Ohlédnutí za přípravnými duely prostějovských Jestřábů

Martin Nadymáček

P r o s t ě j o v - První střetnutí přípravy před ostrými sezónními duely nezačalo příliš radostně. Před úvodním buly uctili minutou ticha hokejisté i diváci památku zesnulé prostějovské legendy Oldřicha Machače. Pak se však již roztočil kolotoč přípravných duelů na novou sezónu, který je již minulostí a nyní se za ním zpětně ohlédneme.

„Stejně jako loni pro mě budou prioritou poslední dva zápasy přípravy. První utkání jsou zde víceméně jako zpestření začátku přípravy na ledě, která bude laděná také hodně kondičně. Neočekávám excelentní výkony, důležitý pro mě bude přístup k přípravě a nasazení,“ avizoval trenér Zachar před startem přípravných duelů. „Jde o to, aby příprava nebyla jednotvárná, aby si kluci trochu zahráli a pobavili se u toho. Samozřejmě nechceme prohrát, ale nejdůležitější ze všeho je to, aby se nikdo nezranil,“ dodal.

Toto přání se rozplynulo ihned během prvního duelu, kdy byl nevybíravým způsobem atakován Ivo Peštuka a utrpěl otřes mozku, což ho na tři duely vyřadilo ze hry. Ihned v dalším střetnutí přišli Jestřábi o další dva muže. David Zachar (vynechal jeden zápas) si pochroumal rameno a Jiřího Pašku (vynechal dva zápasy) poslalo na marodku tříslo.

Vsetín Šumperk Technika Uherské Hradiště

LHK Jestřábi Prostějov – VHK Vsetín 4:3sn

Prostějov - Vsetín

Jestřábi po většinu zápasu tahali za delší konec a do osmé minuty si vypracovali po brankách Stejskala a Černého dvoubrankové vedení. Vsetínští však snížili a nepoložil je ani další prostějovský gól z hole Stejskala.

V poslední desetiminutovce vyslali dvě přesné střely a střetnutí tak dospělo až do samostatných nájezdů. V těch byli úspěšnější domácí dravci, přičemž rozhodující trefu si do statistik zapsal Jakub Čuřík.

Reportáž a statistiky zápasu najdete zde

„Zápas byl součástí přípravy, takže nešlo tak úpně o výsledek, ale hlavně o to, aby se nikdo vážně nezranil, takže škoda, že to odnesl Ivo Peštuka. Výsledek je dobrý, mrzí mě ale ty dva góly, co jsme dostali v poslední třetině,“ pronesl po zápase dvacetiletý obránce Martin Finkes.

Salith Šumperk - LHK Jestřábi Prostějov 6:5sn

Šumperk - Prostějov

Prostějovští Jestřábi v brance s Petrem Zavadilem v Šumperku pětkrát vedli, ale ani to na vítězství nestačilo. Draci na každou obdrženou branku v krátké době reagovali trefou do černého a zápas tak skončil po šedesáti minutách nerozhodně.

V následujících trestných stříleních si chtěli oba brankáři vylepšit svou reputaci a za svá záda dlouho nechtěli pustit více než jediný gól. Celou sérii tak ukončil až v devátém nájezdu šumperský Jakub Hulva.

„Jak bych měl zhodnotit dnešní zápas? S výkonem mužstva jsem spokojený, ale bohužel se nám zranili dva hráči /David Zachar a Jíří Paška, pozn. redakce/. Je to furt začátek sezóny, je pořád co zlepšovat. Na jednu stranu to nebylo špatný, šance jsme měli, góly jsme dali, ale zase jsme měli spoustu hrubek v obraně,“ zhodnitil duel s prvoligovým Šumperkem Petr Zachar.

VHK Vsetín - LHK Jestřábi Prostějov 4:3

Vsetín - Prostějov

Až ve třetím přípravném duelu poznali Hanáci hořkost porážky. Tuto nepříjemnou skutečnost jim připravili hokejisté Vsetína. I přes to, že v utkání dvakrát prostějovští vedli, nedokázali jej dotáhnout do vítězného konce. Po brankách Ševčíka a Žajgly vedli už dva nula, načež srovnali stav Vaněk s Jánským.

Borce v červenobílých dresech pak poslal opět do vedení Osina, ale i na tuhle branku našli hosté odpověď. A to hned dvojnásobnou. Spitzer a Vaněk překlopily misky vah na stranu domácích, kteří si tak připsali druhé letošní vítězství.

"Zápas jsme pojali takovým stylem, abychom dali příležitost všem hráčům bez ohledu na výsledek. Proto chytal od třicáté minuty Hruban, který dostal čtyři góly. Musil první půlku ovšem odchytal velmi dobře" řekl krátce po duelu Petr Zachar.

LHK Jestřábi Prostějov - VSK Technika Brno 3:4 sn

Prostějov - Technika

Tento přípravný duel se hrál za velmi vysokých teplot na stadionu, a proto se nehrál nijak oslnivý a pohledný hokej. Samozřejmě se našly vyjímky potvrzující pravidlo, ale i tak toho diváci příliš mnoho neviděli. Do sestavy se vrátil David Zachar, jehož zranění z duelu v Šumperku nebylo až tak vážné.

Naopak stále chyběli Peštuka s Paškou. Domácí nezachytili úvod střetnutí a v sedmé minutě prohrávali již 0:2, načež po brankách Čuříka, Duby a opět Čuříka se dostali do vedení. Za hosty v závěru druhé třetiny srovnal Matouš. Střetnutí tedy skončilo výsledkem 3:3 a přišly na řadu tréninkové samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšněnjší hosté. Jestřábi tak stále čekali na své první vyhrané utkání v základní hrací době.

"Ze svého pohledu si myslím, že jsem nepředvedl optimální výkon. Jako tým jsme se ale snažili a nebylo to úplně nejhorší, ještě máme ale na čem pracovat," řekl po zápase David Zachar.

"Dnes jsme dali dohromady jen pět beků, z toho byl jeden junior. Máme sedm zraněných plus jeden gólman, takže jsme to poskládali z toho, co nám bylo k dispozici. Myslím, že dopředu to nebylo špatné, měli jsme nějaké šance a dali góly. Bohužel dva jsme dostali po těžkých individuálních chybách a nemůže se stát, abychom dostali góly v našich přesilovkách.

V tomto počasí je to pro kluky záhul, a proto jsem od druhé třetiny poslal do hry čtvrtou pětku. Pořád je to příprava a až posledních čtrnáct dnů to začnem ladit.Teď je to hlavně o nabrání kondice," zhodnitil uplynulý zápas lodivod prostějovské kabiny.

HC Uherské Hradiště - LHK Jestřábi Prostějov, ZRUŠENO!

HC Uh. Hradiště

K pátemu přípravnému dueliu měli Jestřábi zajíždět do Uherského Hradiště. To bylo však vinnou tropických veder (přes 30°C, pozn. autora) bez náhrady zrušeno.

„Už včera jsme místo hodiny trénovali pouze 45 minut, protože led plaval. Náhradní termín se nám bohužel domluvit nepodařilo, všechny týmy už totiž mají své zápasy dlouho domluvené,“ uvedl pro hokejuh.cz hlavní kouč Petr Sakrajda.

Prostějovanům se tak naskytla nečekaná možnost odpočinku a regenerace, během níž měli dostatek prostoru pro přípravu na další duely.

VSK Technika Brno - LHK Jestřábi Prostějov 3:5

Prostějovští dravci měli do zápasu doslova raketový start. Už v desáté minutě vedlo 0:2. I když domácí vstřelili tři branky, ani jedenkrát se jim nepodařilo náskok Jestřábů vymazat. Hanaci si tak své první vítězství v přípravě učebnicově pohlídali a zaslouženě Techniku přehráli.

"Brankáře bych zhodnotil tak, že nebyl lepší než naši gólmani, takže na další spolupráci se s ním asi nedohodneme. V pátek dostane pravděpodobně opět příležitost Musil. Na brankářském postu stále hledáme různé varianty, Sedlář se může znovu zranit nebo se může něco stát Musilovi, proto sledujeme možnosti i u jiných gólmanů.

Naštěstí se Sedlářův stav vyvíjí možná až překvapivě dobře a začíná už bruslit. Kdy půjde do brány necháváme na něm, ale pokud to půjde takhle dál, tak si myslím, že by nejpozději kolem 20. září mohl nastoupit," zhodnotil Petr Zachar odehraný zápas a poodhalil okolnosti ohledně zdravotního stavu brankářské jedničky.

LHK Jestřábi Prostějov - HC Uherské Hradiště 4:1

Prostějov - UH. Hradiště

V předposledním duelu přípravy nedali domácí dravci svému spoupeři z Uherského Hradiště nejmenší šanci. Po celý zápas měli otěže hry pevně v rukou a šli ráznými kroky vstříc druhému vítězství v přípravě.

I díky využitým dvěma přesilovým hrám, čí dvěma přesným trefám Michala Černého dokráčeli k přesvědčivé výhře 4:1. Vítězství je o to cenější, že se jedná o jeden z posledních duelů, které trenér zachar považuje za ostrý test před ligovými duely.

"Trenér považuje poslední dva domácí zápasy za důležité, takže s výsledkem asi spokojenost, s hrou už možná ne. Chtěli jsme vyhrát kvůli Peštovi, který měl dnes narozeniny.

Děláme ale zbytečné chyby vzadu, v útoku zase někdy až příliš kombinujeme a chceme to dát do prázdné brány. Měli bychom hrát více jednodušeji," zhodnotil duel matador Michal Černý.

"Od začátku jsem byl přesvědčen, že toto utkání bychom měli zvládnout. Nasadili jsme tedy znovu čtyři pětky, i když jsme se zpočátku trochu hledali, předvedli jsme i pěkné akce. Velká část z nich bohužel neskončila brankou, ale utkání určitě splnilo svůj účel.

Vidím zde tři velká plus: zvítězili jsme, všichni si zahráli a nikdo se nezranil. Teď už je tedy před námi jen poslední příprava se Šumperkem a pak už mistrovská utkání," prozradil hlavní kouč Jestřábů pan Petr Zachar.

LHK Jestřábi Prostějov - Salith Šumperk 4:5

Prostějov - Salith Šumperk

Poslední přípravný duel předznamenala tragická událost, kdy 7. září 2011 při leteckém neštěstí u Jaroslavle zahynuli tři hokejoví reprezentanti. Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček již nikdy neobléknou dres se státním znakem na prsou, už nikdy nevstřelí gól, který rozjásá miliony lidí - bohužel. Čest jejich památce!

Úvodnímu buly tak předcházela minuta ticha, ale poté se již rozburácely domácí tribuny. Ledovou sprchu jim však připravili šumperští Draci, kteří v sedmé minutě zápasu vedli 0:3. Jestřábi se však dokázali ještě v prvním dějiství vzpamatovat a stav zkorigovali díky trefám Smejkala a Stejskala na 2:3.

Hra se postupem přibývajících minut srovnala a krátce před druhou sirénou srovnal tvrdou střelou Kumstát. V čtyřicáté třetí minutě strhl vedení na stranu Jestřábů Černý, ale ani tento stav dlouho nevydržel. O dvě minuty později opět srovnal Hulva a když se trefil do černého z přečíslení tří proti dvěma Vrdlovec, odvezl si Šumperk další vítězství.

"Zápas ovlivnily dvě věci, za prvé máme dva dny před ligou a za druhé tragédie v Rusku. Domluvili jsme se proto se Šumperkem, že to odehrajeme v klidu a bez zranění," řekl Lukáš Duba krátce po zápase.

"Nepříznivý stav jsme nejprve sice dotáhli, ale pak jsme udělali zase nějaké chyby a dostali jsme z toho další góly. Možná kdyby se hrálo déle, tak bychom to zase vyrovnali," přemítal po vyrovnaném střetnutí zkušený obránce Pavel Kumstát.

Ohlasy ke skončené přípravě

"Příprava byla dobrá. Myslím, že i výsledky nebyly špatné, i když třeba zápasy, co jsme remizovali, tak jsme klidně mohli i vyhrát. Všechno to byla ale právě jen zkouška. To důležité přijde v sobotu v utkání s Porubou," ohlédl se za posledním měsícem, během jehož Jestřábi odehráli sedm přípravných střetnutí Lukáš Duba.

Pavel Kumstát viděl přípravné duely jako rozumné. "Příprava byla rozumná, tréninky byly kvalitní, myslím si, že natrénováno máme dost. Jenom musím opět říct, že je škoda, že nám schází větší odpovědnost při hře dozadu. Góly dávat určitě budeme, ale útočníci nám musí pomáhat i vzadu. Určitě je dobře, že hrajeme útočný hokej, je to pak i pohlednější pro diváka. Bránění, si myslím, vypilujeme ještě na tréninku," poodhalil hlavní neduhu týmu.

P - prohry

poznámka: ve statistice zápasů, jsou započteny výsledky bez samostatných nájezdů.