HC Frýdek MístekLHK Jestřábi Prostějov

14.kolo, sobota 22.10.2022

HC Frýdek Místek - LHK Jestřábi Prostějov

3:2p (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 33. Hotěk (Haas, A. Zeman), 37. Vrdlovec (Svačina, A. Zeman), 63. Sova (Hotěk) – 18. Venkrbec (Jansa, T. Jáchym), 44. T. Jáchym (Jansa, Pěnčík). Rozhodčí: Lukáš Bejček, David Čáp - Tomáš Bezděk, Jaroslav Peluha. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 820. Střely na branku: 34:29. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.
HC Frýdek Místek: Švančara (Mokry) – Š. Havránek, Teper (C), Zeleňák, Kowalczyk, Adámek, Sova, Žůrek – Vrdlovec (A), Svačina (A), Dostálek – Hotěk, A. Zeman, Haas – Macháček, Ramik, Bednář – Matěj, Geidl, Jobánek.
LHK Jestřábi Prostějov: J. Němeček (Přecechtěl) – Hamšík, Valenta, Poledna, Malák, Benda, Pěnčík – Burian, T. Jáchym (C), Hašek – Jansa, Vlach, Jiránek (A) – Kysela, Venkrbec, Maruna.
Těžký zápas na tři útoky jsme dnes sehráli ve Frýdku-Místku. Byl to náš tým, kterému se podařilo otevřít střelecký účet utkání, poté se ale dvakrát trefili domácí, a ve třetí třetině jsme tak museli dotahovat jednogólové manko. To se nám podařilo a zápas za stavu 2:2 dospěl až do prodloužení. V tom ale bod navíc získal soupeř.

Domácí Frýdek-Místek dokázal zahrozit hned ze začátku zápasu. Už po dvou minutách se Rysům podařilo dostat puk za Němečka, střela vyslaná na naši branku ale vzešla z ofsajdového postavení, a gól tudíž podle pravidel nemohl být uznán. Po šesti odehraných minutách byl na trestnou lavici poslán Roman Vlach, který na útočné modré nešťastně podrazil svého soupeře. V oslabení jsme se ale rychle zmocnili puku a poslali ho až za bránu Švančary. I když se frýdeckomístečtí posléze znovu dostali do našeho obranného pásma, díky rychlému přistupování našich hráčů si nedokázali vybudovat žádnou velkou šanci. Když už se jim podařilo vystřelit na naši bránu, s přehledem zasáhl Pepa Němeček. V polovině prvního dějství se z osy hřiště pokoušel prosadit Tomáš Jáchym. Ten svou střelu šikovně schoval za obránce, i přesto ale Švančara proti jeho pokusu dokázal zasáhnout. Nedlouho poté se hra rychle přenesla k našemu brankovišti. Tady byl ale opět připravený Němeček, který zkrotil neposedný puk, svou lapačkou, a přerušil tak hru. I naši hokejisté během první třetiny operovali v útočném pásmu. Zblízka to na Švančaru zkoušel třeba Vilém Burian, gólman Frýdku-Místku měl ale betony na správném místě. V poslední pětiminutovce první třetiny se po přesné přihrávce v dobré šanci ocitl Tomáš Jáchym, a už to vypadalo, že bude zakončovat v samostatném úniku. Ten mu ale faulem překazil Vrdlovec, načež hlavní rozhodčí nařídil trestné střílení, kterého se Jáchym sám ujal. Puk však skončil jen na betonech domácího brankáře. Ten ale o chvíli později nedosáhl na kombinaci Jáchyma s Jansou. Druhý jmenovaný po přesné přihrávce vyslal z pravého kruhu pumelici na bránu Frýdku-Místku, kterou navíc pod horní tyčku tečoval Matouš Venkrbec. Proti této souhře neměl domácí brankář šanci zasáhnout. V posledních vteřinách se ještě do velké akce dostali Hašek s Kyselou, tentokrát však jejich šanci gólman Rysů svým zákrokem zmařil. To ale nezměnilo nic na tom, že do kabiny jsme po první třetině odcházeli s jednobrankovým náskokem.

Domácí se ve druhé třetině hned po buly hrnuli do vyrovnání. Jejich kombinace v útočném pásmu ale skončila bez ohrožení naší branky na zadním mantinelu. Na to rázně odpověděl Vojtěch Kysela, který při premiéře v našem dresu nabral puk na svou hokejku, a otočkou zpoza branky se pokusil překonat Švančaru, ten byl ale připravený. V největší šanci na vyrovnání se ocitl Hotěk. Už to vypadalo, že puk opustí naše pásmo, ale Rysi ho dokázali udržet na modré čáře. Odtud putoval právě na hůl Hoťka. Proti němu napoprvé výtečně zasáhl Němeček, napodruhé našemu celku pomohla tyčka. Tato šance odstartovala velký nápor Frýdku-Místku, naši hráči ale bojovností a obětavostí pomáhali brankáři Němečkovi, a společnými silami nedovolili frýdeckomísteckým skórovat. V polovině utkání se nám podařilo dostat bránící pětici hráčů Frýdku-Místku pod tlak. Svižné přihrávky s kombinací toho, že domácí to měli ve druhém dějství daleko na střídačku, nám v této pasáži daly herně hodně navrch, a dokázali jsme vyprodukovat hned několik nebezpečných střel. Byli to ale Rysi, kteří rozšířili střelecký účet utkání. Michael Hotěk dokázal po přihrávce přes osu od Oskara Haase procpat puk za záda Němečka, a krátce poté co jsme se přehoupli do druhé poloviny utkání se tak začínalo nanovo. Vyrovnávací branka rozproudila utkání na obě strany. Z toho dokázali více vytěžit frýdeckomístečtí. Ti totiž po jednom z rychlých přechodů do útočného pásma dokázali dostat puk za záda Němečka, a otočili tak stav utkání. Odpovědět na tuto branku se hned vzápětí snažil Jandus a v ještě větší šanci byl Jansa. V obou případech chybělo jen několik málo centimetrů k tomu, aby na tabuli opět svítil vyrovnaný stav. K tomu jsme se ale nevrátili ani po sérii tří dorážek, kterými jsme zkoušeli překonat Švančaru. Do útrob stadionu jsme tak s druhou sirénou vcházeli s jednobrankovým mankem.

Snaha o vyrovnání byla od našeho celku viditelná od prvních minut třetího dějství. Tlak navíc umocnila nabídnutá přesilová hra. V ní nám sice ze začátku odskakovaly puky od hokejek, nakonec jsme ale sehráli parádní kombinaci, na jejímž konci Tomáš Jáchym překonal Švančaru a vyrovnal na 2:2. Nedlouho poté se skvělým zákrokem blýskl Pepa Němeček. Ten si poradil s osamoceným Ramíkem, který se z ničeho nic s pukem na holi objevil na našem brankovišti. Dost práce měl ve svém brankovišti ale také Švančara. Toho jsme po vyrovnání ostřelovali stále více, brankář domácích byl ale proti střelám našich útočníků jistý. Pak ale přišel velký nápor Frýdku-Místku. Hokejisté celku z haly Polárky těm našim pořádně zavařili, na což s přerušením reagoval náš hlavní trenér, který si po hvizdu sudích vybral oddechový čas. Hra měla ve třetí třetině opravdu obrovský spád, chvíli se hrálo na jedné, chvíli na druhé straně kluziště. V dobré šanci se v mezikruží ocitl Tomáš Jiránek, jehož střelu Švančara jen vyrazil před sebe. Tam naši útočníci svedli souboj o puk s hostujícími obránci, a dostali se ke dvěma dorážkám. Ani jedna však až k brankáři domácího celku neprošla. Necelých sedm minut před koncem byli ve stejném čase vyloučeni Jiránek a Dostálek. Hned po buly využil nedůslednosti obrany Rysů Filip Jansa, jeho rána však skončila jen ve výstroji Švančary. Ve zmenšeném počtu hráčů na ledě dokázali zahrozit také hráči Frýdku-Místku, jejich pokusy však dokázal zlikvidovat Němeček.

Ani přes četné šance na obou stranách v základní hrací době žádný další gól nepadl, a jelikož jsme tedy po šedesáti minutách neznali vítěze zápasu, šlo se do prodloužení. V něm bod navíc díky bekhendovému zakončení Sovy získal Frýdek-Místek.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Dnes velká škoda, že nejsme nedali na 0:2, věřím, že by se zápas vyvíjel jinak. Nedaří se nám v nájezdech, trápí nás proměňování šancí a samozřejmě ještě ta velká marodka. Ten bod dnes bereme, jsme rádi, že pravidelně bodujeme a doufám, že se nám začnou uzdravovat hráči a budeme už v plné síle co nejdříve.

Martin Janeček - HC Frýdek-Místek: Na úvod řeknu, že mám velký respekt před soupeřem, který má velkou marodku a přijeli k nám pouze v patnácti lidech. Celý zápas jejich hráči jezdili, hráli poctivě a organizovaně, šli si za svým a znovu získali bod. Co se týče nás, tak my si samozřejmě výhry velmi ceníme, jelikož jsme po posledním špatném zápase potřebovali udělat naopak dobrý. I když jsme získali dva body, tak si jich velmi vážíme, protože vím, že Prostějov je velmi silný. I když dojel v oslabené sestavě, tak tam byla spousta výborných a kvalitních hokejistů. Je to cenné vítězství, jelikož ta tabulka je hodně vyrovnaná a my se chceme držet v těch patrech, které potřebujeme. Prostě sbírat bodíček po bodíčku.