HC RT TORAX PorubaLHK Jestřábi Prostějov

29.kolo, sobota 10.12.2022

HC RT TORAX Poruba - LHK Jestřábi Prostějov

1:4 (0:2, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 37. Vachovec (TS) – 10. Pěnčík (Ostřížek), 20. Jansa (Valenta), 27. Malák (V. Burian, Ostřížek), 38. Slanina (Jiránek). Rozhodčí: Šudoma, Micka - Polák, Bezděk. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 841. Střely na branku: 39:32. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1.4.
HC RT TORAX Poruba: Dolejš (27. O. Bláha) – Klimíček, Lemcke, Mlčák, Voráček, Sedlák, Krenželok, Dluhoš – Gřeš, Vachovec (C), Šoustal – Šlahař, Pšurný (A), Berisha – Brodek, Střondala, Hrníčko – Häring, Karafiát.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Valenta, Kubeš, Malák, Poledna, Staněk, Pěnčík, Benda – Jiránek, T. Jáchym, Mar. Novák – V. Burian, Ostřížek, Hašek – Slanina, Venkrbec, Jansa – Jandus, Maruna.
Už v desáté minutě utkání na ledě lídra soutěže jsme se ujali vedení v zápase, a to zásluhou Martina Pěnčíka. V prvním dějství ještě přidal druhou branku Filip Jansa, který za záda brankáře Dolejše protečoval střelu Tomáše Valenty! Mezi střelce se během druhé třetiny zapsali také Daniel Malák a Honza Slanina, za domácí korigoval stav Michal Vachovec. Třetí dvacetiminutovka už žádnou branku nenabídla, a tak za výsledek 4:1 bereme z ledu Poruby všechny body!

Do utkání proti prvním celku tabulky jsme nastoupili v útočném nasazení. Díky němu jsme už po šesti minutách vybojovali přesilovou hru, ve které schopnosti gólmana Dolejše prověřil Venkrbec v kombinaci s Jiránkem. Početní převaha sice úspěšná nebyla, na gól jsme ale dlouho nečekali! V polovině první třetiny se totiž u modré čáry napřáhl Martin Pěnčík, který propálil všechno, co mu stálo v cestě a poslal náš tým do vedení. V dalších minutách se hra odehrávala před naším brankovištěm a byl to právě jeho strážce – Jarda Pavelka, který si nejprve poradil se sólem Gřeše a chvíli poté předvedl výtečný zákrok lapačkou, když v poslední chvíli zabránil skoro jistému gólu. V šestnácté minutě to na druhé straně kluziště zkoušel z mezikruží Maruna, brankáře Poruby ale nepřekonal. Krátce před koncem první třetiny se téměř dvě minuty v kuse hrálo ve čtyřech kvůli vyloučení Krenželoka a Buriana. Při zmenšeném počtu hráčů na ledě náš tým zahrozil znovu, puk ale skončil jen na tyčce domácí klece. Poslední slovo v první třetině měl ale Filip Jansa, který tečoval střelu Tomáše Valenty, což znamenalo, že po dvaceti minutách náš tým vedl nad lídrem soutěže 2:0!

Druhé dějství začali aktivněji hráči domácího celku, což vyústilo v dobré postavení před bránou Tomáše Gřeše. Ten se pokoušel tečovat puk mimo Pavelkův dosah, náš gólman ale lapil i tento pokus! Ve dvacáté páté minutě se na led vydala čtveřice hráčů v našich dresech, která se musela potýkat s přesilovou hru Poruby. Tu nejen že zvládla ubránit bez problémů, navíc se v oslabení do samostatného úniku dostal Petr Hašek. Jeho akci nedovoleně zastavil až brankář Dolejš, kterému rozhodčí udělili dvouminutový trest. Na využití početní převahy stačilo našemu týmu čtyřicet sekund! Střelecky se prosadil Daniel Malák, který nikým nehlídaný obsadil pravý kruh v útočném pásmu a po přihrávce od Ostřížka střelou mezi betony brankáře zvyšoval už na 3:0! Po tomto gólu se Dolejš pakoval z brány a jeho místa se ujal Ondřej Bláha. V polovině zápasu se proti pravidlům provinil Robin Staněk, i tohle oslabení ale naši hokejisté s Pavelkou v zádech ubránili. Na brankáře našeho celku vyzrál až ve třicáté sedmé minutě Michal Vachovec, který proměnil nařízené trestné střílení. Naši hráči si ale tříbrankové vedení vzali rychle zpátky, a to zásluhou Honzy Slaniny! Ten nejprve naznačil přihrávku přes osu hřiště, nakonec to ale vzal na sebe a střelou k tyčce nedal Bláhovi šanci zasáhnout.

První minuty poslední části základní hrací doby jsme na ledové ploše opět strávili ve čtyřech bruslařích. Dvě trestné minuty totiž rozhodčí udělili Petru Haškovi, opět jsme ale k hráčům soupeře zodpovědně přistupovali a nedovolili jim vybudovat si nebezpečnou střeleckou příležitost. Ostravská Poruba zápas nechtěla vzdát, a i po skončení přesilové hry se stále tlačila do našeho obranného pásma. Obranný val Jestřábů ale stál pevně dál. Do tvrdé ofenzívy se náš celek vydal na začátku poslední desetiminutovky zápasu, když rozhodčí na trestnou lavici za vražení na hrazení poslali Justina Lemckeho. V početní převaze se o slovo přihlásil Vilém Burian, který bez přípravy pálil z levého křídla. Jeho rána ale skončila jen ve skrumáži těl před brankou domácích. Po zbytek třetí třetiny předvedl náš tým dobrý taktický výkon, odrazil všechny útočné výpady ostravského celku a za vítězství 4:1 domů odjíždíme s plným bodovým ziskem!

Jiří Režnar - HC RT TORAX Poruba 2011: Z naší strany to bylo utkání blbec. Do desáté minuty jsme si vytvořili tři stoprocentní gólovky, které jsme ale neproměnili. V první třetině jsme byli jasně lepší, ale bohužel hokej se hraje šedesát minut. Prostějov nám dal z první akce gól, na konci třetiny druhý a celá hra se nám rozsypala. Odskakovaly nám kotouče a zkrátka jsme to už nebyli my. Sice jsme se dostali zpátky do utkání, když Michal Vachovec proměnil trestné střílení, ale už za minutu dostaneme takový hloupý gól. Musíme si k tomu něco říct, protože doma před našimi fanoušky je potřeba vyhrávat. Teď musíme rychle zregenerovat a připravit se na nedělní utkání ve Frýdku-Místku.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: V Kolíně jsme sice zvítězili 6:2, ale víme, že jsme tam hráli pomalu. Přesto jsme nastoupili ve stejném nastavení. Jarda Pavelka a naše obětavost nám daly šanci vyhrát první třetinu. Díky pohotové střele z kruhu a šikovné teči jsme vedli 2:0, ale skóre neodpovídalo průběhu hry. Ve druhé části jsme se zlepšili, šance se střídaly na obou stranách. Poruba se proměněným trestným střílením dostala do zápasu, ale bleskově jsme odpověděli využitou situací tři na jednoho a dál si udržovali tříbrankový náskok. Třetí třetina byla od nás nejlepší, kontrolovali jsme hru a drželi domácí v prostorech, kde jsme chtěli. Je to pro nás výborná výhra u lídra tabulky a povzbuzení do reprezentační přestávky. Kapitán Martin Novák říkal, že možná je škoda, že pauza přijde právě teď. Ale věřím, že tým je natolik inteligentní a charakterní, že bude dál pracovat a pokračovat ve vítězné sérii.