnou střelou Roman Vlach.

Jestřábi vstoupili do zápasu za mohutné podpory vlastních fanoušků, kteří se náš klub rozhodli podpořit i na ledě soupeře. Za téměř domácí atmosféry byly první minuty zápasu pod taktovkou Prostějova. Do zajímavé střelecké pozice se dostal Pěnčík, jeho rána z mezikruží ale mířila nad Hufovu branku. Po pěti minutách se ke slovu začali dostávat také zlínští hokejisté, z jejich kombinací však žádná nebezpečná střela nevznikla. Pak se ale puku opět ujali Jestřábi, a usadili se s ním v útočném pásmu, kde začali kombinovat. Nejprve se pokusil prosadit Vilém Burian, jeho střelu ale Huf vyrazil. Kotouč svými betony však namířil přesně na hokejku Romana Vlacha, který na nic nečekal, a svižnou střelou zápěstím vymetl horní patro zlínské branky. Vlach svým gólem vylil vodu na mlýn prostějovským fanouškům, kteří v této chvíli naprosto přebrali kontrolu nad atmosférou na stadionu. Hned po buly se naši hokejisté znovu tlačili do brány. Byl to opět Roman Vlach, který na Hufa vyslal dobrou střelu, zlínský gólman si ale s jeho pokusem tentokrát poradil. Nicméně, to Jestřáby nezastavilo, a dále drželi Berany v jejich obranné třetině. To dokládá i poměr střel na branku. Těch měl náš celek už v polovině první třetiny o deset víc než zlínští hokejisté. Jedna z mála střel, kterou za Zlín v první třetině vyprodukoval Husa bezpečně skončila v Pavelkově výstroji. Ten měl na správném místě připravenou lapačku i o chvíli později, když zasahoval proti nebezpečné teči Frömela. Náš gólman kapituloval až osmnáct vteřin před koncem třetiny. To se proti němu při trestném střílení, nařízeném po záchranném faulu jednoho z prostějovských obránců, rozjel Petr Mrázek, který svůj nájezd nekompromisně proměnil, a těsně před koncem první dvacetiminutovky srovnal na 1:1.

Na začátku druhé třetiny se nám po faulu Zbořila naskytla možnost sehrát přesilovku. V ní se po rychlém sledu přihrávek do šance dostal Burian, který orazítkoval tyč Hufovy branky. Následovala pasáž, v níž se hrálo převážně o kontrolu nad středním pásmem. Tu ukončil až hvizd sudího, který za držení poslal na trestnou lavici Tomáše Janduse. Jeho spoluhráči si však v oslabení poradili se zlínským nátlakem, a přestáli tak tyto dvě minuty bez úhony. V půlce zápasu se do před brankového prostoru tlačili Burian se Zajícem, a vybojovali vhazování v útočném pásmu. To Jestřábi vyhráli a zlínské tlakem donutili osvobodit se jen za cenu zakázaného uvolnění. Pak už se ale Berani vyřítili směrem k prostějovské brance, střelu Illéše však dokázal dobrým obranným zákrokem zneškodnit Valenta. Hned poté se po průnikové přihrávce dostal do samostatného úniku Honza Slanina, gólman domácích na něho ale byl připraven. To samé můžeme říct i o Pavelkovi, který za pár vteřim musel spolu s obránci hasit velkou šanci Zlína. Maskovaný muž v našich barvách si ale nakonec dokázal kotouč najít ve skrumáži těl, a přerušením uklidnil hru. Pavelka musel být v pozoru i při následných akcích, bezpečně si však poradil se všemi střelami, kterými ho zlínští během svých kombinací zasypali. Ti v posledních minutách druhého dějství přejali iniciativu, a nedali prostějovským obráncům chvíli oddechu. V tuhle chvíli proti nám hrála také vzdálenější střídačka, v těžkých momentech ale týmu jistými zákroky pomohl Pavelka. Ke konci druhé třetiny se na ledě projevily emoce s hokejem spjaté, a za pěstní souboj na trestnou lavici putovali Venkrbec a Kindl, kteří za svou potyčku vyfasovali shodně po pěti minutách osobního trestu. Klasické dvouminutové vyloučení však rozhodčí nařídili po faulu Patrika Machače. To se z větší části přeneslo do třetí části utkání.

V ní však nabídnutou početní převahu zlínští nevyužili. Domácí se však do velké šance dostali po kombinaci, na jejímž konci byl Antonín Honejsek, jeho pokus ale směřoval mimo branku Jestřábů. Následoval útočný faul Jakuba Illéše, který tak poslal zlínské do čtyř. Počet hráčů na ledě se ale brzo srovnal, neboť za hákování byl na trestnou lavici odeslán Tomáš Jáchym. Při hře čtyři na čtyři se dokázal před Pavelku prodrat Ondráček, který mířil mezi betony prostějovského gólmana. Ten ale včas dokázal sklapnout své chrániče. Po dalším zákroku však Pavelka bolestivě protřepal ruku, a při následném přerušení se vydal na hráčskou lavici, a jeho místo v bráně zaujal Pepa Němeček. Ten, ačkoliv chytal na zimním stadionu, měl před sebou křest ohněm, neboť Tomáš Jandus vyfasoval dvě trestné minuty. Při vlastním oslabení se nám však podařilo dostat do přečíslení, které po střele Venkrbce skončilo na tyči. Zlínští se snažili po změně v našem brankovišti pálit o sto šest, Němeček ale nedal svými zákroky střelcům domácích šanci skórovat. Od této chvíle se hra bez ustání přelévala z jedné strany kluziště na druhou, a oba týmy se dostali k možnostem skórovat. Ani jeden z hráčů na ledové ploše však puk za brankovou čáru nedostal, a za stavu 1:1 se tak šlo do prodloužení.

V nastaveném čase se nám minutu před koncem podařilo udeřit. Tomáš Jáchym a Roman Vlach přesnými přihrávkami rozhodili obranu Zlína. Toho Vlach dokázal využít, a přesnou ránou vystřelil vítězství 2:1 po prodloužení.

Rostislav Vlach - PSG Berani Zlín: Náš úvod byl mizerný, hráči ještě seděli v autobuse ze Sokolova. Deset minut nás soupeř prakticky nepustil k puku a výrazně nás v úvodu přestřílel. Poté se hra vyrovnala a ve druhé třetině jsme měli herní a střeleckou převahu. Ve třetině to bylo hodně vyrovnané, šance byly na obou stranách, ale pořád bojujeme se střeleckou potencí, která nám dělá problémy od začátku ligy. Zatím se nám nepodařilo dostat se z této nelichotivé situace. Věříme, že to bude v dalších zápasech lepší. Herní projev mužstva se mírně zvedl, ale stále nás čeká ještě hodně práce.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Oba týmy nebyly vzhledem k tabulce dnes v lehké situaci. My jsme předvedli maximální nasazení, obětavost a touhu to ubojovat. Když budeme hrát takto, tabulkou budeme stoupat.