LHK Jestřábi ProstějovHC RT TORAX Poruba

42.kolo, sobota 28.1.2023

LHK Jestřábi Prostějov - HC RT TORAX Poruba

4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Hašek (Ostřížek), 18. Hašek (V. Burian), 28. Slanina (Venkrbec, Malák), 47. Veselý (Malák) – 2. Bernovský (Střondala, Pšurný) Rozhodčí: Vrba, Mejzlík - Komínek, Peluha. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1150. Střely na branku: 36:21. Průběh utkání: 0:1, 4:1.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Bartko, Valenta, Malák, Poledna, Staněk, Pěnčík, Hamšík – Jiránek (A), T. Jáchym (A), Jandus – V. Burian, Ostřížek, Hašek – Slanina, Venkrbec (C), Maruna – Veselý, Vlach, Illéš.
HC RT TORAX Poruba: Dolejš (O. Bláha) – Klimíček, Voráček, Doudera, Lemcke, Urbanec (C), A. Sedlák, Mlčák – Gřeš, Vachovec (A), Hrníčko – Bernovský, Pšurný (A), Christov – Střondala, Toman, Brodek – Karafiát, Häring.
Zápas s ostravskou Porubou začal ve svižném tempu, oběma celkům se gólově prosadit podařilo už ve druhé minutě. Na jejím konci navíc přidal druhý gól v zápase Petr Hašek, a po dvaceti minutách jsme tak měli jednobrankový náskok. Ten v polovině zápasu ještě navýšil Honza Slanina, který Dolejše prostřelil z blízkosti. Poruba se sice snažil o vyrovnání, definitivní tečku za skórem zápasu však udělal Honza Veselý, který trefou na 4:1 zpečetil výhru nad ostravským celkem.

Zápas proti Porubě nabral spád hned ze začátku. Po dvaceti sedmi vteřinách rozhodčí odeslali na trestnou lavici Tomáše Jiránka, a do našeho pásma tak zamířila přesilovková formace hostujícího celku. Té se nabídnutou početní výhodu podařilo zužitkovat zásluhou Jana Bernovského. Náš tým však za méně, než půl minuty dokázala zápas srovnat, a to díky Petru Haškovi! Ten dostal přesně mířenou přihrávku do prostoru mezi kruhy, odkud v rychlosti nekompromisně zakončil pod horní tyč Dolejšovy branky. V následujících minutách jsme dokonce mohli vedení přetočit na naši stranu, jelikož rozhodčí vylučovali z řad ostravského celku. Nejprve se na lavici hanby odebral Lukáš Doudera, o několik minut později trest za vlastního gólmana, který úmyslně posunul branku, musel odpykat Radim Toman. Během početní výhody se pokoušeli prosadit Veselý či Vlach, jejich střely ale skončily jen na výstroji hostujícího brankáře. V patnácté minutě se na modré čáře ke střele napřáhl Honza Bartko, s jehož ránou měl Dolejš starostí víc než dost! Vyražený kotouč chvíli poskakoval na brankovišti Ostravanů, ti ho však včas dokázali odklidit k mantinelu. Další gólovou radost zařídil v osmnácté minutě svou druhou trefou Petr Hašek! Tentokrát udeřil z před brankového prostoru, kde dorazil bekhendový blafák Viléma Buriana. Po dvaceti odehraných minutách jsme tak vedli o jednu branku.

Hned v úvodu prostřední části se pro individuální přechod do útočného pásma rozhodl David Ostřížek. Tomu se podařilo obejít hned tři bránící hráče, k zakončení už se ale nedostal. Následovalo několik minut, při kterých hráči Poruby prověřili Pavelkovu pozornost. Ten však několika svižnými zákroky ukázal, že na podobné pasáže je připravený víc než dobře a hostujícím hokejistům skórovat nedovolil! Během pětadvacáté minuty na trestnou lavici zamířil Patrik Urbanec, a na led se tak dostala naše speciální formace. Ta sice gól vstřelit nedokázala, červené světlo se ale za Dolejšovou brankou rozsvítilo o minutu později. Po střele Matouše Venkrbce se totiž k vyraženému puku nejrychleji dostal Honza Slanina, který kus gumy neprodleně doklepl za brankovou čáru a navýšil náš náskok! Šanci zkorigovat skóre dostal ostravský celek chvíli poté, co se zápas přehoupl od své druhé poloviny. Na trestnou lavici totiž usedl Robin Staněk a obranná čtveřice našich hráčů předurčená k oslabení se v našem pásmu hodně zapotila, aby ubránila nápor hostujícího týmu. Hráči v našich dresech tyhle krušné chvíle ale přečkali. V závěru druhé třetiny se v přesilovce o slovo přihlásil David Ostřížek, jeho střela ale skončila v ochranné síti, a před poslední dvacetiminutovkou tak na obrazovce svítilo skóre 3:1.

První minuty poslední periody naznačovaly, že Poruba se s prozatímním výsledkem nespokojila a chtěla s ním něco udělat. Nabuzené hráče z třetího největšího města v republice ale o šťávu připravil Honza Veselý! Ten si totiž našel nikým nehlídanou pozici před brankovištěm, kde si ho všiml spoluhráč Daniel Malák a přesně mířeným nahozením to zařídil tak, aby Veselému stačilo jen šikovně nastavit čepel své hole, čímž se zapsal mezi střelce. Mezi nejaktivnější obránce hostí patřil během celého zápasu Lukáš Doudera, který se osud zápasu pokoušel zvrátit i během třetí třetiny. Jeho ránu z levého kruhu, stejně jako dorážku si však s ledovým klidem pohlídal Jarda Pavelka. Ten patřil mezi pilíře obrany také v závěrečné desetiminutovce, ve které se naši hráči museli bránit početní převaze. Oslabení a koncovku zápasu si však zodpovědně pohlídali, soupeři nedovolili sehrát žádnou nebezpečnou kombinaci v našem obranném pásmu a za konečný výsledek 4:1 si do tabulky připisujeme další tři body!

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Nezačali jsme dobře a hned z prvního oslabení jsme inkasovali. Zareagovali jsme ale výborně a hned jsme si začali věřit. Hráli jsme agresivně, vyrovnali se silnému soupeři v rychlosti a hlavně jsme proti němu zbytečně neztráceli kotouče. Do druhé třetiny jsme vstoupili skvěle, čímž jsme soupeře zlomili už úplně. Prostě se dnes sešel výkon i výsledek a toto vítězství vnímám jako velice cenné.

Jiří Režnar - HC RT TORAX Poruba 2011: Prohráli jsme ve Vsetíně a do Prostějova jsme přijeli, že budeme hrát zezadu, z defenzívy, dali jsme rychlý gól z přesilovky, ale udělali jsme v první třetině dvě hrubky a dostali dvě branky. Soupeř byl další dvě třetiny aktivnější a zaslouženě vyhráli.