LHK Jestřábi ProstějovVHK ROBE Vsetín

47.kolo, středa 15.2.2023

LHK Jestřábi Prostějov - VHK ROBE Vsetín

5:2 (2:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 10. Ostřížek (Hašek, Pěnčík), 19. V. Burian (T. Jáchym, Ostřížek), 31. Slanina (Malák), 48. Maruna (T. Jáchym, Jandus), 57. Maruna (Malák, Bartko) – 3. Říha (Š. Bláha), 52. Bērziņš (Smetana, Rob). Rozhodčí: Micka, Kostourek - Otáhal, Roupec. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 1342. Střely na branku: 23:29. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Poledna, Kubeš, Malák, Bartko, Staněk, Pěnčík, Valenta – Maruna, T. Jáchym (A), Jandus – V. Burian, Ostřížek, Hašek – Slanina, Venkrbec (C), Jansa – Veselý, Vlach, Illéš.
VHK ROBE Vsetín: Žukov (Sachr) – Česánek, Říha, Hryciow, Voženílek, Smetana (A), Ondračka – Jonák (C), Bērziņš, Rob (A) – Hořanský, Klhůfek, Holec – Jenyš, Přikryl, R. Půček – Berger, Š. Bláha, Číp – Lichanec.
Po jedenácti dnech jsme se představili na domácím ledě, a to proti silnému Vsetínu. Hosté se jako první v zápase ujali vedení, Ostřížek a Burian se ale ještě před přestávkou postarali o to, že jsme zápas překlopili na svou stranu. Ve druhé třetině nechytatelně zavěsil k bližší tyči svou střelu Honza Slanina a jelikož Roman Vlach v závěru druhého dějství trefil jen tyčku, po čtyřiceti odehraných minutách jsme vedli 3:1. Poslední dvacetiminutovku náš tým sehrál zodpovědně. Vsetínu se sice podařilo skóre zkorigovat, dva přesné zásahy Honzy Maruny ale zajistily to, že Valaši z našeho stadionu odjíždějí s pětigólovým přídělem!

Nástup do utkání se lépe vyvedl Vsetínu, který se už ve třetí minutě po trefě Říhy ujal vedení. To se našim hráčům nelíbilo a hru přesunuli převážně do obranné třetiny hostujícího celku. Slanina, Vlach a Veselý postupně vyzkoušeli pozornost brankáře Žukova, ten však jejich střely za svá záda nepustil. Sklonit se ale musel před kanonýrem Ostřížkem! Toho si na ose hřiště pohotově všiml Petr Hašek, adresoval mu přesnou přihrávku, čehož Ostřížek využil, zamířil přesně mezi brankářovu lapačku a betony a srovnal stav utkání. Vstřelená branka náš tým ještě více nabudila a pokračovali jsme ve vyvíjení tlaku na soupeře. Minutu a půl po vstřeleném gólu se nám na brankovišti Valachů podařilo vytvořit další závar, tentokrát však vsetínský gólman dokázal ukrýt puk ve své rukavici. V další akci vybídl Matouš Venkrbec ke střele svého spoluhráče Slaninu, tomu zakončení ale nesedlo podle představ. Necelé tři minuty před koncem první dvacetiminutovky rozhodčí poprvé v zápase sáhli do hráčských řad, když dvěma trestnými minutami potrestali nedovolený zákrok Luboše Roba. Na led se tak vydala naše přesilovková formace, které na vstřelení gólu stačilo jen šestnáct sekund! David Ostřížek totiž moc dobře věděl o Burianovi, který stál nikým nekrytý na brankovišti, poslal mu puk na hokejku a pak už se jenom díval, jak hráč s číslem dvacet čtyři umístil kus černé gumy bezpečně za brankovou čáru. První třetinu jsme tak zakončili s jednobrankovým náskokem.

Na začátku té druhé celek z Valašska prověřil schopnosti naší formace na oslabení. Při Venkrbcově pobytu na trestné lavici se nám ale podařilo ubránit všechny pokusy Vsetína. V problémech byl naopak krátce po srovnání počtu sil na ledě Žukov. Našim hráčům se totiž podařilo sehrát nebezpečnou kombinaci, po jejímž konci chybělo pár centimetrů, aby se na našem stadionu mohlo znovu gólově jásat. Na oslavy ale došlo o pět minut později, kdy se střelecké štěstí usmálo na Honzu Slaninu! Ten ve vlastním pásmu vybojoval puk, po levém křídle se dostal až na dostřel vsetínské svatyně, odkud svižnou ránou zápěstím poslal puk nekompromisně do horních pater branky. V polovině zápasu jsme tak vedli o dva góly. Vsetín se s nepříznivou situací nechtěl smířit, útočné akce zelenožlutých ale systematicky rozbíjela naše obrana, kterou zezadu svými zákroky jistil Jarda Pavelka. Iniciativu do našich rukou po chvíli vrátila nabídnutá přesilová hra. Během početní převahy jsme téměř celou dobu okupovali útočné pásmo, rozsvítit červené světlo za zády brankáře Vsetína se nám ale nepodařilo. Blízko tomu byl v závěru prostřední periody Roman Vlach, z dobré pozice však jen orazítkoval horní tyčku. Do kabin jsme tak po druhé třetině zamířili za stavu 3:1.

Do třetí třetiny oba týmy vstoupily v útočné náladě, aktivnější byl ale opět náš celek! Kopu starostí nadělala vsetínské obraně naše čtvrtá pětka, Veselý společně s Vlachem vymyslel parádní kombinaci, které chybělo jen málo k tomu, aby mohla být označená za gólovou. Tímto přívlastkem ale můžeme pojmenovat akci Honzy Maruny, který v útočném pásmu nic nevymýšlel, nabral puk na hokejku, obtočil se kolem branky soupeře a šikovně procpal puk do brány kolem levé tyčky. V padesáté druhé minutě koncovku zápasu našem týmu mírně zkomplikovalo vyloučení Filipa Jansy, které hosté potrestali snížením na dvougólový rozdíl. Klid na hokejky ale našemu týmu opět dodal dvougólový střelec večera Honza Maruna, který odvedl dobrou práci na brankovišti! Jako první si totiž našel cestu k Malákově střele, která na Žukova mířila od modré čáry a kterou maskovaný muž v barvách Vsetína jenom vyrazil před sebe. Připravený Maruna pak kotouč jenom pohotově zasunul za Žukovova záda. To byla jedna z posledních akcí, kterou jsme v zápase mohli sledovat, z dnešního utkání tak odcházíme jako majitelé tří důležitých bodů!

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Oba týmy se pohybují v klidných vodách a na hře to bylo znát, protože nebylo tolik soubojů a hrálo se uvolněně. Hodně důležité bylo, že jsme otočili na 2:1. Pak se střídaly šance na obou stranách, ale my jsme zvýšili na 3:1. Následně škoda nevyužitých šancí, ovšem ve 3. třetině jsme už rozhodli. Bojovali jsme o první šestku a teď můžeme zabojovat i o první čtyřku, abychom začínali play-off doma.