LHK Jestřábi ProstějovSalith Šumperk

33.kolo, čtvrtek 29.12.2022

LHK Jestřábi Prostějov - Salith Šumperk

4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 14. Venkrbec (Jandus, Maruna), 40. Ostřížek (Kubeš, V. Burian), 57. Pěnčík (V. Burian, Ostřížek), 60. Veselý – 22. Drtil (Žálčík, Průžek). Rozhodčí: Cabák, Jechoutek - Kučera, Veselý. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1240. Střely na branku: 31:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Valenta, Kubeš, Staněk, Pěnčík, Bartko, Poledna, Benda – Jiránek, Vlach, Illéš – V. Burian, Ostřížek, Veselý – Slanina, Hašek, Jansa – Jandus, Venkrbec (C), Maruna.
Salith Šumperk: Hamalčík (Lackovič) – Dudycha, Drtil, Kadeřávek, Eliáš, Kunst, Hrachovský – Průžek, Bartoš, Žálčík (C) – Matě. Svoboda, Šuhaj, Mácha – Vachutka, Nedvídek, Š. Jelínek – Křemen, Bernat, Jouza – Tvrdý.
V utkání proti dvanáctému celku tabulky se nám už ve čtrnácté minutě podařilo otevřít skóre, a to zásluhou Matouše Venkrbce. Ten nikým nehlídaný na ose hřiště zužitkoval přihrávku od Tomáše Janduse. Ve druhé třetině padla jedna branka na každé straně. Šumperk ze začátku druhé dvacetiminutovky dokázal srovnat, třináct sekund před druhou přestávkou ale David Ostřížek svou střelou vrátil vedení na naši stranu. Utkání už jsme si pohlídali, ve třetí třetině se prosadil obránce Martin Pěnčík a trefou do prázdné branky zpečetil vítězství Honza Veselý.

V zápase proti Šumperku jsme už ve třetí minutě obsadili útočné pásmo, k čemuž dopomohlo vyloučení hostujícího Daniela Jouzy. V početní převaze se do dobré střelecké příležitosti dostal David Ostřížek, jeho rána ale skončila jen v lapačce Petra Hamalčíka. Pár minut poté jsme si vyzkoušeli také hru v oslabení, neboť dvěma trestnými minutami za nedovolené bránění byl potrestán Filip Jansa. Hru v početní nevýhodě jsme ale zvládli bez věších potíží. Následně jsme měli možnost sledovat pasáž, kdy se na puku několikrát prostřídaly oba týmy a hrálo se nahoru-dolů. Z jedné takové akce našich hokejistů se nám podařilo vstřelit první gól zápasu! Do statistik si ho připsal Matouš Venkrbec, kterého nikým nehlídaného v před brankovém prostoru našel přihrávkou od mantinelu jeho týmový kolega Tomáš Jandus a Venkrbec se z vyložené pozice nemýlil. Šumperk se ihned hnal za vyrovnáním, nebezpečné střely z dračích hokejek ale bezpečně kryl Jarda Pavelka. V sedmnácté minutě rozhodčí přerušili hru a na trestnou lavici z týmu hostí odeslali Tomáše Drtila, který se provinil proti pravidlům. Přesilovku se nám ani přes nebezpečné střely Slaniny či Vlacha využít nepodařilo, s koncem první části jsme se navíc museli bránit početní převaze soupeře, protože dvě trestné minuty za hákování rozhodčí udělili Honzovi Marunovi. První třetinu se nám ale podařilo dohrát za stavu 1:0.

Marunův trest se z větší části přenesl do začátku druhé dvacetiminutovky. Chvíli před jeho koncem od modré čáry vypálil Tomáš Drtil. Puk během své cesty k něčí brance zavadil o hůl Petra Haška, který kotouč nešťastně nasměřoval mimo Pavelkův dosah, a zápas tak začínal od znova. Draci měli možnost převzít otěže utkání do svých rukou o několik později, kdy jim byla přisouzena další přesilová hra. Proti byl ale Jarda Pavelka, který famózně zlikvidoval Žálčíkovu ránu a poradil si také s následnou dorážkou! V polovině utkání se našim hráčům podařilo sevřít hokejisty Šumperka v jejich vlastním pásmu a pomalu utahovat pověstnou smyčku. Puku se ujal Matouš Venkrbec, který na bránu poslal šikovnou střílenou přihrávku. Tu si nakonec v před brankovém prostoru šikovně stáhl Kuba Illéš, který sice dokázal překonat brankáře Hamalčíka, bohužel ale puk na cestě za brankovou čáru zastavila pravá tyčka klece hostí. O minutu později zůstala hokejka Matouše Venkrbce pod bruslemi jednoho z hráčů v šumperském dresu, a tak se po hvizdu rozhodčích hra přenesla do našeho obranného pásma. Početní nevýhodu jsme ale zvládli skvěle ubránit a nedovolili jsme hostujícímu celku výrazně ohrozit naši branku. V poslední minutě prostřední části na trestnou lavici usedl Tomáš Drtil a naše útočná letka se chopila příležitosti! O gól do šatny se po dvaceti čtyřech vteřinách postaral David Ostřížek, který si vyměnil puk s obráncem Kubešem a z pravého kruhu zamířil přesně k pravé tyči, což znamenalo, že po čtyřiceti minutách jsme v utkání vedli 2:1!

První minuty třetí třetiny byly podobné úvodu předchozí části. Šumperk byl opět ve velké šanci, když si na brankovišti uvolnil hokejku Jiří Tvrdý a snažil se dorážet vypadnutý puk. Ten ale skončil v Pavelkově náruči. Snahu o srovnání si hosté zkomplikovali vyloučením za zdržování hry, které měl na svědomí Šimon Jelínek. Během početní převahy to na Hamalčíka postupně zkoušeli Veselý, Kubeš a nebo Ostřížek. Žádný z nich ale úspěšný nebyl. Deset minut před koncem základní hrací doby se ke střele dostal Kuba Illéš, jeho rána ale proletěla těsně vedle brankové konstrukce. O pár minut později zkoušel Illéš na Hamalčíka vyzrát znovu. Tentokrát mířil přesně do šibenice, v poslední chvíli ale puk zastavila vyrážečka gólmana Šumperku. Branku jistoty v sedmapadesáté minutě přidal Martin Pěnčík! Ten si šikovně najel na levý kruh, kam dostal přihrávku, s ničím se nepáral a zamířil přesně do šumperské brány, čímž rozburácel ochozy zimního stadionu. Šumperk nakonec zkoušel hru vabank s odkrytými zády, čehož únikem po pravém křídle využil Honza Veselý, který svou trefou do prázdné branky zpečetil výhru 4:1!

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: V první třetině jsme kontrolovali tempo hry a zaslouženě jsme vedli. Ve druhé třetině byla hra hodně rozkouskovaná a zbytečně jsme šli do oslabení, ve kterém jsme inkasovali. Poté jsme se ovšem zlepšili a pomohl nám gól v přesilovce, navíc těsně před koncem třetiny. Nástup do 3 třetiny byl špatný, ale pak jsme se postupně zlepšovali a góly nám dodaly klid. Byl to velmi urputný souboj a jsme šťastní, že jsme udrželi první čtyřku. Přejeme fanouškům hodně štěstí, zdraví do nového roku a věříme, že jim naší hrou budeme dělat jenom radost.

Lukáš Majer - DRACI PARS Šumperk: Prohra v derby vždy bolí hrozně moc, bez ohledu na to jaká kvalita stojí proti. Nás mrzí 1. třetina, kde jsme byli zbytečně bojácní. Od 2. třetiny jsme až do konce byli v naší hře a zápas se rozhodl gólem Pěnčíka na 3:1. Máme ke konci roku 40 bodů, bereme to s hroznou pokorou a od zápasu s Přerovem se budeme honit za dalšími bodovými zisky. Děkujeme fanouškům, že nás přijeli podpořit a uděláme v týmu vše proto, abychom začali vozit body z venku.