HC ZUBR PřerovLHK Jestřábi Prostějov

51.kolo, pondělí 27.2.2023

HC ZUBR Přerov - LHK Jestřábi Prostějov

4:3 (2:1, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Indrák (Pechanec, Krisl), 17. Kratochvil (Pechanec), 29. Pechanec (Kratochvil, Indrák), 34. F. Dvořák (Gréč) – 18. Veselý (Illéš, Vlach), 31. Slanina (T. Jáchym), 44. Slanina (Pěnčík, T. Jáchym). Rozhodčí: Čáp, Micka - Štěpánek, Veselý. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1341. Střely na branku: 38:34. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3.
HC ZUBR Přerov: Postava (Stuchlík) – F. Němec, Hrdinka, Chroboček, Gréč, Krisl (C), Ševčík – Indrák, Pechanec, Kratochvil – Doležal (A), Macuh, Okál – Goiš, F. Dvořák, Dobša – Fencl, Ministr, Jan Svoboda – Hradil.
LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka (J. Němeček) – Poledna, Kubeš, Malák, Bartko, Valenta – Hašek, T. Jáchym (A), Slanina – Illéš, Vlach, Veselý – Maruna, Venkrbec (C), Pěnčík.
Do první třetiny aktivněji vstoupil domácí celek, kterému se podařilo dvakrát skórovat. Takový rozdíl ve skóre se ale nelíbil Honzovi Veselému, který ho dvě a půl minuty před první sirénou umenšil. Ve druhé třetině Zubři opět skórovali dvakrát, za naše barvy se pak trefil Honza Slanina, a stále tak bylo o co hrát! Ve třetí třetině se mezi střelce zapsal podruhé v zápase Honza Slanina, na vyrovnání to ale nestačilo, a bilance derby s naším největším rivalem je tak po základní části vyrovnaná, 2:2.

Poslední Hanácké derby základní části letošní sezóny začalo v MEO Aréně za hlasité podpory našich fanoušků, kteří se do Přerova vydali s námi. Ze začátku se Přerov dostal do dvou šancí, které však bez problémů zlikvidoval Jarda Pavelka, chvíli na to vyprášil betony domácího brankáře svou střelou z pravého křídla Honza Bartko. V sedmé minutě se opět připomenuli útočníci Zubrů, konkrétně to byl Zdeněk Okál, který z blízkosti vyzkoušel Pavelkovu pozornost, náš gólman ale odolal i proti tomuto pokusu. V polovině první části dobře vystihl přerovskou kombinaci Aleš Poledna, kterému se otevřel prostor, a tak zamířil až do útočného pásma, kde prověřil vyrážečku Michala Postavy. Vzápětí se do podobného úniku dostali domácí, Pavelka si ale zvládl pokrýt bližší tyčku, a zabránit tak jakýmkoliv nepříjemnostem. Ty však nastaly v následném oslabení, kdy puk za brankovou čáru dostal Daniel Indrák, po jehož střele se Zubři ujali vedení. Domácí tlačili i dál, do velké příležitosti se dostal Okál, proti jeho střele ale svým betonem skvěle zareagoval maskovaný muž v našem dresu! V sedmnácté minutě se však puk dostal na osu hřiště na hůl Kratochvíla, který se zápěstím trefil přesně. O odpověď v podobě snížení se ale o minutu později postaral Honza Veselý, který vyvezl puk z vlastního pásma až do útočné třetiny, svou střelu šikovně schoval za bránícího hráče a snížil na jednobrankový rozdíl ve skóre, který vydržel až do první sirény.

V úvodu druhého dějství se nám nepodařilo správně prostřídat, a tak musel trest za příliš mnoho hráčů na ledě odpykat Honza Veselý. Během jeho pobytu se k něm na trestnou lavici přidal Tomáš Jáchym, a tak jsme museli odolávat dvojité početní převaze. S nepříjemným oslabením jsme si ale dokázali poradit. Vylučovalo se také na druhé straně. Ve dvacáté páté minutě se proti pravidlům provinil Zdeněk Okál a v početní výhodě se před brankou šikovně ochomýtl Honza Slanina, jeho teč ale svůj cíl nenašla. Po Okálově návratu však Přerov znovu dokázal odskočit do dvougólového vedení, a to díky Pechancovi. Rychlá reakce našeho týmu na sebe ale opět nenechala dlouho čekat! Důrazný byl totiž na brankovišti Honza Slanina, který vyšťoural puk ze skrumáže hokejek a doklepl ho za Postavovy záda. Hra dále pokračovala ve svižném tempu a přelévala se ze strany na stranu. Při jednom takovém průniku žlutomodrých se z pravého křídla prosadil Filip Dvořák, a stav utkání se tak znovu měnil. Téměř vzápětí Kuba Illéš z poza branky našel před hostující klecí Romana Vlacha, tomu se ale střela z osy nevyvedla. To bylo všechno, co se ve druhé periodě zápasu událo.

První minuty poslední třetiny zápasu se odehrávaly ve zmenšeném počtu hráčů na obou stranách. Za sekání rozhodčí vyloučili Petra Haška a za zdržování hry pár vteřin na to Antonína Pechance. Už za plných sil obou týmů Martin Pěnčík zavezl puk kousek za útočnou modrou, odkud naprosto přesně našel hokejku Slaniny, který si sjel do před brankového prostoru, odkud kus černé gumy tečoval mimo dosah Postavy, a znovu jsme tak byli v kontaktu! Čtyřicátá čtvrtá minuta nám přihrála přesilovku, žádná se sehraných kombinací nás však k vyrovnávacímu gólu nedovedla. I tak jsme ale nadále bojovali o důležité body, protože na dálku jsme sváděli souboj o to, udržet se na dostřel ostravské Porubě a třetímu místu tabulky. Do velké šance se dostal Honza Bartko, jeho ránu do polo odkryté branky však zblokoval jeden z bránících hráčů. Hráč s jednasedmdesátkou na dresu to o pár minut později zkoušel znovu, tentokrát však jeho pokus zastavil levý beton domácího brankáře. O vyrovnání jsme se v závěru snažili v početní převaze, při níž se nám puk za brankovou čáru dostat podařilo. Nicméně se tak stalo po hvizdu rozhodčích, a branka tak nemohla být uznána. Poslední možný bodový přísun tak můžeme vybojovat ve středu na domácím ledě.

Robert Svoboda - HC ZUBR Přerov: Kluci podali výborný týmový výkon, jeden z nejlepších v domácích zápasech v této sezoně. Důležité bylo, že jsme se dostali do vedení, pomohli jsme si přesilovkou. Utkání ale bylo napínavé až do konce, Prostějov má kvalitní hráče, i když stejně jako my nehrál v kompletní sestavě. Zejména v poslední třetině, kdy se soupeř snažil vyrovnat, jsme prokázali velkou obětavost. Důležitý byl samozřejmě také skvělý výkon Míši Postavy, který nás opět výrazně podržel. Další podstatný faktor, který nám pomohl k vítězství, pak byla atmosféra na stadionu. Derby jednoznačně slušela a budeme rádi, když bude taková i při dalších domácích zápasech.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Postupem času jsme se zlepšovali, ale dneska to na žádný bod nestačilo. Udělali jsme pár špatných rozhodnutí s kotoučem a to nás stálo zápas. Třetí třetina od nás byla nejlepší. V závěru jsme se snažili o srovnání a to odpískání na konci… úplně nevím. Za tohoto stavu je jasné, že hráči padají do střel. Podle mě to bylo necitlivé. Nic s tím však nenaděláme a záleží na rozhodčím, jak si to vyhodnotí. Ale za takovéhoto stavu a za takovéto situace si myslím, že cítíme nespravedlnost. Věřím, že hokejový pánbůh nám to vrátí v play-off.