LHK Jestřábi ProstějovHC Stadion Litoměřice

ČF1, středa 8.3.2023

LHK Jestřábi Prostějov - HC Stadion Litoměřice

1:0p (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 69. Veselý (Vlach). Rozhodčí: Wagner, Kostourek - Polák, Komínek. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1941. Střely na branku: 36:30. Průběh utkání: 1:0.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (12.–14. J. Němeček) – Poledna, Kubeš, Malák, Bartko, Staněk – Jiránek (A), T. Jáchym (A), Slanina – V. Burian, Ostřížek, Hašek – Jansa, Venkrbec (C), Jandus – Illéš, Vlach, Veselý – Maruna, Pěnčík.
HC Stadion Litoměřice: T. Král (Sklíba) – Jebavý (A), Hampl, Kroupa, Výtisk (C), Šedivý, Holý (A), Černohorský – Procházka, Kuťák, Guman – P. Svoboda, Jícha, Válek – Ton, J. Koláček, Berka – Slavíček, Vitouch, Senčák.
Už od první minuty zápasu s Litoměřicemi bylo na obou týmech vidět, že přešly do play-off módu. Tvrdost a chtíč však v první třetině ani jeden gól nepřinesla. A vlastně ani v těch dalších. Ačkoliv jsme mohli sledovat utkání plné nebezpečných šancí na obou stranách, maskovaní muži ve svých brankovištích předváděli bezchybné výkony, a prostřední část tak opět vyšla gólově na sucho. Puk za brankovou čáru se nikomu nepodařilo dostat ani ve třetí třetině, a zápas tak muselo rozhodnout prodloužení. V tom po necelých devíti minutách odpálil časovanou bombu v podobě mohutné radosti všech našich fanoušků Honza Veselý, který dorazil střelu Romana Vlacha. Ujímáme se tak vedení v sérii!

Zápas začal ve velkém tempu, už ve druhé minutě jsme za sebou měli dvě velké šance obou týmů. Nejprve na poslední chvíli zaklapl své betony Tomáš Král v brance hostů, chvíli na to měl zase plné ruce práce Pavelka. Tvrdost zápasu způsobenou charakterem vyřazovacích bojů už ve čtvrté minutě trestali rozhodčí, kteří za hrubost vylučovali shodně na obou stranách. Při zmenšeném počtu hráčů na ledě se ke střele odhodlal Svoboda, gólman našeho týmu měl ale dobře postavenou branku, a puk tak skončil na břevnu. O chvíli později to na brankáře Litoměřic zkoušel Roman Vlach, jeho rána bez přípravy ale po zásahu Krále skončila na zadním mantinelu. Tlak na maskovaného muže v litoměřickém dresu jsme vyvíjeli i nadále, střelecké pokusy Poledny a Maláka od modré čáry však úspěch neslavily. Obrovský závar na brankovišti kališníků se odehrál v šestnácté minutě, kdy Tomáš Král chvíli ztratil přehled o tom, kde je puk. I tuhle situaci však dokázal ustát, a na změnu ve skóre jsme tak stále čekali. V závěru první třetiny musel odsedět dvě trestné minuty za sekání Daniel Malák, hru v početní nevýhodě jsme ale zvládli bez sebemenších problémů. Úvodní dějství tak skončilo za bezbrankového stavu.

Ve dvaadvacáté minutě se do útoku vydal Stadion, kombinaci litoměřického dua zakončenou střelou z pravého křídla ale bez problémů vyřešil Jarda Pavelka. Chvíli na to jsme ale hru opět přenesli do útočného pásma, kde se ohrozit branku hostů pokoušeli Slanina a Vlach, jejich gólové touhy ale zůstaly nevyslyšeny. Tlak našeho týmu umocnilo pětiminutové vyloučení Ondřeje Procházky, jehož zákrok byl posouzen jako zásah do oblasti hlavy a krku. Ve vlastním oslabení se na průnik do útočné třetiny vydal Svoboda, jeho samostatnou akci ale dokázal pravým betonem zlikvidovat Jarda Pavelka. Krátce před tím, než se mělo znovu hrát pět na pět pravačka rozhodčích mířila ke stropu haly znovu, tentokrát pruhovaní muži jako na hříšníka ukázali na Matouše Venkrbce. Během hry v oslabení jsme ale i díky obětavému blokování střel nemuseli řešit žádné velké problémy na našem brankovišti. Další komplikace naopak přišly pro modrobílé, z jejichž řad se opět vylučovalo. Proti pravidlům se tentokrát provinil Lukáš Válek. V přesilové hře vyslal tvrdou ránu na branku David Ostřížek, jeho projektil ale jenom rozduněl levý beton gólmana Krále. Čtyři minuty před koncem prostřední periody se osamocený zjevil na ose hřiště Roman Vlach, střela mu ale nesedla a puk nasměřoval mimo tři tyče. Ani ve druhé třetině jsme se tak nedočkali vstřelené branky.

Rozvlnit síť za zády Krále se hned ve čtyřicáté první minutě snažil Kuba Kubeš, ani jeho střela, ani následná dorážka, o kterou se postaral Honza Slanina, ale radost našim fanouškům nepřinesla. Ve svém brankovišti měl ale dost práce také Jarda Pavelka, ten však svou vyrážečkou střelám, které na něj vyslali Válek či Guman, ale vystavil ráznou stopku. O necelé tři minuty později se ale Pavelka dostal mimo pozici, a před Kroupou se tak objevila z poloviny prázdná brána. Kotouč do ní však nedostal díky skvělému zákroku jednoho z obránců v našich barvách. V sedmačtyřicáté minutě byla hra přerušena po útočné akci našeho týmu, při které puk nadělal neplechu ve výstroji Krále, po lehké úpravě se ale pokračovalo dál. Šanci skórovat měl po chybě v rozehrávce hostí Honza Veselý, který následně pálil z mezikruží. Střelecký účet utkání ale neotevřel. Deset minut před koncem základní hrací doby na trestnou lavici za hákování usedl Roman Vlach, jednu z nejlepších přesilových her celé ligy jsme ale opět dokázali úspěšně odbránit. A byl to právě Roman Vlach, který se po návratu do hry ocitl před brankářem s pukem na holi, z bezprostřední blízkosti ale puk za jeho záda nepropašoval. Ani nikdo jiný. Po šedesáti minutách jsme tedy stále čekali na první gól zápasu a šlo se do prodloužení.

To se hrálo v počtu pět na pět a jeho délka byla naplánovaná až na dvacet minut. Dvě minuty po jeho začátku byly blízko k radosti z výhry Litoměřice, nebezpečné dorážky Válka a Koláčka ale Pavelka ukryl ve své náruči. Psala se devátá minuta nastaveného času, když se puku ujal zkušený forward Roman Vlach. Ten nejprve naznačil střelu a obešel obránce. Už se zdálo že celou situaci neustojí, přesto však dokázal na druhé straně hřiště přesně najít hokejku Honzy Veselého, který se střelou do téměř odkryté branky nemýlil a zajistil našemu týmu vedení v sérii!

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Byl to mentálně těžký zápas. Na domácí tým je v každé sérii větší tlak a na to, že se sešly dva ofenzivní týmy, tak to byl z obou stran hodně zodpovědný výkon. Museli jsme být trpěliví, oba týmy hrály dobře v oslabení a bylo to o jednom gólu. Právě díky trpělivosti jsme to byli mi, kteří si pro něj došli, a i když máme zkušený tým, tak to na nás dnes trochu padlo. Jsme ale rádi, že máme první bod, zítra je tady další zápas, na který se musíme připravit. Čtvrtfinálová série může být ještě dlouhá.

Jakub Janoušek - HC Stadion Litoměřice: V úvodu utkání jsme od soupeře čelili velkému tlaku, který jsme naštěstí ustáli. Bohužel jsme neproměnili přesilovku. V druhé periodě jsme sehráli pětiminutové oslabení, které jsme odehráli velmi dobře a nakoplo nás to do další hry. Vyloučení Ondřeje Procházky do konce zápasu bylo pro nás ale citlivou ztrátou. Bohužel se nám nedařilo v početních výhodách, ale Prostějovu také ne. Jak byli domácí aktivnější v první třetině, my měli daleko víc šancí v prodloužení, ale neproměnili jsme je a rozhodl jeden gól. Je to jeden zápas, podíváme se na video a jedeme dál, připravíme se na další souboj.