LHK Jestřábi ProstějovVHK ROBE Vsetín

SF6, pondělí 27.3.2023

LHK Jestřábi Prostějov - VHK ROBE Vsetín

1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 40. Illéš (Bartko) – 13. Říha (Smetana, Rob), 46. Smetana (Jenyš). Rozhodčí: Kubičík, Pilný - Zídek, Komínek. Vyloučení: 1:1. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3429. Střely na branku: 27:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Staněk, Pěnčík, Bartko, Malák, Valenta, Hamšík – Venkrbec (C), Jandus, Maruna – Jansa, Slanina, Hašek – Illéš, T. Jáchym (A), Ostřížek – Veselý, Vlach.
VHK ROBE Vsetín: Vošvrda (Žukov) – Hryciow, O. Němec (A), Jenáček, Česánek, Krajčík, Smetana (A), Říha – Hořanský, Bērziņš, Rob (C) – Holec, Klhůfek, Berger – Půček, Sihvonen, Š. Bláha – Lichanec, Jenyš, Číp.
V první třetině jsme mohli vidět převážně taktickou bitvu obou týmů, ve které nikdo nechtěl udělat chybu. Vsetín ale dokázal využít jedinou nabídnutou přesilovku a ujal se vedení. To valaši drželi až do poslední vteřiny druhé třetiny, kdy tribuny našeho stadionu svou trefou rozjásal Kuba Illéš a srovnal skóre zápasu. Ve třetí třetině však Vsetín po nešťastném odrazu od nohy jednoho z našich obránců vstřelil druhý a rozhodující gól. Letošní sezóna pro nás tedy končí v semifinále.

Šestý zápas semifinálové série mezi našim týmem a Vsetínem začal za mohutné podpory téměř tří a půl tisíce fanoušků. Do branky hostů se poprvé v sérii podíval Tomáš Vošvrda, kterého hned po dvou a půl minutách naše druhá lajna přivítala na ledě třemi střeleckými pokusy. Chvíli na to už se ale valaši řítili na druhou stranu, kde proti střele Holce z mezikruží předvedl jistý zákrok Jarda Pavelka. Pak už jsme ale byli aktivnější zase my, tvrdými střelami se prezentovali Illéš, Slanina a Jáchym. Poslední jmenovaný byl vstřelení gólu nejblíž, jeho střela ale nakonec skončila na pravé tyčce Vošvrdovy branky. V polovině prvního dějství byl na dvě minuty za krosček vyloučen Robin Staněk. Už to vypadalo, že hru v oslabení přečkáme bez úhony, v poslední vteřině Staňkova trestu ale střelou z mezikruží otevřel skóre zápasu Jiří Říha. Po tomto gólu hra nabrala rychlý spád a puk se často velmi rychle stěhoval z jedné strany kluziště na druhou. Více střeleckých pokusů si vypracovali hosté, které vstřelená branka nabudila a chtěli svůj náskok zvýšit. Proti byl ale Jarda Pavelka, který zelenožlutým další branku nedovolil. V závěru třetiny se o vyrovnávací gól do šatny snažili Pěnčík a Hašek, prosadit se ale neodkázali, a po dvaceti minutách tak Vsetín vedl o jednu branku.

Vsetín se hned po startu prostředního dějství snažil navýšit svůj náskok, z útočných akcí ale nakonec vzešlo jen pár triviálních nahození na branku. Chvíli na to nechal své ofenzivní choutky vyniknout obránce Martin Pěnčík, který si z vlastního pásma vybruslil na osu hřiště, odkud prověřil brankáře Vošvrdu. V dalších minutách se hráčům Vsetína podařilo sevřít ty naše v pásmu před Pavelkou a postupně se puk za jeho záda snažili dostat Bláha, Jenyš a Sihvonen, nikdo z trojice valachů ale své počínání nezakončil úspěchem. To platilo i o střele Ostřížka, který dostal nabito do prostoru mezi kruhy. V polovině utkání se první přesilovky v zápase dočkal také náš tým. Největší šanci měl v početní převaze Filip Jansa, který se s Vošvrdou utkal v souboji jeden na jednoho. Jako vítěz z tohoto duelu vzešel brankář Vsetína, skóre se tak neměnilo. Plné ruce práce měl gólman Vsetína i nadále, dusno mu na brankovišti svými střelami dělaly snad všechny naše pětky. Ty stupňovaly tlak na soupeře urputným tempem a všechno to vyvrcholilo v poslední vteřině druhé třetiny! To Honza Bartko našel hokejku svého spoluhráče Kuby Illéše, který se snad i na naléhání tribun našeho stadionu vší silou opřel do rány, která zapadla přesně k zadní tyčce Vošvrdovy svatyně. Po čtyřiceti minutách tak bylo vyrovnáno!

Naši hráči vstoupili do poslední třetiny zápasu namotivováni Illéšovým gólem. Tomu puk do podobné pozice, ze které vyrovnával, předložil Martin Pěnčík. Tentokrát ale náš obránce trefil pouze clonícího Hryciowa. V pětačtyřicáté minutě se naším stadionem neslo jméno „Jarda Pavelka,“ který předvedl naprosto fenomenální zákrok lapačkou a ve vyložené šanci vychytal Romana Půčka. O minutu později se k puku v rohu našeho obranného pásma dostal Ondřej Smetana. Kotouč si od něj našel cestu do našeho před brankového prostoru, kde trefil nohu Daniela Maláka, od kterého se puk nešťastně odrazil do naší brány. S nepříjemnou situací našemu týmu pomáhali fanoušci, kteří hokejisty v bíločervených dresech bez ustání hnali kupředu. Sledovat na oplátku mohli neúnavný boj o vyrovnání, po kterém sahal čtyři minuty před koncem Honza Maruna. Rozezvonil však jen tyčku za Vošvrdovými zády. S častějším a otevřenějším útokem si cestu naší otevřenou obranou proklestil Pavel Klhůfek, který ujížděl sám na Pavelku. Po střetu s ním se puk klouzal směrem k naší bráně, zastavil se ale, podobně jako na druhé straně, o tyčku. Čtyři vteřiny před závěrečnou sirénou se všem přihlížejícím zastavil dech. Matouš Venkrbec měl na ose hřiště dost prostoru ke střele, k níž se také odhodlal. Puk ale do třetice v zápase jenom cinkl o brankovou konstrukci hájenou gólmanem Vsetína a odrazil se do rohu, kde zůstal do sirény, která kromě konce zápasu ohlásila také konec naší sezóny.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Všechny zápasy v téhle sérii byly o gól a dnes se to potvrdilo. Trochu se od nás odklonilo štěstí, třikrát jsme trefili tyčku, vítězný gól jsme dostali po odrazu od vlastního obránce… Samozřejmě nás to mrzí, doplatili jsme na užší kádr a zranění, chyběl nám také, jak se říká, snajpr. Někdo, kdo to na sebe vezme a vystřelí. Chtěl bych poděkovat fanouškům za úžasnou podporu, hnali nás až do posledních vteřin, za což jsme opravdu vděční.

V sezóně jsme se celkově umístili na čtvrtém místě, kluci na ledě vždy nechali maximum a když šlo do tuhého, dokázali hrát jako jeden muž. V letošním ročníku jsme po druhé za sebou dokráčeli až před brány finále, věřím, že je to ukázka toho, že klub je dobře nastaven a v příštích letech můžeme ten výsledek ještě vylepšit. Ještě jednou se chci vrátit k fanouškům, po celý rok byli naším pověstným šestým hráčem na ledě a soupeřům se u nás díky jejich podpoře nikdy nehrálo lehce. Nám naopak dodávali druhý dech.

Jiří Weintritt - VHK ROBE Vsetín: Na utkání jsme byli velmi dobře připravení. Měli jsme dobrou první třetinu, myslím, že jsme měli lepší pohyb a byli aktivní. Odměněni jsme byli gólem. Sporný vyrovnávací gól nás trochu zabrzdil, ale už den před utkáním jsem z celého týmu cítil velké odhodlání sérii ukončit v Prostějově a netahat ji do sedmého zápasu. To se nám povedlo a jsme rádi, že máme pár dnů odpočinku navíc. Co se týká celé série, hráli jsme s velmi dobrým soupeřem, fyzicky velmi dobře vybaveným, a se skvělým gólmanem. Všechna utkání byla vyrovnaná a rozhodovaly maličkosti. Nám se podařilo být o malinký krůček vpředu a jsme odměnění tím, že si zahrajeme finále.