HC Baník SokolovLHK Jestřábi Prostějov

22.kolo, sobota 19.11.2022

HC Baník Sokolov - LHK Jestřábi Prostějov

3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: Průběh zápasu Branky a nahrávky: 5. Tomi (Rohan, Berka), 39. Tomi (Berka, Rohan), 60. Švec – 12. Vlach (Pěnčík, Mar. Novák). Rozhodčí: Zubzanda, Kostourek – Horažďovský, Pěkný. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: 14:12. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
HC Baník Sokolov: Michajlov (Horák) – Tomek, Jan Novák, Baláž, Pohl, Krutil, Weinhold, Rulík – Hauser, Vrhel, Vracovský – Berka, Zadražil, Osmík – Tomi, Rohan (C), Jurčík (A) – Hajný, D. Novotný, Švec.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Kubeš, Malák, Benda, Hamšík, Poledna, Pěnčík, Valenta – V. Burian, T. Jáchym (A), Jiránek (A) – Hašek, Vlach, Jansa – Jandus, Venkrbec, Slanina – Mar. Novák (C), Maruna.
První třetina zápasu v Sokolově se odehrála ve znamení boje o střední pásmo, i přesto se ale oběma celkům podařilo jednou skórovat. Druhé dějství nabídlo velkou škálu přesilových her na obou stranách, využít tu svoji ale dokázali jen hráči Sokolova, a tak jsme na svého soupeře po dvou odehraných třetinách ztráceli jednu branku. Ve třetí třetině se nám přes veškerou snahu srovnat nepodařilo, a kvůli gólu do prázdné branky ze severu Čech odjíždíme s prohrou 1:3.

Utkání s nejzápadněji položeným týmem letošního ročníku Chance ligy mělo sice rychlé tempo, nicméně ani jednomu z týmů se nepodařilo založit útočnou akci, díky které by v pásmu soupeře zůstal déle něž pár vteřin. V páté minutě ale po rychlém přechodu do útočného pásma dostal puk na hůl Vojtěch Tomi, který střelou zápěstím umístil puk za Pavelkovy záda, čímž poslal Sokolov do vedení. Domácí se hned po buly vydali do našeho pásma znovu, naši obránci jim tentokrát ale žádnou nebezpečnou kombinaci nedovolili. Po přenesení hry před brankáře Michajlova se na ose hřiště napřáhl Tomáš Jandus, jeho střelecký pokus ale skončil jen v chumlu těl před bránou. První třetina už se překlopila do své druhé poloviny, když se na branku řítili Jandus a Slanina. Slibně vypadající souhra ale skončila jen na zadním mantinelu. Nevyužitá šance naše hokejisty netrápila dlouho. Chvíli poté totiž brankář Sokolova neudržel ránu Martina Pěnčíka, což zužitkoval Roman Vlach. Ten se dokázal uvolnit v před brankovém prostoru a střelou k tyči se zasloužil o vyrovnání na 1:1. V poslední pětiminutovce první třetiny nám nevyšel průnik do útočného pásma, z čehož mohli těžit sokolovští útočníci. Proti byl ale Jarda Pavelka, který předvedl jistý zákrok lapačkou. Následně se našemu celku podařilo sevřít Baník ve vlastním pásmu, akce skončila střelou od modré čáry, která se zastavila o tělo jednoho z obránců. To bylo všechno, co se odehrálo v první třetině. Ta byla ukončena o devadesát vteřin dříve, než měla končit původně, jelikož bylo potřeba postarat se o nesrovnalosti na ledové ploše. Zbylá minuta a půl se tak odehrála až se startem druhé dvacetiminutovky.

V dohrávané první třetině se proti pravidlům provinil Petr Hauser, který byl potrestán za podražení. Přesilovou hru se nám ale využít nepodařilo. Krátce poté neuhlídal svou hokejku Tomáš Jáchym. Jeho hůl trefila do obličeje Marka Berku, který měl po tomto zákroku ve svém obličeji krvavý šrám, což značilo čtyřminutový trest pro našeho útočníka. Dlouhé oslabení jsme díky dobrému rozebírání hráčů přestáli bez úhony, a to i přes to, že poslední minutu Jáchymova trestu s ním na trestné lavici za zdržování hry strávil Martin Pěnčík. Sokolov tak téměř šedesát vteřin tlačil v situaci pěti proti třem. Krátce po návratu Jáchyma na led rozhodčí přerušili hru znovu a počet hráčů na ledě se srovnal. Proti pravidlům se provinil Tomáš Vracovský. Jako přes kopírák, jen na druhé straně, se minutu před návratem Vracovského nechal vyloučit Zadražil, a bylo to taky za čtyři minuty. Krátce po buly se na pravém křídle do puku opřel Roman Vlach, Michajlov ale proti jeho střele včas zaklapnul betony. Běžela klasická početní převaha, když naši hokejisté začali ostřelovat svatyni domácích ze všech palebných pozic. Stejně jako Sokolovu se ale ani nám nepodařilo přesilovou hru využít, a tak se i poté, co se utkání přehouplo do své druhé poloviny, pokračovalo za stavu 1:1. Pět minut před koncem druhé periody se v našem obranném pásmu usadila pětice sokolovských hráčů, která si vynutila další vyloučení z našich řad. Za nedovolené bránění byl na trestnou lavici odeslán Matouš Venkrbec. Ve vlastním oslabení se do úprku vydal Tomáš Jandus, zakončení mu ale znepříjemnily hokejky domácích obránců, a puk tak nakonec skončil za brankou soupeře. Pak se ale hra vrátila do našeho pásma, kde se domácím podařilo rozhodit naši obranu, čehož využil Vojtěch Tomi. Ten střelou z pravého kruhu překlopil vedení na stranu domácích. S druhou sirénou jsme tak do kabin odcházeli s jednobrankovým mankem.

V úvodu třetí třetiny musel svou vyrážečku uvést v pohotovost Pavelka. Vracovský se totiž dostal ke kotouči v před brankovém prostoru, Pavelka si s ním ale zavčas poradil. Následně se nám díky dobrému forcheckingu podařilo vybojovat kotouč za brankou soupeře, a byla z toho šance pro Tomáše Jiránka. Ten však z osy hřiště mířil pouze na hrudník Michajlova. Hra se energicky přelévala z jednoho konce ledové plochy na druhý, vždy tomu ale chyběla finální nahrávka, která by otevřela prostor pro střelu. Naši hráči urputně bojovali o každý centimetr ledové plochy, v klíčových momentech jim ale puky nešťastně odskakovaly od hokejek. Hra se v poslední desetiminutovce základní hrací doby začala kouskovat, převážně kvůli icingům, kterých se dopouštěly oba týmy. Na časomíře zbývalo posledních pět minut třetí třetiny, když se od mantinelu před bránu natlačil Vilém Burian, Michajlova ale ani nadvakrát nepřekonal. Vlachova formace posléze vytvořila tlak na obranný val Sokolova, který vyústil až k výměně názorů na brankovišti gólmana domácího celku. Rozhodčí ale tuto rozmíšku dokázali včas uklidnit, a tak se pokračovalo v plném počtu hráčů na obou stranách. Sto vteřin před koncem byl na hráčskou lavici povolán Jarda Pavelka, a o závěrečný tlak se tak starala hned šestice hráčů v našich dresech. Z dobré pozice pálil Burian, Michajlov byl ale na jeho pokus připraven. Vyražený puk se dostal na hokejku Marka Švece, který gólem do prázdné branky definitivně rozhodl o vítězství Sokolova.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Tohle byl asi náš nejhorší zápas. Prohrávali jsme osobní souboje, nebyli jsme důrazní a nestříleli. Ve druhé třetině jsme tam měli pár momentů, kdy jsme mohli srovnat, ale šance nevyužíváme a to jsou ty klíčové okamžiky, které musíme zvládat lépe. Ve středu nás čeká další těžký zápas v Litoměřicích a my se na něj musíme dobře nachystat.