LHK Jestřábi ProstějovHC Stadion Litoměřice

ČF2, čtvrtek 9.3.2023

LHK Jestřábi Prostějov - HC Stadion Litoměřice

5:2 (0:1, 3:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 30. Jandus, 35. Ostřížek (V. Burian, Hašek), 37. Illéš (T. Jáchym, Venkrbec), 45. Slanina (Jiránek, T. Jáchym), 50. Bartko (T. Jáchym, Kubeš) – 10. Guman (Procházka, Kuťák), 51. J. Koláček (Senčák) Rozhodčí: Zavřel, Kubičík - Dědek, Blažek. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2100. Střely na branku: 37:22. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:2.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Poledna, Kubeš, Malák, Bartko, Staněk, Pěnčík – Jiránek (A), T. Jáchym (A), Slanina – V. Burian, Ostřížek, Hašek – Jansa, Venkrbec (C), Jandus – Illéš, Vlach, Veselý – Maruna.
HC Stadion Litoměřice: T. Král (Sklíba) – Jebavý (A), Hampl, Kroupa, Výtisk (C), Šedivý, Holý (A), Černohorský – Procházka, Kuťák, Guman – P. Svoboda, Jícha, Válek – Ton, J. Koláček, Berka – Slavíček, Vitouch, Senčák.
První třetina stejně jako v předchozím zápase nabídla tvrdou a neúprosnou hokejovou podívanou. Zahrozit dokázaly oba týmy, střelecké štěstí se však přiklonilo na stranu Litoměřic. Prostřední část už ale byla o něčem jiném! Nejprve se o vyrovnání postaral Tomáš Jandus, kterého následovali David Ostřížek a Kuba Illéš, kteří překlopili stav zápasu na naši stranu! V poslední dvacetiminutovce se mezi střelce zapsali také Honza Slanina a jeho jmenovec Bartko, takže úprava ve skóre z jednapadesáté minuty od Josefa Koláčka už ničemu nevadila. Do Litoměřic tak odjíždíme s mečbolem na ukončení celé série!

Už v úvodu druhého čtvrtfinále se o pozdvižení na stadionu postaral Petr Hašek. Ten se totiž prosmekl mezi obránci Litoměřic a vydal se jeden na jednoho proti Královi v hostující brance. Gólman kališníků z tohoto duelu ale vzešel vítězně, a rychlé branky jsme se tak nedočkali. O pár minut později už na brankovišti týmu ze severu Čech operoval s pukem na holi Honza Veselý. Ten se v před brankovém prostoru odpoutal od obránců a při zneškodnění jeho na pohled nenápadným zakončením měl gólman Litoměřic plné ruce práce. V osmé minutě musel dvouminutový trest odpykat Jan Holý, a na led tak zamířila naše přesilovková formace. V početní převaze nejprve tvrdě pálil od modré Kuba Kubeš, po něm se zkoušel prosadit David Ostřížek. Ani jeden z našich borců však puk za brankovou čáru nedostal. To se ale po srovnání počtu sil na ledě povedlo hostujícímu Tomáši Gumanovi, který umístil puk k levé tyčce. O necelé tři minuty modrobílí zahrozili znovu, tentokrát jsme si však kus ledu před Pavelkou, kde puk chvíli poskakoval, zodpovědně pohlídali. Ve zbytku první třetiny se hokejisté Litoměřic snažili navýšit své vedení, dobře organizovaná obranná hra našich hráčů ale žádné další komplikace nepřipustila. Po úvodní části jsme tak do kabin zamířili s jednobrankovou ztrátou.

Prostřední dějství začalo ve čtyřech hráčích na obou stranách, neboť v závěru té první rozhodčí rozdali menší tresty za prohřešky proti pravidlům. Větší prostor na ledové ploše přinesl obrovskou šanci našeho týmu, k zakončení se totiž dostal Honza Veselý a už skoro jistý gól mu z brankové čáry sebral obránce Hampl. Ve třicáté minutě sehráli dobrou kombinaci hráči Litoměřic, přihrávka na Svobodu, která by pravděpodobně vyústila v nebezpečnou střelu, však nebyla přesná. A tak se utkání přehouplo do své druhé poloviny. Kde začali úřadovat naši útočníci! Nejprve se o vyrovnání zasloužil Tomáš Jandus, který nabral puk ve středním pásmu a dostal se až na pravý kruh, odkud střelou zápěstím překonal litoměřického brankáře! O necelých pět minut se na stadioně jásalo znovu, to, když se puk dostal k Davidu Ostřížkovi, který ho i s trochou štěstí nasměřoval za záda Tomáše Krále. Další úder zasadili naši hráči Litoměřicím už o tři minuty později! V přesilové hře se kombinací ve stylu „ťuk – ťuk – prásk“ prezentovala trojice hráčů Venkrbec, Jáchym a Illéš, přičemž poslední jmenovaný nedal přesně umístěnou střelou ze slotu brankáři hostů žádnou šanci! Minutu před koncem navíc nechybělo mnoho k dalšímu gólu, dorážka Veselého ale nakonec skončila jen na boční síti. V prostřední třetině jsme tak viděli kompletní obrat zápasu!

A naši hráči nezastavovali! Necelých pět minut po začátku třetí periody musel brankář Litoměřic vytahovat puk ze své sítě počtvrté. To, když Honza Slanina přetavil přihrávku od Jiránka ve střelu, která zapadla přesně do levého horního rohu Královi branky. Hned v dalším útoku se dopředu hnal Filip Jansa, který svou střelou orazítkoval tyčku! Ve čtyřicáté osmé minutě šel na trestnou lavici odpykat dvouminutový trest Jakub Kroupa, kterému navíc o necelou minutu později dělal společnost jeho spoluhráč Jiří Jebavý. Přesně šedesát vteřin na to sehráli naši hráči rychlou kombinaci, která původně měla končit střelou Jáchyma, od něj se puk ale nakonec dostal k Honzovi Bartkovi, před kterým se otevřela cesta k prázdné brance. Takovou nabídkou hráč s číslem sedmdesát jedna neodmítl a svižnou střelou rozezněl naším stadionem pátou. Litoměřice se ale ani za čtyřbrankové ztráty nevzdávaly a o minutu později se díky Koláčkovi radovali ze snižovacího gólu. Poslední desetiminutovku zápasu už si ale naši hráči pohlídali, hostujícímu celku nedovolili žádnou nebezpečnou kombinaci v našem pásmu a když už litoměřičtí hráči nějakou sehráli, skončila bezpečně ve výstroji Jardy Pavelky. Na sever Čech tak odjíždíme s vedením 2:0 v sérii, k tomu, abychom ji úspěšně ukončili, nám stačí jedna výhra!

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Drželi jsme se našeho plánu, všichni hráči dnes odehráli skvělý zápas, nikdo nic nevypustil, přesně tak, jak to má být. Jsme rádi, že po domácích zápasech vedeme v sérii už 2:0 a v neděli jsme připravení se bít o třetí a zároveň rozhodující bod.

Jakub Janoušek - HC Stadion Litoměřice: Utkání se nám hodnotí velmi špatně. Během zápasu jsme byli osmkrát na trestné lavici, což tým stálo mnoho sil. V důsledku toho se kupily chyby, kterých Prostějov využil a o výsledku rozhodl ve druhé třetině. My teď jedeme domů a v neděli se pokusíme sérii obrátit.