HC RT TORAX PorubaLHK Jestřábi Prostějov

16.kolo, středa 26.10.2022

HC RT TORAX Poruba - LHK Jestřábi Prostějov

4:3 (0:0, 2:2, 2:1)
Branky a nahrávky:5. Šlahař (Pšurný, Berisha), 35. Klimíček (Gřeš), 52. Šoustal (Berisha), 53. Urbanec (Dluhoš) – 34. Burian, 39. Burian (T. Jáchym), 58. Vlach. Rozhodčí: Cabák, Kučera – Skopal, Komínek. Vyloučení: 4:1. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1183. Střely na branku: 30:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:3.
HC RT TORAX Poruba: O. Bláha (Dolejš) – Klimíček, Lemcke, Urbanec (C), Dluhoš, Sedlák, Mlčák, Hlaváč – Šlahař, Pšurný (A), Berisha – Christov, Toman, Střondala – Gřeš, Vachovec (A), Šoustal – Vildumetz, Hudeček, Karafiát.
LHK Jestřábi Prostějov: Brízgala (J. Němeček) – Valenta, Hamšík, Malák, Benda, Pěnčík, Poledna – Burian, T. Jáchym, Jiránek – Hašek, Vlach, Jansa – Kysela, Venkrbec, Maruna – Kotásek, Přibyl.
Zápas v Ostravě měl mnoho tváří. Ze začátku ho provázelo menší zdržení, kvůli úpravě branek, což poznamenalo oba týmy. Hráči se dlouho nemohli dostat do tempa, a první část zápasu tak byla plná nepřesností. Zato ta druhá nabídla hned čtyři branky – dvě na každé straně. Rozhodující byla třetí třetina, ve které dvakrát skórovala Poruba. Naši hráči v šesti bruslařích sice dokázali zkorigovat stav utkání, vyrovnat se nám ale nepodařilo, a z RT Torax arény tak body nevezeme.

Do utkání na ledě ostravské Poruby jsme vstoupili jako aktivnější celek. Svým rychlým napadáním se nám podařilo donutit obránce soupeře k chybě a zamířili jsme na branku ve dvou proti jednomu. Střelu z mezikruží ale zlikvidoval Bláha. Zanedlouho na sebe strhl pozornost Tomáš Jáchym, který za brankou soupeře nabral puk na hokejku a pokusil se o lakrosový gól. Gólman Poruby ale stihl utěsnit prostor mezi tělem a tyčkou. Zahrozili ale také domácí hráči. Ti se dostali do brejkové situace po nepřesnosti ve středním pásmu. V ní to vzal na svá bedra Vachovec, Brízgala si ale na jeho ránu v klidu počíhal. Poté se proti pravidlům provinil Jan Dluhoš, a na led tak vyrazila naše přesilovková formace. Tu dostal do největší šance Martin Pěnčík, který rychle zavezl puk do útočného pásma a přihrával před bránu Burianovi. Ten ale těžký puk nezpracoval, a tak na kostce nad ledem dále svítil nerozhodný stav. To platilo i po další útočné akci našeho celku. Dopředu se hrnul Jansa společně s Haškem, přihrávku na osu, která by právě Haška dostala do dobré střelecké příležitosti, ale zachytil jeden z obránců v dresu Poruby. Potom ale tempo zápasu upadlo, a obě družstva jen stěží ohrozila branku svého soupeře. Letargii protrhl až Filip Jansa, který z levého kruhu mířil do horního růžku branky, Bláha si tento prostor ale stihl pokrýt. Chvíli poté si na útočné modré srovnal puk ke střele Hamšík, a počastoval Bláhu tvrdou dělovkou. Ani jeho rána nebyla úspěšná, a protože recept na vstřelení gólu nenašla ani Poruba, šlo se po dvaceti minutách do kabin za stavu 0:0.

Hned v první minutě druhé třetiny se do velké šance dostali hráči Poruby. Ti si rychlým přechodem do našeho obranného pásma vypracovali střeleckou příležitost v bezprostřední blízkosti naší brány. Obráncům s Jestřábem na prsou se ale střelu, která by jinak mířila do prázdné branky, podařilo zablokovat. To už ale neplatilo o ráně Šlahaře. Ten dokázal zpracovat skákající puk, který se k němu odrazil do mezikruží, a zamířil mimo dosah Brízgalovy vyrážečky, čímž otevřel skóre zápasu. Vstřelený gól rozproudil tempo zápasu, hra se od této chvíle podstatně zrychlila a nabrala spád. Naši hokejisté se snažili o vyrovnání. Přitvrdili v osobních soubojích a zrychlil kombinování v útočném pásmu. Výsledkem toho byla pobídka pro Martina Pěnčíka, kterého přihrávkou našel Jiránek. Pěnčíkova střela ale skončila jen v lapačce Bláhy. Po jeho zákroku se na brankovišti Poruby strhla menší potyčka, kterou ale rozhodčí dokázali včas roztrhnout. Poté se hra přesunula před Brízgalu a náš tým musel přestát pár horkých chvilek, během kterých celek z Ostravy několikrát zahrozil. Byli to ale naši hokejisté, kteří se postarali o změnu skóre. Už to vypadalo, že Poruba náš velký tlak ustojí a osvobodí se, zásadně proti byla ale Vilém Burian. Ten si našel odražený kotouč a střelou zápěstím srovnal na 1:1. Shodný stav ale nevydržel dlouho. Ostravský celek si vzal vedení zpátky po střele Klimíčka, ke kterému šťastně proskákal puk přes tři další hráče. Chvíli poté zazářil Brízgala. Ten zlikvidoval samostatný únik Vildumetze. Hlavu celé porubské obraně zamotal Tomáš Jáchym. Ten s pukem na holi obkroužil útočné pásmo, a už to vypadalo, že se na totožný manévr chystá podruhé. Tím na sebe nabral dostatek pozornosti na to, aby si nikým nekrytý Vilém Burian našel střeleckou pozici. Když se v ní objevil, Jáchym mu adresoval přesnou přihrávku a Burian nechytatelnou střelou srovnal krátce před druhou sirénou na 2:2.

Třetí třetina začala velkou šancí Matouše Venkrbce. Ten stál na konci kombinace, kterou naši hokejisti sehráli v útočném pásmu, gólman Bláha jeho střelu ale schoval do výstroje. I po buly naši hokejisté pokračovali v tlaku, který vyústil ve faul domácích. Přesilovka se nám ale nevyvedla podle představ, a do práce se během ní dostal dokonce i Brízgala. Hra byla s ubývajícími minutami tvrdší a tvrdší, zároveň však herní projev začínal připomínat podívanou z první třetiny, tedy častý souboj o střední pásmo. Stadionem to zašumělo po střele Valenty, která na první pohled neměla špatné parametry, po zásahu jednoho z domácích obránců ale skončila mimo hrací plochu. Hru nakoplo další vyloučení z řad Poruby. To jsme ale přes velkou snahu nevyužili, a navíc jsme s jeho koncem inkasovali třetí branku. Aaron Berisha skočil z trestné lavice na led zrovna včas, aby se mohl zapojit do hry díky přihrávce za obranu. Potom si vyměnil puk s Tomášem Šoustalem, který znovu strhl vedení na stranu Poruby. O minutu později se puk za záda našeho brankáře dostal znovu, tentokrát za to mohla rána bez přípravy vystřelená z hole Urbance. Jiskřičku naděje na bodový zisk vykřesal Roman Vlach, který při hře bez brankáře zužitkoval křižnou přihrávku a snížil na rozdíl jedné branky. S odkrytými zády jsme se o vyrovnání snažili do posledních vteřin, přes veškerou snahu se nám ale srovnat nepodařilo, a Porubě jsme tak podlehli 3:4.

Karel Suchánek - HC RT TORAX Poruba 2011: Myslím si, že to bylo zajímavé utkání. V první třetině nám moc nešly nohy. Sehráli jsme totiž docela těžký zápas ve Vsetíně a navíc jsme tam inkasovali psychologicky spornou branku, takže to trochu zanechalo na týmu stopy. V druhé části jsme se ale zvedli a dostali jsme se do gólových situacích. Musím ale ocenit Prostějov, jeho první dvě pětky byly ve velkém tempu a měly i trochu navrch. My jsme ale za tím vítězstvím šli víc a po zásluze bereme tři body.

Aleš Totter - LHK Jestřábi Prostějov: Když vidím ty kluky, jak dosedají na střídačku a hrají na hranu, tak mají můj absolutní respekt. Drželi jsme až do konce zápasu, ale nebyli jsme za to bohužel odměněni. Díky počtu hráčů také v průběhu zápasu ztrácíme varianty na to nějak reagovat, což nás trošku limituje. Věřím, že si zítra odpočineme a v pátek se pořádně připravíme na sobotu.