HC Stadion LitoměřiceLHK Jestřábi Prostějov

23.kolo, středa 23.11.2022

HC Stadion Litoměřice - LHK Jestřábi Prostějov

1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 7. Ton (Kuťák) – 11. Jiránek (Mar. Novák), 23. Ostřížek (Pěnčík), 60. Jandus (Venkrbec). Rozhodčí: Jaroš, Zavřel - Beneš, Kotlík. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1070. Střely na branku: 24:37. Průběh utkání: 1:0, 1:3.
HC Stadion Litoměřice: Král (Sklíba) – Jebavý (A), Aubrecht, Výtisk (C), Veber, J. Šedivý, Holý (A), Hampl – M. Vitouch, Jícha, Chlubna – Procházka, Kuťák, Slavíček – Ton, Kracík, P. Svoboda – Jiruš, Pártl, Gajda.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Hamšík, Valenta, Benda, Malák, Poledna, Pěnčík – Jiránek (A), T. Jáchym (A), Mar. Novák (C) – V. Burian, Vlach, Ostřížek – Slanina, Hašek, Jansa – Jandus, Venkrbec, Maruna.
První třetina nabídla góly na obou stranách. Skóre utkání otevřely zásluhou Petra Tona Litoměřice, o necelých pět minut později se ale ke slovu přihlásil Tomáš Jiránek, který vyrovnal na 1:1. Ve druhém dějství se našemu týmu podařilo překlopit vývoj zápasu na naši stranu, a ubránili jsme se také dvojnásobné přesilovce soupeře. Ve třetí třetině jsme ustáli nátlak Litoměřic, které se snažily vyrovnat a o osudu utkání trefou do prázdné branky těsně před koncem rozhodl Tomáš Jandus.

V zápase s Litoměřicemi se rychle po startu dostal k práci Jarda Pavelka. Ten hned v první minutě musel likvidovat pokus domácího Chlubny a následnou dorážku kapitána kališníků Výtiska, který ohrozil Pavelku z pravého křídla. Naši se ale rychlého útoku Severočechů nezalekli a chvíli poté už Jáchymova formace operovala v útočném pásmu. Do šance se dostal Martin Novák, jehož střela z mezikruží ale skončila na betonech brankáře Krále. Naši se v útočné třetině usadili na následujících pár minut, nahrávku, která by jim ale otevřela více prostoru, vždy dokázali včas zablokovat litoměřičtí obránci. Pak ale lobovanou přihrávku za obránce dokázal nejrychleji najít Petr Ton, který z před brankového prostoru bekhendem dostal puk za Pavelkova záda, čímž otevřel skóre utkání. Pár vteřin poté, co se první třetina přehoupla do své první poloviny ale naši hráči přispěchali s odpovědí! Rychlý přechod přes modrou čáru zajistil Martin Novák, který následně přesnou přihrávkou vybídl ke střele Tomáše Jiránka. Ten zamířil přesně a svou trefou se postaral o srovnání na 1:1. Hru krátce poté přerušil hvizd rozhodčího, který následně udělil dvouminutový trest Tomáši Jandusovi. Našemu týmu se ale přesilovku Litoměřic, které vévodí tabulce Chance ligy, co se využití početní převahy týče, podařilo obstát bez jakýchkoliv potíží. Vylučovalo se také na druhé straně. Dvě trestné minuty za hákování šel na trestnou lavici odsedět Tomáš Chlubna. V přesilové hře se k dobré střele z pravého kruhu dostal David Ostřížek, brankář Litoměřic ale včas utěsnil prostor mezi svým tělem a tyčkou, kam náš forward mířil. V závěru první třetiny se opět vylučovalo z řad domácích hokejistů. Během přesilovky vyslal Jansa střílenou přihrávku směrem k Tomáši Jiránkovi, ten chtěl puk lehkou tečí nasměrovat za brankovou čáru, o pár centimetrů mu to ale nevyšlo. Zbytek početní převahy si naši hráči přenesli do druhého dějství.

Hned po startu prostřední dvacetiminutovky jsme se vydali do útočného pásma. Prudkou střelu od modré čáry vyslal na branku Litoměřic Filip Jansa, puk ale skončil na vyrážečce gólmana domácího celku. Počet sil na ledě už byl vyrovnaný, to ale nezabránilo navrátilci do sestavy Davidu Ostřížkovi, aby se za bránou ujal puku, vybruslil s ním do před brankového prostoru a přesnou střelou zápěstím poslal náš tým do vedení 2:1! Po buly se naši hráči opět vydali směrem ke Králově brance, Jiránkovu střelu ale gólman domácích ukryl do lapačky. Krátce před tím, než se zápas přehoupnul do své druhé poloviny, vystřelila do vzduchu pravačka hlavního rozhodčího, který signalizoval trest pro Vítka Bendu. Ihned po rozehrávce chtěl náš tým osvobodit Martin Pěnčík, kotouč se mu ale na hokejce svezl a prostějovský obránce ho vyhodil až mimo hrací plochu, za což mu byly uděleny dvě trestné minuty. Naše hráče tak čekaly téměř celé dvě minuty ve třech proti pěti. Obránci s jestřábem na prsou a jistým Pavelkou v zádech všechno skvěle zvládli a mohli si oddechnout po minutě a půl. Nátlak Litoměřic se totiž zmenšil o jednoho hráče, když útočný faul spáchal Michal Vitouch. Poté, co se dvojice Benda a Pěnčík vrátila na led jsme tak v početní převaze hráli my. Na pravém křídle se po přihrávce Nováka k tvrdé ráně napřáhl Ostřížek, jeho střela ale skončila v obranném bloku domácích. Plný počet hráčů na obou stranách nevydržel moc dlouho. Dvě trestné minuty totiž obdržel Tomáš Jandus, a tak náš tým musel čelit dalšímu oslabení. I tentokrát si ale naše obrana poradila se všemi nástrahami, které na ně speciální litoměřický odřad přichystal. V závěru druhé třetiny se ale přesilovky dočkalo i naše mužstvo. Josef Jícha sekl jednoho z našich hráčů, což neušlo pozornosti sudích. Dvě a půl minuty před druhou sirénou se tak naše letka vrhla do početní převahy. Na modré čáře si puk vyměnili Ostřížek s Pěnčíkem a druhý jmenovaný pak vyslal tvrdou ránu na branku Litoměřic. Puk si ale i přes dobrou clonu našich hráčů našel gólman Litoměřic. Po čtyřiceti minutách jsme tak do kabin odcházeli s vedením 2:1.

Na začátku třetí třetiny zahrozil v litoměřickém dresu Holý, jeho střelu ale obětavě zblokovali obránci, kteří utvořili obrannou linii před Pavelkou. Potom se ale iniciativy ujali naši hráči a nastěhovali se do útočného pásma. Ke střele se dostal Tomáš Jandus, jeho pokus ale nenašel svůj cíl. Následující minuty se nesly ve znamení boje o střední pásmo, který ukončil Petr Ton. Ten se s pukem dostal až před Pavelku, brankář našeho týmu si ale s přehledem pokryl skulinku mezi betony a nedal útočníkovi domácích šanci na úspěch. Bránění náskoku se našim hráčům dařilo víc než dobře. Litoměřičtí se sice snažili kombinovat v našem útočném pásmu, díky dobrému přistupování našich obránců si ale nemohli vybudovat žádnou větší střeleckou příležitost. Z naší strany to ale rozhodně nebylo jen o pasivním obranném bloku. Když se puk dostal na hokejky našich hráčů, ihned s ním zamířili do útočného pásma a vymýšleli, jak dostat kotouč za Králova záda, a navýšit tak vedení. Pět minut před koncem základní hrací doby navíc dvě trestné minuty obdržel David Aubrecht, a naši hokejisté tak opět ukrojili z času, který Litoměřicím velmi rychle utíkal. Po Aubrechtově návratu si trenéři domácích vzali čas na poradu a krátce poté, co se hra opět dala do pohybu to zkoušeli v šesti. Minutu před koncem byl navíc na trestnou lavici poslán Tomáš Jiránek, a nás tak čekal tuhý boj až do posledních vteřin. Utkání v čase 59:56 definitivně rozsekl Tomáš Jandus, který střelou do prázdné branky zpečetil výhru nad Litoměřicemi.

Radim Skuhrovec - HC Stadion Litoměřice: Už od začátku zápasu jsme za soupeřem zaostávali, v pohybu i v tlaku do brány. I když jsme se pokusili v poslední minutě o power play, tak jsme neměli potřebný tlak na branku a celkem logicky jsme prohráli. Byli jsme horším týmem, musíme se z toho poučit a připravit se na další utkání, které bude stejně důležité, jako bylo to proti Prostějovu.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Jsme rádi za výhru. Poprvé v sezoně jsme měli kompletní útok a bylo to znát. Když budeme hrát kompletní a systémově, tak to půjde. Vždycky jsou důležité body z utkání, kde se týmy tahají o každý gól a náš tým to dneska zvládnul, byli jsme lepší a gól do prázdné branky byl jen třešničkou na dortu.